Затишие днес и прогноза за възможна буря утре - така БНБ вижда банковия сектор в редовното си издание "Банките в България". В анализ от централната банка предупреждават за редица рискове както за кредитните институции, така и за домакинствата и фирмите с кредити.
Контекст: Написаното от управление "Банков надзор" дава представа за това кои са най-големите притеснения на централната банка, а и може да даде видимост на някои процеси и проблеми в сектора, които иначе рядко се коментират в конкретика. Повишението на основните лихвени проценти като антиинфлационна мярка се случва навсякъде, но при БНБ прекият ефект е по-слаб, защото търговските банки използват ОЛП само за формирането на наказателната лихва при забава. Затова и движението на лихвите по кредити и ипотеки се следи по-трудно и варира силно от банка до банка.
Детайли: Банковият сектор работи в условията на висока инфлация и значителна несигурност, предупреждават от БНБ. "Предвид колебанията на енергийните цени, рисковете от проблеми във веригите за доставки и очаквано забавяне на външното търсене способността за обслужване на задълженията може да отслабне, което да доведе до нарастване на необслужваните кредити и на разходите за обезценки", пише още в анализа.
Изрично се подчертава ролята на "протичащия глобален процес на повишение на лихвените проценти, чието пренасяне върху лихвените нива в страната ще се ускори през следващите месеци".
От друга страна: В същото време, от БНБ подчертават, че банките са ликвидни и добре капитализирани. " Краткосрочните рискове в икономическата среда бяха смекчени от наблюдаваното отслабване на затрудненията във веригите за доставки, както и от динамиката на енергийните цени на международните пазари, които се понижиха спрямо нивата, достигнати в предходните месеци", признават от БНБ.
Те обаче предупреждават, че " продължителните периоди на висок кредитен растеж създават предпоставки за увеличение на задлъжнялостта и акумулиране на кредитен риск в баланса на банковата система".
Затова и призивът към банките е "да управляват ликвидността си в съответствие с високата степен на несигурност и вероятността от изменения в обема и структурата на депозитите, породени от неблагоприятни промени във финансовото състояние на предприятията и домакинствата"