Кредитите на фирмите и домакинствата във валута представляват основна опасност за икономиките на страните с фиксиран валутен курс. На 17 юли 2010 година Естония получи одобрение от финансовите министри на Европейския съюз да се присъедини към еврозоната. Показателите за достатъчността на валутните резерви в България и за стабилността на валутния борд в страната са по-добри от тези в Естония, така че фиксираният курс между лева и еврото засега изглежда бетониран.
Световните финансови кризи са все по-често явление в силно глобализирания модерен свят. Мексиканската, Азиатската и Аржентинската финансови кризи се реализираха като резултат от неправилна макроикономическа политика в страни с фиксирани валутни курсове.
При последната финансова криза, която започна в края на 2007 година и най-силно се прояви през 2008 и началото на 2009 година, страните с валутен борд и фиксиран валутен курс в Източна Европа, като България, Естония, Литва и Латвия бяха нарочени за следващите страни, в които фиксираните валутни курсове няма да издържат и девалвацията на националните валути е неизбежна. Девалвацията на валутата обикновено е съпроводена с бързо развиваща се дълбока рецесия, която е с висока политическа и социална цена, особено за страни с висока задлъжнялост в чуждестранна валута.
Опасенията за девалвация на националните валути на страните с валутен борд и фиксирани валутни курсове от Източна Европа бяха особено актуални в разгара на финансовата криза от края на 2008 и началото на 2009 година. Балтийските страни бяха припознати като пример за провал на паричния съвет като институция, подобно на Аржентина. Професорът от Ню Йорк - Нуриел Рубини и други вещаеха апокалиптично развитие за Латвия, Литва, Естония и България. Тези, както и многото други прогнози на професора, не се сбъднаха, а само доказаха, че страхът продава добре - сайтът Roubini Global Economics /www.rgemonitor.com в последствие www.roubini.com/ стана много популярен и най-вероятно доходоносен за създателя си.
Не само, че не се провалиха системите на фиксирани валутни курсове в Прибалтика и България, но и с почти сигурното членство на Естония в еврозоната /очаква се да стане факт в началото на 2011 година/, усилията за запазване на валутните курсове в България, Литва и Латвия са още по-големи.
Паричният съвет е своеобразна «парична конституция", чрез която се дефинира ясно и точно дейността на централната банка и възможността й за дискреция на паричния пазар, колкото и ограничена да е тя в условията на валутен борд. Отделно, при валутен борд правителствата не могат да бъдат финансирани от централната банка /освен ако не става дума за разпределяне на печалба/, т.е. фискалната дисциплина е значителна и задължителна.
Нито една от четирите страни не си е позволила да реализира големи бюджетни дефицити, до избухването на кризата, с което иначе би се подкопала конкурентоспособността на икономиката и фиксираното съотношение между валутния курс на страната и твърдата валута, към която е привързана националната.
Икономиките на България, Естония, Латвия и Литва дълго време се радваха на висок икономически ръст и бяха припознати като новите икономически тигри не само в Европа, но и в света. Тази им слава допринесе за насочването на огромен поток от чуждестранни инвестиции, които обаче спомогнаха и за формирането на икономически дисбаланси, особено във външноикономически план.
Доходите на физическите лица в Прибалтика конвергираха много по-бързо до средно-европейските стойности, като глобалната икономическа рецесия свари икономиките на Естония, Латвия и Литва с намалена конкурентоспособност. Трите страни регистрираха най-силен икономически спад в целия ЕС. Ето защо призивите на някои български икономисти и анализатори за активна подоходна политика са неоснователни и опасни. Вместо това пазарът трябва да бъде оставен да свърши своето.
Активната подоходна политика в страните от Прибалтика доведе до загуба на конкурентоспособност, което в момента се коригира. От долната графика е видно, че брутните месечни възнаграждения в частния и публичния сектор в Естония, Латвия и Литва се понижават след 2008 година. Бързото желание за достигане средното равнище на доходите в ЕС се оказа, че не кореспондира с реалността. Правителствата лесно се подават на натиск и водят нагоре цената на труда. Синдикатите и социалистите седят най-често в основата на прибързаните повишения на доходите, които ако изпреварят реалността, водят до изтичане на доходи извън страната и загуба на конкурентоспособност.
Заплатите в България съответстват на близо 50 процента от възнагражденията в Латвия и Литва и 40 процента от тези в Естония. Българският работник е и по-слабо продуктивен, но ниските данъци и ниските заплати правят страната ни добро място за инвестиции в средносрочен и дългосрочен период. Въпреки рецесията, възнагражденията в България продължават да растат, като това по-скоро се дължи на изсветляване на част от реалните заплати. Делът на сивата икономика в страната според различни оценки е между 20 и 30 процента.
«Новите икономически тигри" от Източна Европа, в лицето на България, Естония, Литва и Латвия привлякоха огромни за размерите на икономиките си инвестиции. Салдото по капиталовата сметка достигна рекордни стойности за всяка една от разглежданите страни, като в България през 2007 и 2008 година тези входящи капиталови потоци надвишиха впечатляващите 30 процента от БВП, а в останалите три държави между 15 и 23 процента /през 2007 година/.
Входящите капитали бяха използвани за модернизирането, изграждането и разширяването на производствените капацитети, т.е. към вноса на инвестиционни стоки, но голяма част от входящите потоци бе използвана и за финансирането на непроизводително потребление на луксозни стоки и такива с висока добавена стойност /потребителска електроника, автомобили и прочее/.
В голямата си част външните входящи потоци бяха дислоцирани във финансовия, имотния сектор и строителството. Постоянният приток на свеж чуждестранен капитал създаде измамното чувство за богатство сред местните икономически агенти, чувство което се поддържа единствено с нови входящи капиталови потоци, които обаче рязко се понижиха след избухването на кризата, като дори през 2009 година в прибалтийските страни е налице изтичане на капитал /отрицателно салдо по капиталовата и финансовата сметка/.
Икономиките и на четирите страни се превърнаха в изключително задлъжнели към света. Също така налице бе концентрация на икономиката във финансовия и строителния сектори, които генерираха огромни печалби и превличаха след себе си още инвестиции и заеми за тези сектори. Цените на имотите и корпоративните ценни книжа се «балонизираха", с което допълнително отнеха от конкурентоспособността на страните /това бе глобална тенденция разбира се/. С години се чистят и ще продължават да се разчистват натрупаните дисбаланси.
От 2009 година се наблюдава един прецедент в развитието на страните от Прибалтика - положително салдо по текущата сметка и отрицателно по капиталовата и финансовата. Износът се превръща в двигател на растежа. Подобна е и тенденцията за българската икономика, макар текущата сметка все още да е с отрицателни стойности, а капиталовата и финансовата с положителни.
Изгубената конкурентоспособност на разглежданите икономики може да се възстанови чрез девалвация на валутата или чрез намаляване на възнагражденията и свиване на правителствените разходи. От теоретична гледна точка, девалвацията на националната валута с цел повишаване конкурентоспособността на икономиката ще доведе до идентични крайни резултати с «вътрешна девалвация".
Повишаването на конкурентоспособността на икономиката може да се случи чрез девалвация на националната валута или чрез процес на «вътрешна девалвация", който е синоним на намаляване на възнагражденията на заетите в публичния и частния сектори, свиване на правителствените разходи и понижение в цените на стоките и услугите в икономиката. Латвия бе най-силно засегната от финансово-икономическата криза и претърпя най-дълбоката рецесия сред всички страни членки на ЕС.
Латвийското правителство избра пътят на «вътрешната девалвация", разходите за възнаграждения рязко се понижават, като тази тенденция е от 2009, продължава през 2010 година и е валидна и за Естония и Литва. И трите страни понижават държавните си разходи в парично изражение, като понижението е средно с 6 процента за 2009 и с малко над 7 процента за първото тримесечие на 2010 година. Като съотношение с БВП, обаче, държавните разходите и на трите страни са нараснали бързо през 2009 година до 43.8 процента от БВП, спрямо 38.6 процента за 2008 година, като това се дължи на сривът на БВП в трите страни.
Българската икономика засега изостава от тази тенденция, като доходите и разходите на правителството се повишават. Обяснението зад ръста на възнагражденията в България е, че е налице изсветляване на част от заплатите в частния сектор.
Кредитите на фирмите и домакинствата във валута представляват основна опасност за икономиките на страните с паричен съвет /Латвия включително/. Девалвация на националната валута означава, че фирмите и домакинствата ще се нуждаят от повече национални парични единици да обслужват кредитите си деноминирани в чуждестранна валута, т.е. обслужването на заемите реално ще поскъпне. Това ще доведе до вълна от необслужвани банкови заеми, ще влоши капиталовата адекватност и рентабилността на банковата система, което ще доведе до нежелание на банките да кредитират и ще забави икономическата активност. Резултатът от тази низходяща спирала ще е дълбока рецесия, която може да предизвика политическа несигурност и социално напрежение.
Валутната девалвация, за разлика от «вътрешната девалвация", е процес с по-непредсказуеми резултати и по-висока политическа и социална цена. Предимството й е, че периодът на рецесия и последващото възстановяване до новото «нормално състояние" ще се случат по-бързо, ако не е налице толкова сериозна политическа криза, която да отприщи крайно десни или крайно леви настроения, които да извадят страната от коловоза на демократичните и пазарни устои.
ivils
на 18.08.2010 в 03:04:19 #7чухте ли, видяхте ли казаха хората 4е сте тигрите на източна европа е бахти колко е паднала стоиността на думата тигьр преди зна4еше нещо.
nofreeman
на 11.08.2010 в 11:00:05 #6хахахаха....Умния, нещо не си в час приятелю.....България е нарочена и контролирана да бъде такава каквато е.....с една дума пълна нула....страна дето всеки ден по болниците измират като на война, но това не се забелязва...безработицата нараства, а по новините всичко е окей....кое ти е хубаво в тая нарочена страна на геноцид върху населението и !!!
nsmilitia
на 11.08.2010 в 10:44:12 #5"която да отприщи крайно десни или крайно леви настроения, които да извадят страната от коловоза на демократичните и пазарни устои." Егати и умрелото разсъждение. Демократични и пазарни устои??? Автора я се застреляй
Uau
на 11.08.2010 в 06:34:53 #4Не съм икономист,но базирайки и синтезирайки логично се чудя, защо се поставя този въпрос с девалвацията на лева, след като е обвързан с фалшивото евро и няма никакъв шанс да оцелее сам.Българи берат ягоди по европа и мизерстват във фургони това е девалвация.Европейците никога няма да стигнат до това крайно мизерно съществуване и унижение.Разбирам студентски бригади а то зрели и семейни хора...
t_point
на 10.08.2010 в 22:47:54 #3Дълбоко вярвам, че г-н Пешев е умен човек и че с тази статия просто е отбил номера, защото явно му е било досадно да се занимава. Разбирам го ... Всъщност именно борда ни прави по-богати когато има инфлация задвижвана от търсенето. Левовата маса се увеличава, увеличават се и еврата, които може да си купим, защото имаме повече левове. Когато обаче инфлацията е породена от изкуствени фактори, като повишаване цените на петрола, газта, тогава има проблем тъй като инфлацията е породена от повишение в разходите на икономическите субекти, а не приходите и повишението в левовата парична маса директно конвертирана в евро изтича от държавата. Относно инвестициите - това беше проблем за Западните икономики, които започнаха да изпитват трудности следствие изтичане на капитал на техни компании към източна Европа. Не бълграския работник е с ниска продуктивност, а българския бизнес, който се опитва да бъде конкурентноспособен с оборудване, методи и концепции отпреди 10-15 години, в някои случаи по-скоро от преди 40-50 г. Няма как да изсветлява бизнеса в условията на намалено потребление и свиване на пазара, по-скоро по-голяма част от съкращенията на персонал са станали във фирми от сивия сектор, което прави дела на светлите по-голям заради вече занижената стойност на заетостта. Конкурентноспособността на Източна Европа не намалява заради повишението на разходите за труд, /очевидно след като сме последни в Европа по доходи/ а намира нови канали за развитие, което се вижда от няколкократно по-голямото увеличение в процентно изражение на износа ни към страни различни от ЕС. Инвестициите в строителния сектор на практика родиха новата индустрия на България. Общо взето всички неща които се случиха в България са много положителни, в сравнение с това което бяхме, а опита на Световната Банка да се намесва само доказва това мое твърдение. Дянков не случайно прогнозира добър ръст на БВП, финансистите не правят случайни прогнози. Само притеснителен е факта, че посещението на СБ у нас се случва в икономически най-мъртвия периот за годината, когато гледаемостта на новини е минимална, а 10те милиарда за които говорят, могат да си ги задържат, както и ще направят, защото ще искат първо да похарчим пари, после ще обявяват проекти за непрозрачно изпълнени, ще ги проверяват с години, ще ни обвиняват в корупция, ще бавят финансирането им и пари ще видим някой друг път, така работи ЕС, както вече много фирми се убедиха. Както се казва, ако искаш една работа да бъде свършена добре свърши я сам. Българският бизнес ще намери пари отдругаде, дано това не разгневи много големите братя. И моля, нека правим разлика между външни инвестиции и външен дълг, разликата е от небето до земята...при външните инвестиции ако има проблем той си е на инвеститора не на държавата приемник, ако иска сити груп нека дойде и да си вземе хотелите на неплатежоспособните фирми и да си ги носи в Манхатън...
arsch
на 10.08.2010 в 19:49:09 #2Къде е другарят Неделчо Съботинов
Нещо се позагуби, откак се сринаха индексите на БФБ

Умния
на 10.08.2010 в 19:38:15 #1Най-накрая една интелигентна статия от умен човек, който разбира от икономика. Пиша го като човек, който се занимава с тръговия от години и следи тези неща в детайли. Абсолютно съм съгласен с автора и в дългосрочен план България ще бъде една от най-богатите страни в Европа.