Компаниите Mercedes-Benz Group и Stellantis NV преговарят със сръбските власти, за да последват инвестицията на Rio Tinto за разработване на най-голямата мина за добви на литий в Европа, съобщава Handelsblatt, цитирайки сръбскияя президент Александър Вучич. Амбициите са и за завод за производство на батерии за електрически автомобили.
"Евросъюзът се нуждае от литий и ние искаме да засилим връзките си с ЕС. Сърбия си е поставила за цел да постигне годишно производство на литий от 58 000 тона", заяви Вучич.
Източник: iStock
Германският канцлер Олаф Шолц, заедно с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, днес са на посещение в Сърбия, присъствайки на подписването на споразумение за сътрудничество между ЕС и балканската страна за внос на минерали като лития, които са от критична важност за цифровия и зелен преход на ЕС, съобщава Politico.
В момента близо 90 на сто от лития се произвежда от три страни
Три страни - Австралия, Чили и Китай са в основата на производството на литий в световен мащаб - 88% лития идва от тях през 2023 година.
Австралия е водещият производител в света, като добива литий директно от твърди скални мини. Страната отбеляза голям скок в производството през последното десетилетие. През 2013 г. Австралия е произвела 13 000 метрични тона литий в сравнение с 86 000 метрични тона през 2023 г., по данни, посочени във Visual Capitalist.
Чили е на второ място в класацията, но с по-малък растеж. Производството на страната нарасна от 13 500 тона през 2013 г. до 44 000 метрични тона през 2023 г.
Китай се доближава до производството на Чили през годините. Страната увеличи вътрешното си производство от 4 000 метрични тона през 2013 г. до 33 000 тона миналата година, заемайки третото място в класацията.