Години наред Румъния е предпочитана дестинация за преместване на германски фабрики. Поне досега. Заедно с Полша и донякъде Украйна северната ни съседка осигуряваше добро място за нови производствени мощности в редица браншове от най-силната икономика на континента.
Според доклад на KPMG и Ost-Ausschuss, цитиран от Handelsblatt, проведено в началото на годината, приблизително една пета от германските предприемачи изявяват готовност да преместят своите фабрики поради увеличението на производствените разходи.
Напоследък обаче възприятието на германските инвеститори за Румъния се е влошило в контекста на предизборната кампания. Според проучването на AHK Business Survey, повече от половината компании с немски капитал, действащи в Румъния, са песимистично настроени за местната икономика.
Пример от практиката
В Търгу Лапуш, окръг Марамуреш, например 2 германски производства е трябвало да бъдат преместени в местния индустриален парк. Но процесът се забавя и, за съжаление, това не е изолиран случай.
За град, където последните производствени единици, осигуряващи работни места на населението, наскоро са затворили, ситуацията се оказва драматична.
Сорин Орзак, изпълнителен директор на Асоциацията на предприемачите в Марамуреш и първи вицепрезидент на Националния съюз на румънските работодатели, работи усилено за преместването германските производства и се надява, че то ще се осъществи възможно най-скоро.
Всичко изглежда обещаващо, но ако първоначално инвеститорите - етнически румънци, заселили се в Германия, отлагат решението си до президентските избори, сега се колебаят в очакване на резултатите от изборите и състава на новото правителство.
Необходимостта от МСП
Въпреки че не представляват мащабни инвестиции, проектите в Търгу Лапуш са от съществено значение за местната икономика. Това е допълнително подсилено от факта, че последните две фабрики в района са затворили наскоро.
Такива производствени единици, дори малки, могат да допринесат за намаляване на бюджетния дефицит, особено ако производството е предназначено за износ. Основното условие обаче е неотменно - предвидимост.

Източник: iStock
"Не знаем какво ще се случи утре", признава Орзак, който смята, че правителството в крайна сметка няма да може да избегне увеличение на ДДС, за да привлече пари в бюджета. Същевременно той коментира, че държавните разходи трябва да бъдат намалени и едно от решенията би било да се премахнат приблизително 100 000 бюджетни позиции.
Германия - ключов партньор
Германия е основният чуждестранен инвеститор в Румъния и първата дестинация за износ на румънски продукти.
Според данни на Termene Pasp, в Румъния са регистрирани приблизително 6400 компании с германски акционери, от които над 3670 са активни и са представили баланси за 2023 г. Те са генерирали кумулативен бизнес от над €42 милиарда, което е с 6,5% повече в сравнение с 2022 г.
Общата нетна печалба на тези компании възлиза на почти €1,86 милиарда през 2023 г. Броят на служителите се е увеличил до над 228 000 през 2023 г. спрямо 218 000 през предходната година.
За сравнение, през 2015-а германските компании са имали приблизително 174 000 служители в Румъния, което показва ръст от над 31% в периода 2015-2023 г.