"151 млн. лв. за нов център на София и бързи трамваи" е заглавиe от в. "24 часа"

Фонтанът на "Славейков" пак ще заработи, книжарите остават там, но без кашони. През лятото спират трамваите по "Графа" за ремонтаПравят 3 дневни центъра за деца с увреждания

Сърцето на София, училища, детски градини и центрове за деца с увреждания ще бъдат обновени и изградени със 151 млн. лв.

Парите се отпускат от Министерството на регионалното развитие и благоустройството по Оперативна програма "Региони в растеж" (ОПРР). Договори за четири проекта подписаха кметът на София Йорданка Фандъкова и зам.-министърът на регионалното развитие Деница Николова. Те са на обща стойност 173,5 млн. лв., като 151 млн. лв от тях са безвъзмездна помощ, а останалата част е съфинансирана от Столична община.

Проектите са част от инвестиционната програма на София, финансирана с 280 млн. лв. по ОПРР.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Държавният резерв получи втора извънредна финансова инжекция" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Преди месец кабинетът му отпусна 108 млн. лв., вчера - още 156 млн.

Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" тихомълком се оказа сред галениците на хазната и очевидно не дразни премиера с ударното нарастване на разходите си още в началото на годината. За втори път в рамките на месец тя получи допълнително финансиране, което кой знае защо не е предвидено в бюджета й за 2018 г. На вчерашното си заседание правителството даде картбланш на агенцията да увеличи разходите си със 156 млн. лв., въпреки че според Закона за държавния бюджет за 2018 г. тя има право да поема ангажименти за разходи само до 32.720 млн. лв. Парите ще отидат за неясно каква инвестиционна програма.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Столичната община не знае кой е крайният собственик на "Витоша ски"", четем в "Капитал"

Нито Столичната община, нито Столичната агенция по приватизация и инвестиции (САПИ) знаят кой е реалният собственик на "Витоша ски" - дружеството, което държи всички лифтове и почти всички влекове на планината. 

Това става ясно от отговори на кмета Йорданка Фадъкова и на председателя на надзорния съвет на агенцията на запитване на "Капитал", отправено по Закона за достъп до обществена информация. 

От Търговския регистър се вижда, че "Витоша ски" е 100% собственост на регистрираното на Британските Вирджински острови "Елора мениджмънт", което от своя страна е собственост на кипъреца Георгиус Георгиу, който пък е краен собственик и на концесионера на ски зона Банско "Юлен" АД.

Прочети още от " Капитал"

"Детективи душат колко харчат децата" извежда на първа страница в. "Монитор"

13-годишен профукал 50 000 лв. за три месеца

Родители с проблемни деца все по-често се обръщат към частни детективи да следят какво вършат наследниците им, съобщи пред "Монитор" управителят на детективска агенция Александра Караманска. Става въпрос за случаи, когато тийнейджъри крадат пари от къщи или изнасят вещи, които продават или залагат, за да си купят скъпи мобилни телефони, дрехи, обувки, опитвайки се да са на нивото на свои по-богати приятели или съученици. "Засилва се тенденцията родители да проверяват децата си, които са залитнали в грешна посока. В стремежа си да вдигнат летвата на лично благоденствие деца крадат от дома си, дори се забъркват с лихвари, но идва ден, когато на вратата започват да чукат не съвсем добронамерени хора и тогава проблемът излиза наяве. И ние тръгваме след тях, за да видим откъде вземат парите, къде са ги похарчили.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Намаляват глобите в градския транспорт, махат билетчето за багаж", четем във в. "Стандарт"

Намаление на глобата за нередовните пътници в градския транспорт в София от 200 на 50 лева е едно от предложенията в новата наредба на Столичната община за услугата, която беше представена днес. Документът ще бъде качен на сайта на Столичната община до седмица, като гражданите ще имат един месец да изпращат предложения.

Предлага се още отпадането на допълнителното таксуване за ръчен багаж, въвеждане на цена на билет за нощен градски транспорт и зеления билет от 1 лев при мръсен въздух.

Глобата от 200 лева се налага, ако нередовен пътник откаже да купи карта за 40 лева от контрольорите, установили нарушението. Картата от 40 лева обаче ще остане.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Колко близо е 30-часовата работна седмица", пише "Капитал"

Все повече работещи търсят баланс между кариера и личен живот. Това кара анализатори да смятат, че по-краткият работен ден е по-близо, отколкото очакваме

През 2015 г. в шведския град Гьотеборг започва експеримент. За период от две години работното време на персонала в заведение за грижа за възрастни хора е намалено от 40 на 30 часа седмично без промяна в заплащането. След края на втората година експериментът приключва. Причината - за да бъде запълнена липсата, в заведението са наети 17 допълнителни работници, което струва на общината над 1 млн. евро. В дългосрочен план обаче картинката е по-различна. По-кратката работна седмица е довела до по-мал...

Прочети още от " Капитал"

"Партията смени Бог, Европа - Партията. Какво следва?", пише в. "Сега"

Пътят на българската модерност е едновременно път към Европа и нейното демитологизиране. Намираме се във важен етап, в който идеалът се очовечава

В периода 1995 - 1997 г. група учени сравняват политическия език във Великобритания и България. Те констатират нещо, което е трудно да си го представим днес - понятия като anti-Brussels, anti-europeanism, eurosceptics нямат еквивалент на български. "По това време в българската политическа игра, за разлика от британската, "антиевропейската карта" е без стойност. Поради това е естествено да липсва такова понятие", заключават изследователите Румяна Бояджиева и Петър-Емил Митев. В началото на прехода нито някой е срещу Европа, нито пък му минава през ум да я свърже с нещо отрицателно.

Прочети още от в. "Сега"

"Защо Ердоган да не помогне за контрапроцеса за Левски", пише в. "Стандарт"

Парламентарна комисия да изчисти името на Васил Левски като докаже, че той не е извършил убийство и е бил несправедливо осъден на смърт според законите на Османската империя. Това предложи лидерът на "Атака" Волен Сидеров по време на поклонението пред паметника на Апостола на свободата в София на 19 февруари. "Предлагам да бъде направен символичен т. нар. контрапроцес, тъй като е минало много време, и да се изяснят правните обстоятелства на съденето на Левски. Да се изясни, че всъщност той е осъден за криминално престъпление по чл. 184 от тогавашния турски Наказателен кодекс, а не за това, че прави комитети и организация за революция", заяви Сидеров.

Идеята за ревизия на съдебния процес срещу Левски не е нова и периодично се повдига от родни историци. Те дават за пример и сходни контрапроцеси в други държави, оневиняващи техни национални герои - Жана Д'Арк във Франция, Ян Хус в Чехия, Галилео Галилей в Италия.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Живот на две скорости за италианците" пише в. "Монитор"

В северната част на Италия продължителността на човешкия живот е по-голяма отколкото на Юг, независимо от факта, че националната система на здравеопазване е една и съща за територията на цялата страна - констатира вчера в нарочен доклад Здравната обсерватория към католическия университет в Рим.

Публикуваните от научната институцията конкретни данни пък накараха медиите да заключат, че животът на жителите на Апенините се движи на две скорости и че по неговата продължителнос страната на практика е разцепена на две части. Защото например в северната област Трентино Алто Адидже хората се радват на този свят три години повече отколкото тези в южната област Кампаня.

Прочети още от в. "Монитор"