Русия би могла да си върне статута на основен доставчик на алуминий за пазара в САЩ, оказвайки така стабилизиращ ефект върху цените на метала.

Освен това, двете страни биха могли да обмислят съвместната реализация на металургичен мегапроект в Сибир, заяви руският президент Владимир Путин в интервю за руска телевизия, пише Интерфакс.

Помолен да коментира търговската и политиката за митата на новата администрация в Белия дом, Путин припомни, че САЩ внасят около 40% от вътрешното потребление на алуминий, а към 2017 г. Русия осигуряваше около 15% от вноса на американския пазар. А сега този пазарен сегмент на основен износител на алуминий за САЩ е зает от Канада.

"Ако бъде взето решение за отваряне на американския пазар за нашите производители, ще можем да продаваме около 2 млн. тона на американския пазар (годишно). Това няма да окаже съществено влияние върху формирането на цените, но според мен, все пак ще има сдържащ ефект за стабилизирането на цените", казва Путин.

Той посочва, че "освен това, което е най-важно според мен е, че бихме могли, заедно с американски компании, да помислим за съвместна работа в тази област.

Например в Красноярския край още по съветско време имаше планове за строителство на нова голяма водноелектрическа централа и създаване на допълнителни мощности за производство на алуминий.

В края на краищата, алуминият е преди всичко енергия, и за предпочитане евтина енергия. Хидроенергията е евтина, а освен всичко друго, тя е и екологична. Затова, повтарям, такива планове има още от съветско време. Това обаче е капиталоемък проект, изискващ много големи инвестиции. По предварителни оценки, той би струвал, по днешни цени, някъде около 15 милиарда долара. Можем да помислим над това", каза президентът на Русия.

Политиката на Доналд Тръмп е да се локализира производството в САЩ, констатира Путин, но според руския президент "ако техните американски компании работят в Русия, това също ще им е изгодно, и то не малко, защото и компаниите ще получават прилични доходи, а и съответните количества алуминий ще се доставят на вътрешния пазар (в САЩ), на абсолютно приемливи пазарни цени".

"Тук има за какво да се мисли, както и за съвместна работа по отношение на редкоземните метали, както и в други области, включително например енергетиката", обобщи въпроса руският президент.

Руски браншови съюз кани известни западни марки да се върнат в страната

Руски браншови съюз кани известни западни марки да се върнат в страната

Между тях са H&M и Zara