Най-големият производител на боеприпаси в Европа Rheinmetall възнамерява да пренастрои два от своите автомобилни заводи в Германия, за да произвежда предимно отбранително оборудване, предаде Reuters.

Разширяването на отбраната засяга заводи в Берлин и Нойс, където компанията в момента произвежда автомобилни части - бизнес, който е изправен пред предизвикателства, на фона на това, че германските производители на автомобили се борят с високите разходи и конкуренцията от други държави.

Оперативната печалба на Rheinmetall в бизнеса с оръжия и боеприпаси почти се удвои до 339 милиона евро през първите девет месеца на 2024 г., докато печалбите в автомобилното подразделение са намалели с 3,8% до 74 милиона, съобщи през ноември.

Според плановете и двете фабрики ще станат част от отдела за оръжия и боеприпаси на Rheinmetall и ще служат като така наречените хибридни заводи, гарантирайки, че известно производство на автомобили все още да се осъществява.

"Заводите ще се възползват от промишлената сила, която Rheinmetall Group има като основен доставчик на военно оборудване, както и от голямото търсене от страна на клиенти в Германия и по света", коментират от групата, цитирани от Reuters.

Rheinmetall инвестира стотици милиони евро в завод за снаряди в Литва

Германски гигант инвестира стотици милиони евро в завод за снаряди в Литва

Предприятието ще разкрие десетки нови работни места

На обектите няма да се обработват експлозиви, но те ще произвеждат защита и механични компоненти за военна употреба.

Смяна на посоката

Действието на Rheinmetall бележи втория път в рамките на месец, в който отбранителна компания разкрива планове за преобразуване на съществуващ производствен капацитет. Преди време отбранителната група KNDS се съгласи да поеме завод в Източна Германия от френския производител на влакове Alstom. KNDS е собственост на германската Wegmann & Co GmbH и френската държава, като планира да произвежда военно оборудване на мястото, включително бойния танк LEOPARD 2 и бойната машина на пехотата PUMA.

Разходи за отбрана

Разходите за отбрана трябва да се увеличат, след като миналата година само 23 от 32-те страни-членки на НАТО изпълниха целта да изразходват 2% от националната продукция за отбрана.

Икономистите на Deutsche Bank изчислиха, че коригирането на 10 години недостатъчно изразходване от страна на членовете на НАТО за постигане на целта от 2% ще струва около 800 милиарда евро.

Доналд Тръмп пък призова членовете на НАТО да увеличат разходите до 5% от БВП.