Ключът към дългосрочния успех на фондовия пазар е избягването на поемането на прекомерни рискове. И може би сега за инвеститорите по-големия риск е от това да видят инвестициите им да се обезценяват при период на корекция, отколкото да изтърват по-нататъшен ръст, в момент, когато световните борсови индекси са при върхове.
И да, не е важно дали финансовите пазари са на път да се сринат, въпреки че, както изглежда има добра среда това да се случи. Тази благоприятна среда включва - предстоящи избори в САЩ, в началото на ноември с неясен изход; предстоят две от най-волатилните седмици в историята на щатските индекси; започна отчетния сезон за третото тримесечие, като резултатите могат да не отговорят на завишените очаквания - и още по-лошо, компаниите могат да дадат по-лоши от очакванията прогнози за следващото тримесечие; военните конфликти продължават с пълна сила и е възможно да видим тяхното задълбочаване; и накрая, но не на последно място индексите са при рекорди и в този ред на мисли силата на съпротивлението е по-скоро нагоре...
Но инвеститорите могат да се фокусират върху нещо много по-просто, в решението си да "приберат част от чиповете от масата". И това е фактът, че стратегиите за ивестиции в акции с поемане на повече риск, не предлагат дългосрочно предимство. Прекомерното поемане на риск означава, че не само губите сън напразно, но има по-голям шанс да "хвърлите кърпата" върху стратегиите си в най-лошия възможен момент.
Инвеститорите имат склонност да екстраполират случилото се в миналото в бъдещето, както и да следват масовата психология. Това ги подтиква към покупка на активи на финансовите пазари, в моменти на връх, както и към продажбата им - при дъна и след силен спад. А би трябвало да правят точно обратното - да купуват на дъна и да продават на върхове. Разбира се, трудната част е да могат правилно да определят кога и дали това е дъното или върха.
Както видяхме, последните две години бяха изключително нетипични за фондовите пазари. Широкият индекс S&P 500 отбеляза ръст от над 20% през изминалата година, както и подобно повишение само от началото на тази година. Той завърши около 45 пъти при нов исторически рекорд, включително последния такъв от 10-ти октомври.
И сега инвеститорите, които са стоели на "страничните линии" се впускат на пазара, повлечени от новините за тези нови рекорди. Те автоматично прехвърлят тези доходности за следващите години, което е голяма грешка и е много вероятно да не се случи. Фактът, че две последователни години на ръст на S&P 500 с над 20% е по-скоро изключение и не се е случвало от десетилетия, трябва да запали "червената лампа" в инвеститорските глави и по-скоро да им каже, че предстои година, а защо не и години на по-слабо представяне за индекса.
Защото инвеститорите трябва да гледат това - какво се очаква да се случи в бъдеще, а не какво се е случвало в миналото. Но дори и да изходят от миналото, те ще видят, че не се е случвал период на три поредни години на ръст на индекса от над 20%. В допълнение, през последните две години, щатският бенчмарк се е отклонил сериозно от средната си годишна доходност от малко над 9% в исторически план.
Няма как да не споменем и фактът, че американските акции се търгуват при близки до рекордните си оценки. И докато това само по себе си не може да е причина за понижение в нивата на акциите, защото те могат да продължат да се търгуват при скъпи нива, е добър повод да се замислите. Старо правило гласи - "мечите пазари не умират от старост". Обикновено в основата на спадовете са - рецесия, свързана с нарастване на безработицата, или повишение на лихвите.
И докато не изглежда, че ще видим някой от тези два фактора да заработят скоро, инвеститорите винаги могат да бъдат ударени от събитие тип "черен лебед", или пък от внезапно рязко влошаване на състоянието на пазара на труда, следствие на високите лихви последните две години.
И докато инвеститорите не би било добре да се поддават на панически разпродажби, може би е добре да "продължат да танцуват, но близо до изходите", както казва гениалният инвеститор Рей Далио.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.