Находището Serbia Zijin Copper, включващо две стари сръбски мини, е подало искане до местното Министерството на опазването на околната среда за оценка на въздействието върху околната среда на проекта за поетапно изграждане на съоръжение за производство на благородни метали и селен. Става въпрос за заявено изграждане на нов добив на злато, сребро и меден сулфат от страна на китайска ксомпания в комплекса в град Бор след инвестиция за €15,7 милиона, съобщава eKapija.
Според документа в рамките на съществуващия меден комбинат е предвидено изграждането на Инсталация за производство на благородни метали и селен, като първа фаза от ново строителство, както и инсталация за производство на меден сулфат като втора фаза на строеж, който трябва да бъде обект на специален проект и специално проучване за оценка на въздействието върху околната среда.
Капацитетът на съоръжението за производство на благородни метали и селен се определя от количеството на анодната утайка като суровина, което е 800 тона годишно, като планът е да се произвеждат около 3,9 тона злато годишно, 70,9 тона сребро, 50,9 тона селен, 7,4 килограма платина и 66,7 килограма паладий. Прогнозната стойност на съоръжението възлиза на около €15,7 милиона.
"Предвижда се изграждането на нови мощности поради факта, че с увеличаването на мощностите на електролитното рафиниране на мед ще се увеличи количеството на анодната утайка, която е суровина за производството на благородни метали и селен. Новото съоръжение, освен с по-голям капацитет, ще използва и най-новите технологии и по-модерно оборудване" се казва в съобщението.
Източник: iStock
В документация за проекта е предвидено изграждане на съоръжение за производство на благородни метали и селен (Gold Plant), с участък за термична обработка на селен, участък за хидрометалургична обработка и участък за рафиниране на Ag, Au, Pt и Pd, както и електронни помещения, от които се управляват двигателите/електронното оборудване в съоръжението, охрана и секция за охлаждане и преработка на вода (секционни сгради и басейн за преработка на вода).
За нуждите на новото оборудване ще бъде изграден нов трафопост и КРУ ниско напрежение. Ще бъдат изградени и нови пътища, съобразени с изискванията на противопожарните норми. Разгънатата застроена площ (РЗП) на цеха за производство на благородни метали и селен е 5865,28 м2.
В парцела, който е предмет на проекта, няма съществуващи съоръжения с функция за производство на благородни метали и селен. Съществуващите съоръжения в по-голямата си част не се използват или се планира скоро да бъдат изоставени. Според документа за реализацията трябва да бъдат премахнати старият меден завод (3450 м2), който не се използва, както и две странични постройки.
Идейният проект е изготвен от компанията Ludan Engineering doo - Белград. Заявката е обработена от Института за технология на ядрени и други минерални суровини (ИТНМС).
Компании от цял свят непрекъснато търсят нови златни резерви, като все повече от тях търсят се ориентират към съседна Сърбия. По данни на Министерството на минното дело и енергетиката на страната в момента 31 международни компании провеждат геоложки проучвания за злато и други метали на територията на Сърбия. Това е близо два пъти повече, отколкото преди една година. Смята се, че около 700 тона от глобалните златни резерви се намират в сръбските мини.