След като властите в Сърбия разрешиха добива на литий в страната, обещавайки "огромен икономически подем за страната, протестите стават все по-масови. Десетки хиляди хора се събраха в центъра на Белград, за да поискат спиране на проекта на компанията Rio Tinto в Западна Сърбия заради опасения, че той може да замърси почвата и водата, пише Reuters.
Литият е ключов компонент в батериите за електромобили и мобилни устройства
След две години на опити от страна на компанията да добива скъпия метал в страната, Белград в крайна сметка каза окончателно "да". В западната ни съседка се намира едно от най-големите находища на метала в света, но мащабната инвестиция за над €2 милиарда беше неколкократно замразявана заради екологични притеснения и протести.
Днес протестите продължават с още по-голяма сила от преди, а представители на правителството казват, че те са политически мотивирани и целят да свалят президента Александър Вучич от власт. А сделката цели да намали зависимостта на ЕС от вноса от Америка и Азия.
Източник: EPA/БГНЕС
И докато представители на местните власти твърдят, че литиевата мина ще подкрепи сръбската икономика, еколозите отвръщат, че дори това да е вярно, цената ще бъде твърде висока.
Най-голямата литиева мина в Европа
През юли Сърбия възстанови разрешението на Rio Tinto да разработи най-голямата литиева мина в Европа две години след като предишното правителство спря процеса заради притеснения на природозащитни групи. Решението предизвика поредните протести в градове в цялата страна.
Протестиращите дадоха на правителството краен срок да забрани проучването и експлоатацията на литий, който изтече тази събота. На този фон Александър Вучич заяви, че властите са получили информация от Русия за планиран "преврат в Сърбия".
Ако литиевият проект на стойност $2,4 милиарда в находището в Ядар бъде задействан, той може да покрие 90 на сто от сегашните нужди от литий на Европа и да превърне Rio Tinto в един от водещите производители на литий в света.
Находището Ядар съдържа висококачествен литий и находищата в мината са много по-големи в сравнение с други в световен мащаб.