Компания, собственост на Саудитска Арабия, планира да инвестира до $5 милиарда (170,91 милиарда турски лири) в Турция, като се фокусира върху енергийния и други сектори. Това обяви вицепрезидентът на страната Джевдет Йълмаз, цитиран от Daily Saba. Съобщението дойде по време на реща между представители на властта, висши бизнесмени и експерти от финансови институции.
Анкара започна да привлича по-голям инвеститорски интерес, след като осъществи обратен завой на икономическата политика след общите избори през май 2023 г., обръщайки дългогодишната разхлабена политика и осигурявайки агресивно парично и фискално затягане.
"Има забележима промяна както в портфейлните, така и в преките инвестиции в Турция. Ще видим още повече резултати от това в предстоящия период", заяви Йълмаз за местния Kanal 7.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган председателства 10-то заседание на Инвестиционния консултативен съвет - първото от 2016 г. насам, като там се обърна към големи компании от различни сектори, включително енергетика, автомобилостроене, технологии, управление на активи, финансови услуги, транспорт и телекомуникации.
Йълмаз обяви, че е видял силен интерес от страна на инвеститорите по време на високопоставеното събитие и подчерта, че икономическата политика на правителството е спечелила доверие.
"Компания, притежавана от Саудитска Арабия, изрази намерението си да инвестира 5 милиарда долара в енергийния и други сектори на Турция", каза Йълмаз, без обаче да назовава името на фирмата.
"Където и да отидем, виждаме значителен интерес и внимание от страна на глобалните инвеститори. Турция е страна, която се обсъжда сериозно и ще видим резултатите от това нарастващо внимание."
Йълмаз подчерта необходимостта от насърчаване на преките международни капиталови инвестиции, които ще създадат работни места и ще донесат нови технологии. Политикът заяви, че преките инвестиции в Турция са се ускорили през последните три месеца, с над $6 милиарда приток на преки инвестиции през последните седем месеца.
"Имаме за цел да надминем $10 милиарда до края на годината и да увеличим глобалния си пазарен дял в ПЧИ от 1% на 1,5%", добави той.
По думите на вицепрезидента на Турция чуждестранните инвеститори остават фокусирани върху икономическите основи на страната, а не върху вътрешната политика. Тоест, инвеститорите признават стабилността, стратегическото местоположение, динамичната работна сила и подобряването на международен имидж на страната.
Благоприятната позиция на Турция беше подкрепена от кредитни подобрения от три глобални рейтингови агенции тази година.
"Нашият инвестиционен имидж се подобрява и ние ще срещнем нови инвеститори, привличайки интерес не само от Китай, но и от Латинска Америка, Персийския залив, Далечния изток, Европа и САЩ. Трябва да се възползваме от тази възможност максимално", коментира Йълмаз.
Той обърна внимание на опасенията относно инфлацията, която се повиши до 75,5% през май, но оттогава отбеляза значителен спад и се понижи до 52% през август. Йълмаз очаква инфлацията да падне до около 41,5% до края на годината и да продължи да намалява до под 20% през 2025 г.
По отношение на фискалната дисциплина, Турция ще завърши тази година с бюджетен дефицит под 5%, въпреки заделянето на 2,5 трилиона турски лири за възстановяване на югоизточния регион, засегнат от опустошителните земетресения миналата година. Разликата беше 5,2% миналата година, а правителството има за цел да я намали до 3% през 2025-а.
Йълмаз подчерта и подобрението в баланса по текущата сметка.
"Миналата година дефицитът по текущата сметка беше около 6%, близо до $60 милиарда. Днес виждаме, че износът се увеличава, вносът намалява, приходите от туризъм се представят добре, а дефицитът по текущата сметка е около 2%."
До края на годината се очаква дефицитът по текущата сметка на Турция да спадне до 1,7%.