Властите в Китай правят поредна стъпка към независимостта си от западните технологии и показват сериозна амбиция да задават тенденциите в една все по-важна за индустрията, транспорта и развлечението сфера - безжичната комуникация. От 2025 г. на пазара масово ще започнат да излизат устройства, които използват разработения в комунистическата страна стандарт StarFlash.
Той съчетава в себе си икономичността на Bluetooth, скоростта на Wi-Fi и устойчивостта на връзката на 5G мрежите. Пекин има силни инструменти, с които да го наложи.
StarFlash се разработва от алианс от десетки китайски компании от години, но особено активна работата по него стана след налагането на тежки западни санкции на Huawei. Технологичният гигант има голям принос за развитието на новия стандарт, който той нарича NearLink.
Хардуерният производител Qogrisys описва StarFlash като стандарт, който прави "качествен скок" по отношение на скоростта, времезакъснението, дистанцията, сигурността и надеждността. Има два режима - икономичен SLE, който при 12 мегабита данни в секунда дава двойно по-добър обхват от Bluetooth (т.е. до 600 метра на открито) при една трета от разхода на енергия и високопроизводителен SLB с до 900 мегабита в секунда скорост и поддръжка на 80 връзки с устройства едновременно.
Заради използването на технологии за защита от смущения, ниското времезакъснение, прецизната синхронизация и възможността за постигане на позициониране до сантиметри, StarFlash се лансира и като решение за внедряване в автомобилите, както и в "умни" фабрики.
Как ще завладее света?
След повече от 20 години доминация на Bluetooth и Wi-Fi, даже за Китай не е толкова лесно просто да вкара на пазара си нов и несвързан пряко с тях стандарт. Затова Пекин използва друга важна и полезна за потребителите инициатива.
От следващата година ще се лансира масовото използване на универсални дистанционни за електрониката в страната, пише The Register. Те обаче ще са по стандарт, който изисква да използват или инфрачервена комуникация, или Bluetooth, или StarFlash. Очакването е именно покрай новите дистанционни новият протокол да бъде наложен.
Освен това алиансът зад него вече е представил технологията на японски производители, а също така негови представители са изнесли и презентация на последната среща на страните от БРИКС.
Huawei вече интегрира StarFlash/NearLink в своите смартфони и със сигурност ще го видим и в доста други устройства от богатата му екосистема.
Какво може да се обърка?
Както нерядко се случва с технологичните дестинации от Китай, някои ключови въпроси остават без отговор. Не е напълно ясно доколко StarFlash в своя високопроизводителен режим надминава по скорост, надеждност, обхват, позициониране и икономия Wi-Fi 7.
Освен това, Bluetooth 6.0 е на хоризонта, като в сценариите с ниска консумация на енергия и голямо разстояние между устройствата преднината на StarFlash определено се стопява - а тогава има ли смисъл от нещо напълно различно?
Има и един неизбежен допълнителен момент - сигурността. Стандартът предполага защита от злонамерени опити за прехващане на информацията от трети страни, но не е напълно публичен и не ясно дали няма определени "задни вратички" за правоохранителните органи.