Лидерът на финансовите министри от еврозоната Жан-Клод Юнкер разкритикува увеличаването на двустранните инициативи на Франция и Германия, като заяви, че 70% от тях не са били доведени до край, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
"Това, което решават Франция и Германия, не става автоматично решение на ЕС", заяви Юнкер пред германския ежедневник "Ханделсблат". "Ако погледнете последните 12 месеца, около 70% от френско-германските предложения не се превърнаха в решение", допълни той.
Изявлението му идва след срещата на френския президент Никола Саркози и германския канцлер Ангела Меркел в неделя в Берлин, по време на която двамата ръководители се договориха да направят предложения в идните седмици най-вече във връзка с рекапитализацията на банките.
Икономическото правителство в еврозоната, такова, каквото страните членки на валутния съюз се ангажираха да създадат, "не трябва да бъде френско-германски команден отряд", продължава Юнкер. "Опитът показва, че то ще бъде главно френско-германски команден отряд. Но координирането на икономическата политика не трябва да означава: приземих се в Париж и карам на сляпо зад една кола с надпис "следвай ме", категоричен е председателят на Еврогрупата.
Във връзка с рекапитализацията на банките, следващото предизвикателство пред еврозоната, люксембургският премиер се обяви в подкрепа на стриктните условия в замяна на отпускането на държавна помощ.
"Трябва да се уверим, че тези, които предоставят капитал на разположение под каквато и да е форма, ще имат участие в органите за вземане на решения на тези банки, в Надзорния съвет, в Управителния съвет, в ръководството. И ще участват в печалбите. Ако данъкоплатецът плаща, той трябва да е акционер. Банките трябва да предоставят част от печалбите си на бюджета. Това е старомодната ми гледна точка по въпроса", допълни Юнкер.