Геолози откриха най-голямото находище на желязна руда, документирано някога. То може фундаментално да промени начина, по който разбираме геоложките процеси на Земята. Находището е разположено в провинция Хамърсли в Западна Австралия, оценено е на около 5,9 милиарда долара, описано като промяна на играта за минната индустрия и научната общност - и ако това не е достатъчно, то значението му се простира далеч отвъд неговия размер и стойност. Откритието всъщност може да държи ключа към пренаписването на историята на образуването на минерали на Земята.

Находището, съдържащо удивителните 55 милиарда тона желязна руда и забележително не само с размера си, но и с геоложката си история, пише dailygalaxy.com.

Откритието оспорва съществуващите теории за това как се образуват находищата на желязна руда и как са се развили в продължение на милиарди години. Досега се смяташе, че находищата на желязна руда в района на Хамърсли са много по-стари - смята се, че са на около 2,2 милиарда години. Сега обаче изследователите са стигнали до заключението, че тези находища са значително по-млади, на около 1,4 милиарда години, което показва много по-динамична история на образуването на желязна руда.

НАСА има планове да добива редкоземни елементи и желязна руда от  Луната

НАСА има планове да добива редкоземни елементи и желязна руда от Луната

Първоначалният фокус на мисията ще бъде проучването на начичието на кислорода

Нова ера за разбиране на находищата на желязна руда

Откриването на това огромно находище на желязна руда в Австралия оспорва много предположения за историята на Земята и минералните процеси. Трансформацията на желязната руда, от нейната първоначална концентрация от 30% желязо до сегашното й съдържание от 60% желязо, озадачава учените от десетилетия. Доцентът Мартин Данисик от университета Къртин обяснява, че "точната времева линия на промяната на тези образувания от 30% желязо, каквито са били първоначално, до повече от 60% желязо, каквито са днес, не е ясна."

Този процес на трансформация, протекъл в продължение на 1,4 милиарда години, сега се изучава по-сериозно, разкривайки жизненоважни факти за условията, довели до такава голяма концентрация на желязо.

Още една добра новина за Австралия е, че в глобален мащаб продължава да се минава към по-устойчиво бъдеще и откриването на най-голямото находище на желязна руда в света може да оформи бъдещето на световната търговия и индустрия. Австралия, която вече е лидер в глобалния минен сектор, е готова да затвърди ролята си още повече с разкриването на този огромен ресурс.

Глобалното търсене на желязна руда продължава да расте и находището в Хамърсли може да изиграе ключова роля в оформянето на бъдещето на промишленото производство, глобалните вериги за доставки и начина, по който подхождаме към извличането на ресурси в един все по-екологичен свят.