На територията на община Кула, Сърбия се планира изграждането на агросоларна електроцентрала с мощност почти 800 MW, съобщават местни медии. Както се вижда от подробния план, който общината е предоставила за обществено обсъждане, дружеството Agrosolar Beograd планира да изгради проекта на площ от над 700 хектара.
Общата мощност на соларната електроцентрала е около 800 MW. Индивидуалната мощност на соларните панели обаче ще бъде определена по време на техническата разработка на проекта в съответствие с фазите и динамиката на реализацията.
На последващ етап ще бъдат фиксирани и техническите характеристики на отделните видове соларни панели, които ще бъдат инсталирани в рамките на соларните полета.
Източник: iStock
Обработваема земеделска земя
Земята, която е предмет на обсъждане, е предимно със статут на частна и в по-голямата си част е обработваема. Тя включва ниви от втори и трети клас, с мрежа от некатегоризирани пътища, които според настоящата ситуация позволяват достъп на селскостопанска механизация.
Подробният план е изготвен от белградската компания Projektura от Белград, а общественото обсъждане продължава до 5 януари.
Дружеството Agrosolar е съвместно между компаниите Kula Solar и MK Green Energy Limited. По-рано MK обявиха, че след като успешно са се позиционирали в производството на електроенергия от вятърни централи, сега активно работят по проекта Agrosolar Kula. Инвестицията в него се очаква да бъде на стойност €340 милиона.
Agrosolar Kula е обявен като първият агросоларен проект на Балканите и понастоящем най-големият в Европа. Строителството му е планирано да приключи до края на 2026 г.
Що е то агроволтаика?
Концепцията за успешна симбиоза между селско стопанство с производство на енергия от възобновяеми източници набира широка популярност в световен мащаб. За целта слънчевите модули за производство на електроенергия се монтират над и между земеделските площи така, че те да могат да продължат да се обработват рентабилно.