“Бум на кражбите на винетки" четем на първа страница на в. “Труд”
Три автомобила, оставени на паркинг в курорта Хисаря, осъмнаха с нарязани предни стъкла и задигнати винетки. Вандалските кражби са извършени в нощта срещу сряда, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Пловдив.

Извършени са над 60 посегателства на стикери за пътна такса от началото на годината в София и Пловдив. В страната броят им наближава 100, научи „Труд” от полицейски източници. Бумът на кражбите е резултат от увеличената с 44% цена на винетките за 2016 г.

Прочети още от в. “Труд”

“Всяко куче с чип за 40 лева”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
На всяко домашно куче вече задължително ще се поставя микрочип, решиха депутатите, приемайки окончателните промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност. Мярката ще важи и за конете, но на практика ще обхване само домашните любимци на стопаните, които съвестно ги регистрират. Цената на задължителния чип е около 40 лв. Очакванията са по този начин загубени животни да бъдат откривани лесно, а и да намалеят случаите на изоставяне. Досега се позволяваше вместо микрочип да се прави татуировка на кучето. С времето обаче изображението избледнява, твърдят експерти. Микрочипът съдържа уникален идентификационен код, който на практика е индивидуалният номер на животното. След поставянето му ветеринарният лекар трябва да въведе данните в Интегрираната информационна система на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).

Регистрацията на домашните любимци и в момента е задължителна при навършване на 4-месечна възраст или в 7-дневен срок от придобиване на куче над тази възраст. Собственикът регистрира животинчето при ветеринарен лекар, но вече отпада задължението да представя документ за платена такса.

Прочети още от в. “Стандарт”

"МВР ще имитира реформа, за да спре полицейските протести” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
За трети пореден път в последните четири месеца правителството ще се опита да ореже обезщетенията при пенсиониране в МВР. След като в края на миналата година полицаите се разбунтуваха и излязоха на улицата, този път властта предлага смекчена реформа. Полицаите ще запазят всичките си привилегии, като единствено ще се намали отпускът им с 5 дни. Администрацията формално ще бъде преназначена, а реформата на практика ще важи само за новоназначените. Това става ясно от законопроект за изменение на Закона за МВР, публикуван за обществено обсъждане.

Промените предвиждат администрацията на МВР да бъде преназначена по Закона за държавния служител, но да се пенсионират по сегашния ред, т.е. с 20 заплати накуп.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Троен спад на контрабандните цигари у нас” четем във в. “Монитор”
Почти тройно е спаднал делът на нелегалните цигари у нас за последните пет години. Това става ясно от проучването на независимата международна агенция за маркетингови изследвания AC Niеlsen. През второто тримесечие на 2010 година 34,5 на сто от общото количество папироси, изпушени у нас, са били контрабадни. Петилетка по-късно - през второто тримесечие на миналата година, процентът на нелегалните цигари е паднал на 13,4%. До голяма степен това се дължи и на съвместните кампании на държавните институции с тютюневи компании срещу контрабандата.

Само за последната една година контрабандата се е свила с почти 7 на сто. Изследването е установило още, че 10,1% от нелегалните цигари са предназначени за безмитни магазини, а останалите 3,3 на сто са вкарани извън закона от различни държави, като Украйна, Сърбия, Македония, Дубай и други.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

"Deutsche Bank и Goldman Sachs купуват фонд с бизнес в България", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Германската Deutsche Bank и американската Goldman Sachs ще придобият съвместно инвестиционното портфолио на гръцката National Bank of Greece (NBG). Подразделенията за дялово инвестиране на двете западни финансови групи – Deutsche Bank Private Equity (DBPE) и Goldman Sachs Asset Management (GSAM), ще платят 288 млн. евро за базираната в Лондон NBGI Private Equity, която управлява 11 фонда. Сред инвестициите на NBGI е българският производител на сладки изделия "Престиж 96".

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Ръстът имал връзка с риска за болести", четем на първа страница на в. „24 часа"
Високите заплашени по-малко от диабет 2 и сърдечни заболявания, но с по-голяма вероятност за рак.

Ръстът има роля върху смъртността от някои често срещани заболявания, независимо от телесните мазнини и други модулиращи фактори. До този извод стигнаха учени от Германия и САЩ, които търсят причините и медицинските последици от тенденцията за увеличаване на ръста на човека. Колко ще си висок, до голяма степен е генетично предопределено, но през последните десетилетия в цял свят има тенденция за увеличаване на ръста. В зряла възраст децата са почти винаги значително по-високи, отколкото техните родители. Това е най-очевидно в Холандия. Днешните мъже там са 20 см по-високи от прадедите им преди 150 години.

Прочети още от в. „24 часа"

„"Южен поток България" намалява разходи и разваля договори", пише в. “Капитал Daily”
Повече от година след като руският президент Владимир Путин обяви края на проекта "Южен поток", акционерите в дружеството "Южен поток България", което трябваше да изгражда газопровода на българска територия, предприеха стъпки за намаляване на разходите на компанията и развалянето на част от сключените договори. Досегашният изпълнителен директор Димитър Гогов също е бил освободен. Собственици с равни дялове в проектното дружество са Българският енергиен холдинг (БЕХ) и "Газпром".

На състоялото се общо събраниe на дружеството през януари акционерите са взели решение рязко да намалят заплатите на мениджърите. През 2014 г. разходите за персонал (т.е. заплати, социални осигуровки и допълнителни привилегии) са били средно 7696 лв. на нает, докато сега заплатата на изпълнителния директор се сваля на 500 евро, става ясно от протоколите, публикувани в Търговския регистър. Липсва информация колко е била преди това.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„ЕК прогнозира по-нисък растеж на българската икономика", пише в. “Сега”
Растежът на икономиката на България през 2015 г. най-вероятно е 2.2%, но през настоящата 2016 г. той ще се забави до 1.5%. Това прогнозират финансовите експерти на Европейската комисия (ЕК) в зимната икономическа прогноза на Брюксел. Очакванията на ЕС за ръста на родната икономика са точно 3 пъти по-ниски от тези на премиера Бойко Борисов, който преди месец заръча ръстът да е 4.5%. В закона за държавния бюджет прогнозата също е по-оптимистична от тази на ЕК - 2.1%.

Икономиката на страната ни ще порасне по-малко от средното за ЕС. Очакванията са икономическият ръст на страните членки през тази година да бъде 1.9%, а догодина да се ускори до 2%.

Прочети още от в. “Сега”

“2500 лв. за първо дете, 10 000 – за второ, 50 000 – за трето” пише в. „Труд"
Идеята разбира се не е моя. Започва да се реализира от 2016 г. в Унгария и стана по-популярна с посещението на унгарския премиер Виктор Орбан преди няколко дни у нас. Накратко: съгласно новата семейна политика на Орбан всяко унгарско семейство, което се сдобие с трето дете, ще получава 33 000 евро подарък от държавата. И още 33 000 евро, ако иска, като кредит за срок от 25 г. с лихва до 3%. Изискването е родителите да са се осигурявали през последните 2 г., а един от двамата да е под 40 г.

„Имали бол пари, дали”, би била първата реакция на средния (и не само) българин. И ще продължи да се вълнува от съжителството – я на някой по-така футболист, я по-глобално – на народа ни по турско. Нека обаче малко поразсъждаваме.

Прочети още от в. „Труд"

“Криворазбраното образование в нета“, четем във в. “Монитор”
Десетки сайтове в интернет дават съвети за приготвяне на гърмящи устройства. Начинаещи и ветерани бомбаджии описват как се изработва адска машина все едно приятелки домакини си споделят рецепта за мусака, кюфтета по чирпански или поредния прочетен в Мрежата гурме специалитет. Така на практика от мрежата мераклията може да научи „рецептите” на всички възможни гърмящи устройства: от обикновените пукащи пиратки и пушещи зловонни димки, през бомбите самоделки, тип „откъснат пръст на ръката“, та чак до коктейлите „Молотов” и пироксидната бомба. И ако за пиратките и димките можем да махнем с ръка и да кажем „Хлапашка им работа”, то с останалите шега не бива. Една „молотовка” освен че може да подпали и взриви офиса или колата, може да причини сериозни поражения и върху човешкия организъм. А що се отнася до пироксидните бомби, те са едни от любимите „играчки” на световните терористи. И да се подмята „рецептата” за тяхната направа свободно из нета е меко казано опасно.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Бизнесът настоява: Данък "уикенд" само за активи над 50 000 лева", пише в. „24 часа"
Праг за данъка върху служебните активи, ползвани за лични нужди, искат от Асоциацията на индустриалния капитал. "Идеята е данък "уикенд" да не важи за всички активи, а за тези над 50 000 лв. Предлагаме и въвеждане на съотношение за служебно и лично ползване, фиксирано по видове активи, които да са еднакви за всички. Целта е да няма възможност за неравно третиране на предприятията", обясни във Велико Търново председателят на индустриалците Васил Велев.

Бизнесът е в готовност да входира своите предложения и най-вероятно следващата седмица проектът ще бъде представен в Министерство на финансите и в парламентарната комисия по бюджет и финанси.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”За общините и борчовете", пише в. “Стандарт”
Важният въпрос е защо общините закъсват толкова често и дори стигат до ситуации, в които имат запорирани сметки и не могат да правят разплащания. Това се случва постоянно през последните години. Причината е , че структурата на фискалната ни политика е такава, че за общините почти няма собствени приходи. Обикновено собствените данъчни приходи - ресурсът, с който местната власт може да провежда собствени политики са около 5-10 % от бюджета й. Около 10 на сто са неданъчните приходи, които обаче са обвързани с конкретни услуги като събирането на смет и други. Останалото от бюджета на общината, много често, е субсидии и трансфери от държавата за определени дейности. Така е в почти всички градове у нас, с изключение на 5-10 големи общини, в които понякога собствените приходи стигат до половината от ресурса, или в някои курорти като Банско и Несебър. Липсата на собствен ресурс предполага, че всяко едно неочаквано събитие, свързано с усвояването на европейски средства, неслучването на даден проект, забавянето на плащания или дори рязката смяна на властта в общината, води до изпадане на практика в неплатежоспособност. 

Прочети още от в. “Стандарт”