“Бизнесът подкрепя кабинета, докато генерира стабилност” четем във в. “Монитор”
Бизнесът декларира подкрепа за кабинета на Бойко Борисов, докато той прави реформи и гарантира стабилността на държавата. Това стана след среща в МС на председателя на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев с премиера, заместника му Томислав Дончев и министрите на финансите и на енергетиката Владислав Горанов и Теменужка Петкова.

От КРИБ считат, че обстановката около България в момента е доста взривоопасна. Освен това имало много големи рискове за страната ни, предвид очакваната бежанска вълна през следващите месеци. „Не е сега моментът всеки да дърпа чергата към себе си, да клати кабинета, да се създават интриги и да се отделя внимание на неща, които не са фундаментални за държавата ни. Ние трябва да сме единни като нацияи в тази връзка подкрепихме кабинета на г-н Борисов”, отбеляза шефът на индустриалците.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

"И прокуратурата няма достъп до доклада за КТБ” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Не е ясно защо е поръчвано проследяване на активите на фалиралата банка, ако никой няма да може да се запознае с информацията.

И прокуратурата не разполага с доклада на международната компания "Аликс партнърс", която беше наета, за да проведе разследване и да проследи къде са изтекли активи на фалиралата банка КТБ, стана ясно вчера. От държавното обвинение допълниха, че ще се запознаят с доклада, ако го получат, и след това ще преценят дали могат да повдигнат обвинения на база на тези данни. В договора между синдиците на КТБ и международната компания има клауза за конфиденциалност и без нейното изрично съгласие данните от доклада не могат да бъдат оповестявани. Не е публична информация и за сумата, която консултантите ще получат за работата си.

Прочети още от статията на в. “Сега”

"Мълчание в София след предупредителен сигнал от Брюксел", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Пълно мълчание от страна на правителството. Нито един коментар от политическите партии - не само управляващите, но и т.нар. опозиция (с изключение на лидера на ДСБ Радан Кънев). Премиер, който избегна среща с журналисти. Повтарящи се мантри за така нужната ни "стабилност" и предупреждения, че медии и граждани "клатят" държавата. Така изглеждаше ситуацията в София след изказването на Жан-Клод Юнкер. От думите на председателя на ЕК в понеделник вечер стана ясно, че перспективите за скорошното премахване на наблюдението над Румъния в сферата на корупцията и съдебната реформа са повече от обещаващи. Юнкер обаче също и намекна, че Румъния може би ще бъде отделена от България в процеса на мониторинга. Така изглежда все по-реално страховете на София да се случат и страната да остане единствената държава под наблюдение на ЕК. 

За този сценарий отдавна предупреждава и бившият министър на правосъдието Христо Иванов.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Загубата на вода по тръбите е 60% и хората я плащат" четем на първа страница на в. “Труд”
- Г-н Иванов неколкократно казвате, че предстои увеличение на цената на водата, какви са основанията за това?

- Има няколко фактора, които директно влияят върху поскъпването на услугите, които предоставят водните дружества. Първият фактор са увеличените цени на електроенергията. Въпреки че това се случи преди доста време, не беше отразено в текущите цени на ВиК услугите.

След това от началото на тази година има увеличение на минималната работна заплата, а тъй като голяма част от хората в сектора са именно на такава заплата, това оказва влияние. Третият фактор е, че при някои ВиК оператори има нововъведени в експлоатация съоръжения, които водят до повишени разходи.

Прочети още от в. “Труд”

“Бизнесът: Не сме по-лоши от румънците”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

България е дискриминирана спрямо Румъния. Несправедливо е да се премахне мониторингът от страна на Брюксел върху северната ни съседка, а върху нас - да остане. Не сме по-лоши от тях. Това коментира председателят на КРИБ Кирил Домусчиев след срещата на премиера Бойко Борисов с Управителния съвет на Конфедерацията.

Повод за реакцията на бизнеса бе изказване на шефа на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, че процесът на наблюдение на Румъния върви към своя край за разлика от България. "В Румъния борбата с корупцията и съдебната реформа бележат прогрес, по-сериозен от този на нашите български приятели", каза Юнкер, който се срещна с румънския премиер.
Това не говори добре за България, но има други неща, в които страната ни изпреварва Румъния, категоричен бе Домусчиев. Той даде пример с усвояването на еврофондовете, което у нас е над 90%, а при румънците не е и наполовина. Според него донякъде виновни за отношението към България са и гражданите и медиите, които с коментарите си за държавата влияели негативно на мониторинговия процес.

Прочети още от в. “Стандарт”

„15 пъти повече контрабандни цигари са задържани през 2015 г.", четем на първа страница на в. „24 часа"
През м. г. престъпленията са с 6300 по-малко в сравнение с 2014-а.

Намалели са кражбите, грабежите, наркотиците. Посегателствата върху коли са се увеличили с 230, те се разкриват най-трудно, казва главният секретар на МВР в интервю за "24 часа"

- Главен комисар Костов, МВР търпи доста критики за работата си. Направихте ли равносметка за 2015 г. и какво показва тя?

- През 2015 г. са извършени 107 870 криминални престъпления. През 2014 г. са 114 004. Т.е. имаме спад с близо 6300 престъпления. Нашите критици не признават повишената ефективност, а тълкуват числата като понижаване на общественото доверие в полицията и отказ на жертвите на престъпления да търсят правосъдие. Какво се промени между 2014 и 2015 г.?

Прочети още от в. „24 часа"

„Храната вече не е най-големият разход за домакинствата", пише в. “Капитал Daily”
Промяната би трябвало да илюстрира повишаване на качеството на живота в Българи.
Домакинствата вече харчат средно повече за нехранителни стоки, отколкото за хранителни. Икономистът Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии посочва в свой анализ, че 2015 г. е първата в историята, в която разходите за храна като дял от целия доход на домакинствата (33.6%) изостава спрямо разходите за нехранителните стоки (34.1%). Според икономиста това е голяма промяна и е важна в дългосрочна перспектива. Данните, които анализира Ганев, са от домакинските бюджети.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„За къде сме без Mutti", пише в. “Сега”
Когато беше малко, моето дете питаше майка си, преди да опита нещо ново: "Мамо, аз това ям ли го?" Премиерът Бойко Борисов отиде в Прага за първи път на среща на Вишеградската четворка, но ден преди това се обади на "мама Меркел" (Mutti Merkel, както галено й казват германците и имигрантите), за да я пита дали може да си играе на голяма политика с Полша, Унгария, Чехия и Словакия. Отговорът бе отрицателен и Борисов се яви на срещата като политик от европейски, а не регионален мащаб, изразявайки като българска позицията на Германия за управление на миграционните потоци: "Това е въпрос, който засяга ЕС като цяло и следва да се намери общоевропейско решение, със съвместни усилия и в дух на разбирателство. С предприемането на едностранни мерки няма да се постигнат устойчиви резултати". По този повод се сещам за едно от посещенията в началото на 60-те години на виетнамския лидер Хо Ши Мин при китайския вожд Мао Цзедун, когато Виетнам молеше за китайска помощ срещу американската агресия. Мао отказа да ангажира Китай с нещо повече от поредното "последно предупреждение срещу САЩ", но за сметка на това сподели с Чичо Хо една китайска мъдрост: "С късата метла няма да стигнеш високата паяжина".

Прочети още от в. “Сега”

“С 2 лева по-евтин ток за индустрията от април” пише в. „Труд"
Очакваното поевтиняване на природния газ с над 20% от април ще доведе до поевтиняване на тока за индустрията. Според анализа на Конфедерацията на работодателите и индсутриалците в България (КРИБ) понижението ще намали с 1,5-2 лв. таксата „задължение към обществото“, която бизнесът плаща, за да компенсира високите цени на производството на възобновяемите енергийни източници.

Работната група за реформи в енергетиката към вицепремиера Томислав Дончев е разработила план с 15 точки, които биха довели до допълнително поевтиняване на таксата. Ресорният министър Теменужка Петкова също е уверила работодателите, че наредбата за облекчаване на тежестта върху енергоемките индустрии ще бъде одобрена от Европейската комисия и ще заработи най-късно през май. В нея се регламентира обхватът на големите енергийни консуматори, на които държавата ще възстанови разходите за зелен ток.

Прочети още от в. „Труд"

“Контрол? Някой друг път“, четем във в. “Монитор”
1,45. Тази цифра едва ли ви прави впечатление. Малка и незначителна, тя няма как да преобърне човешки живот. Дълбоко грешите. Заради тези три цифрички едно младо семейство изкарва трите най-страшни дни в живота си, докато се чуди дали малкото им едва 7-месечно бебе ще оживее. Малката цифра се появява в изследванията на малчугана, които са рутинни. Оказва се, че калпава лаборатория бърка изследванията на детето и сгрешените резултати показват, че малчуганът най-вероятно страда от тежко и нелечимо заболяване на мозъка. Единственото, което спасява хлапето от това да бъде подложено на сериозно лечение, което може да увреди здравето му, е интуицията на джипито му. Лекарката и друг път се е сблъсквала със сбъркани лабораторни изследвания и настоява за контрола, която да потвърди страшните резултати.

Историята звучи абсурдно, но се оказва, че голяма част от изследванията у нас всъщност са грешни. Калпави лаборатории, със стара техника вземат проби на кило, които не съхраняват според изискванията. В следствие на това хиляди хора буквално изпадат в шок, когато вземат хартийките с цифри от лабораториите. Защото няма нищо по-страшно от това да прочетеш страшната диагноза, закодирана за процентите и номерата във фиша от лабораторията.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„10 лоши тренда дърпат надолу икономиката. Откъде се взе най-големият растеж от 2008 г. насам?", пише в. „24 часа"
Само 4 страни в ЕС освен България имат над 3%.

Според предварителните данни на НСИ през последното тримесечие на 2015 г. икономическият растеж е достигнал 3,1% на годишна основа. За цялата 2015 година данните ще бъдат публикувани следващия месец, но се очертава икономически растеж от около 3% - най-високият резултат за целия период след 2008 г. Реално през 2015 г. икономиката е нараснала толкова колкото през предходните три години, взети заедно – сериозно ускорение спрямо слабите темпове на растеж в годините след началото на кризата.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Заселват Сибир с украинци", пише в. “Стандарт”
Руските власти ще предложат на украинските бежанци да се заселят в Сибир и Далечния изток, пише в. "Известия".
Министерството на развитието на Далечния изток подкрепи предложението на депутати комунисти от Държавната дума да се увеличи населението отвъд Урал, като се заселят там бежанци от Украйна, посочва вестникът. Според ведомството, до 2020 г. в Далекоизточния федерален окръг ще бъдат създадени над 50 000 работни места, които биха могли да заемат украинците. Депутатите предлагат да се разработи федерална целева програма за доброволно изселване в региона на бежанците от съседната страна. Министерството е уведомило за своята позиция Федералната миграционна служба с оглед на по-нататъшна разработка на проекта. ФМС обаче не вижда нужда от специална програма, тъй като вече действа държавна програма за подпомагане на "съотечественици от чужбина", желаещи да се установят в Русия, която обхваща и редица територии от Сибирския и Далекоизточния федерален окръг.

По данни на ресорната служба, пред последните 2 години в Сибир и Далечния изток са пристигнали в рамките на програмата близо 70 000 души, включително над 29 000 преселници от Украйна. От 2014 г. в Русия са пристигнали общо над 150 000 украинци, отбелязва ТАСС.

Прочети още от в. “Стандарт”