След опита за щурм на Капитолия от негови симпатизанти на 6 януари 2021 г., Доналд Тръмп се оказа в изолация - онлайн гигантите спряха профилите му. Свързаните с него политици изведнъж бяха лишени от десетки корпоративни дарители. Даже PGA отмени голф турнир, който трябваше да се проведе на негово игрище. По-малко от 4 години по-късно, Тръмп победоносно се завръща в Белия дом, а бизнес титаните са се наредили на опашка за аудиенция при него - сякаш е средновековен крал.

Това е уникален момент на триумф за 78-годишния републиканец, който през по-голямата част от живота си е търсил одобрението на милиардерската класа, пише Yahoo Finance в свой материал.

Бившите архиврагове на Тръмп - Марк Зукърбърг от Meta и Джеф Безос от Amazon, планират да дарят по 1 милион долара за инаугурационния фонд на Тръмп. Това ще направи и Сундар Пичай от Google. Безос и поне 15 други бизнес лидери имаха насрочени срещи с Тръмп през седмицата.

14 милиардери: Кои са най-богатите в екипа на Доналд Тръмп

14 милиардери: Кои са най-богатите в екипа на Доналд Тръмп

Все по-ясна става и идеологията на новата власт

Масайоши Сон, главен изпълнителен директор на японския инвестиционен гигант Softbank, се появи с Тръмп по време на пресконференцията му на 16 декември, за да обяви инвестиция от 100 милиарда долара в Съединените щати през следващите четири години.

Седмица по-рано, ръководители от Visa, Meta, Goldman Sachs, Charles Schwab и Citadel се присъединиха към Тръмп зад кулисите, когато той удари камбаната за откриването на Нюйоркската фондова борса. А вътрешният кръг на Тръмп сега включва главния изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск плюс новото MAGA крило на Силициевата долина.

Какво искат всички те?

Влияние, със сигурност. Тръмп се появи на политическата сцена през 2016 г. като непокорен антисистемен играч, за когото много хора мислеха, че бързо ще изгасне. Първият му мандат беше експеримент, като много от най-противоречивите решения бяха блокирани от съдилищата или останаха неизпълнени заради опозицията в Конгреса.

Ако Тръмп беше загубил през 2024 г., корпоративна Америка щеше с радост да се върне към business as usual. Сега обаче разрушителите са на власт. А навикът на Тръмп да делегира правомощия на лоялисти и поддръжници показва наградите, които могат да се натрупат за онези, които се присъединят към каузата му, дори да са закъснели.

Как едрият US бизнес инвестира в Тръмп. Буквално

Как едрият US бизнес инвестира в Тръмп. Буквално

Какво ще искат те в замяна на тези милиони долари?

Мъск изведнъж се радва на огромно влияние върху Тръмп благодарение на късната си подкрепа в изборите през 2024 г. Той и технологичният предприемач Вивек Рамасвами ще ръководят комисията за ефективност на правителството на Тръмп, която не може да прави промени сама по себе си, но може да изготвя планове, по които президентът да действа чрез изпълнителни заповеди или да ги представи в Конгреса като законодателство.

Избраният от Тръмп за вицепрезидент - Джей Ди Ванс, е фаворит на Питър Тийл и други либертариански технологични милиардери. Ванс вече е вероятният кандидат за президент на републиканците през 2028 г., което означава, че технологичните титани на Тръмп биха могли да си "имат" президент в продължение на години напред.

Големи планове за втория мандат

Залогът в икономическата програма на Тръмп е голям, с преки последици за компаниите, ръководени от новите му ухажори. Вероятно е той да намали регулациите и да одобри повече корпоративни сливания, може би със специални услуги за определени сектори или компании.

От години има тлеещ интерес към въпроса дали технологичните компании са твърде големи и мощни и трябва да бъдат разделени или обуздани. При пълен контрол на републиканците върху Конгреса и Белия дом, технологичните главни изпълнителни директори не могат да си позволят да външни наблюдатели. Особено след като вече десетилетие консерваторите твърдят, че Силициевата долина е твърде либерална и ги цензурира на платформите си.

Администрацията на Тръмп препоръчва намаляване на подкрепата за електромобилите

Администрацията на Тръмп препоръчва намаляване на подкрепата за електромобилите

Препоръчва се и налагане на мита върху всички материали за батерии в световен мащаб

Усилието на Мъск да преобрази правителството може да засегне стотици компании в цялата икономика. То има множество агенции, които регулират почти всеки ъгъл на държавата по някакъв начин: от здравеопазването до авиацията и безопасността на работното място. Всяка компания би искала да има думата в това как правителството я регулира. След това има хиляди подизпълнители, които биха могли да се възползват или да пострадат в зависимост от това дали комисията на Мъск потенциално счита техните договори за ценни за данъкоплатците, или вижда в тях безразсъдно харчене.

Не е модерно да си Woke

Главните изпълнителни директори също научиха от първия мандат на Тръмп, че е разумно да стоят далеч от прицела му. Предполагаемо благоприятният за бизнеса президент публично атакува редица компании, някои защото е възприел лична обида, други - защото преместват работни места в чужбина или действат твърде woke (политически коректно, либерално или просто не както консерваторите си го представят - б.р.) за вкуса на Тръмп.

Тези атаки понякога функционираха като де факто бойкоти, защото поддръжниците на Тръмп също атакуваха компаниите. Избягването на президентския гняв със сигурност е по-добро от контролирането на щетите след някоя от тирадите на държавния глава. Някои главни изпълнителни директори може да смятат, че само това си заслужава няколко ласкателни думи или навременно дарение.

Те може също да се оглеждат във Вашингтон, окръг Колумбия, и да стигат до заключението, че Тръмп е единственият голям играч на терена. Президентът Джо Байдън напуска Белия дом като смалена фигура, принудена да се оттегли от президентската надпревара поради собствената си немощ.

Неговата заместничка в състезанието за Белия дом, вицепрезидентът Камала Харис, не можа да победи осъден престъпник, някога широко презиран. Демократическата партия беше разбита на всички фронтове в изборите през 2024 г. и възстановяването може да отнеме години.

Актуалната драма във Вашингтон около правителствените разходи е по-скоро опит на Мъск да открие колко точно може да си позволи да се меси в партийните и държавните дела - реално опозицията няма алтернативен план, който да вкара в действие в ситуацията на временен раздор в републиканските редици.

Съюзяването с Тръмп все още може да се обърне срещу едрия бизнес, ако бившият и бъдещ президент направи нещо толкова отвратително, че избирателите, които го върнаха в Белия дом през 2024 г., да се обърнат срещу него. За момента неразбориите около финансирането на държавата нямат подобен потенциал.

Един от уроците от 2024 г. изглежда е, че американците имат висока толерантност към Тръмп. Явно и главните изпълнителни директори ще я придобият.