Проектът за германско-литовския артилерийски завод в Байсогала продължава да се развива, съобщиха от енергийната компания от балтийската страна EPSO-G.

Тя, германският военен концерн Rheinmetall и друга местна фирма от сектора на отбраната - Giraitės ginkluotės gamykla, подписаха споразумение, с което разпределят участието в дружеството Rheinmetall Defence Lietuva, която ще построи завод за производство на артилерийски снаряди калибър 155 мм.

Локацията на новия завод не е изненадваща. Литва е една от държавите, които подкрепят най-силно Украйна във войната ѝ с Русия. От нея Киев получи зенитно-ракетни комплекси, бронирани машини, боеприпаси, системи за борба с дронове и други. С дарения от литовските граждани е закупено военно оборудване за украинската армия на стойност над 40 милиона евро.

Оръжейните компании Rheinmetall и Leonardo формират общо предприятие за производство на танкове

Две от най-големите европейски оръжейни компании формират общо предприятие за производство на танкове

Първите поръчки са от италианското правителство

Иначе казано, литовските снаряди от натовски калибър имат голям пазар в непосредствена близост.

Според споразумението, Rheinmetall ще притежава 51 процента от акциите. 48 процента ще бъдат собственост на EPSO-G Invest, а 1 процент - на Giraitės ginkluotės gamykla.

"В края на ноември подписахме договор за наем на парцел за бъдещия завод в област Радвилишкис и за закупуване на 155-милиметрови боеприпаси. С подписаното споразумение с нашите литовски партньори завършихме още един много важен етап и сега ще планираме строителството на новия завод и ще го подготвим за експлоатация заедно", посочи Армин Папергер, председател на борда на Rheinmetall.

Rheinmetall отвори първия си украински завод

Производителят на танковете Leopad отвори първия си украински завод

В него ще се ремонтират бронирани машини

"Енергийната независимост и сигурност на Литва са неразделни една от друга и това са основните стратегически направления на групата EPSO-G. В този проект ще използваме натрупания си опит в изпълнението на стратегически инфраструктурни енергийни и охранителни проекти", коментира на свой ред Томас Варнецкас, изпълнителен директор на EPSO-G Invest.

Според Виолета Кашетиене, временен управител на Giraitės ginkluotės gamykla, участието на завода за въоръжение Giraitė в този проект е значителна стъпка, която открива нови възможности за сътрудничество с един от световните лидери в отбранителния сектор.

Германският оръжеен концерн Rheinmetall ще строи нов завод в Литва

Германски оръжеен гигант ще строи нов завод в Литва

Заводът ще произвежда боеприпаси

Очаква се съоръжението край Байсогала да започне работа след две години и след завършването си ще може да произвежда десетки хиляди артилерийски снаряди калибър 155 мм годишно.

Според предварителните изчисления общите инвестиции в съоръжението могат да достигнат около 260 милиона евро. Очаква се заводът да създаде поне 150 нови преки работни места в региона.