"IT секторът в България не се притеснява от ефекта на Brexit", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Един от най-динамично растящите сектори в България - технологичният, от години е подизпълнител за британски компании. На Острова работят и много български IT специалисти. Преди година и един от големите разработчици - "Фадата", беше купен от британска компания. Това са достатъчно предпоставки да се очаква излизането на Великобритания от ЕС да се отрази върху местната IT индустрия. За момента обаче българските дружества предпочитат да не дават твърде смели прогнози за ефектите, очакванията…

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„България няма шанс, докато се приемат поръчкови закони", пише в. “Сега”
Лобисткият диктат често е вреден за цялата бизнес среда, казва икономистът Евгений Кънев

- Господин Кънев, откривате ли нещо положително от сегашната криза в ЕС за България? Нали според китайската мъдрост "криза" означава и "възможност"?

- Възможност е, наистина. Надеждите са референдумът във Великобритания да предизвика истински положителни реформи в самия ЕС. Ако има нещо добро за България, то е шансът да се позиционира като база за привличане на поне част от бизнеса, който държи и занапред да остане в ЕС и се готви да напусне Британия. Веднага след референдума имаше доста такива заявки от компании, работещи на Острова.

Прочети още от в. “Сега”

“Въвеждат БДС за българския на емигрантите” четем на първа страница във в. “Монитор”

МОН представя стандарт за българския книжовен език
Стандарт за книжовния български език ще представи Министерството на образованието и науката. Той е предназначен за българчета, които изучават роден език извън страната, за емигранти и БГ граждани, за които българският не е роден език. Този документ ще бъде нов, такъв досега не съществува и целта му е да зададе нивото за овладяване на езика от трите групи. Това обясни за „Монитор“ заместник-министърът на образованието Диян Стаматов.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“ГЕРБ подлага децата на наркотестове" четем на първа страница на в. “Труд”
С тях щели да се възстановяват семейните ценности

Връзката родител - дете е почти нарушена в България, семейните ценности ги няма. Това заяви Цветан Цветанов, мотивирайки забележителната идея на ГЕРБ за въвеждане на тестове за наркотици във всички училища в България. Шефът на парламентарната група на ГЕРБ и на вътрешната комисия в Народното събрание е твърдо решен тази идея да стане реалност и започва кампания за преодоляване на съпротивлението в полезния й ефект.

На дискусия по случай Световния ден на наркоманията преди дни Цветанов за пръв път спомена, че тестът за дрога би могъл да стане част от ежегодните профилактични прегледи при личните лекари на децата. В лабораториите той струва 27 лв. най-малко и установява наличието на морфин, кодеин, хероин и кокаин.

Прочети още от в. “Труд”

“Бензиностанциите ни са центрове за услуги”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

90 обекта и над 1 млрд. лв. годишни приходи е равносметката на OMV България след 18 г. на пазара.

Лесно или трудно се прави бизнес в България? За отговор на тези и други актуални въпроси потърсихме изпълнителния директор на "OMV България" Петър Величков.

- Г-н Величков, кой и защо номинира "OMV България" за наградата за качество, която получихте от КРИБ? 

- Годишните награди на КРИБ отличават качествените иновативни фирми, за да дадат добър пример и да подпомогнат развитието на бизнеса в положителна насока. Като компания, чийто приоритет през годините винаги е бил качеството на предлаганите продукти и услуги, смятам, че OMV съвсем заслужено беше номинирана и впоследствие получи това отличие. За нас удовлетвореността на клиентите е приоритет и винаги работим в името на това да им предоставяме повече, отколкото самите те очакват, което е и в основата на нашата философия "We Care More".

Прочети още от в. “Стандарт”

„За скици на имоти няма да се плаща", четем на първа страница на в. „24 часа"
Обединяват земеделските земи и кадастъра в обща онлайн услуга

Плащането на такси за вадене на скици за имоти ще отпадне до 2 години. Гражданите вече няма да е необходимо да вадят скици и да ги представят пред общините, а местните власти служебно ще си ги изтеглят от онлайн услуга. Това обяви министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова на дискусията “Региони в растеж”, която “24 часа” организира в Бургас в партньорство със СИБАНК и с подкрепата на бензиностанции “Газпром”.
Онлайн услугата ще обединява сегашната карта на земеделските земи и кадастъра и реално ще покрива 80% от територията на страната, обясни Павлова.

Прочети още от в. „24 часа"

""Турист без ясен профил" - враг №1 на МВР в Слънчев бряг” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Масовото присъствие на полицаи и данъчни по морето вече предизвиква недоволство. Туристи се оплакаха, че след престрелката в бар миналия месец Слънчев бряг е заприличал на военна зона, а на пропускателните пунктове текат сериозни проверки. Полицията проверява всяка луксозна кола, а данъчните спират туристи на излизане от барове и ресторанти, за да ги питат дали са получили касова бележка. МВР не се трогна от критиките и вчера разясни кой подлежи на щателна проверка - хора, които нямат вид и профил на летовници, т.е. вкарват акцизни стоки и не са по къси панталони и с раници.

"Спират те на: кръговото на Поморие, кръговото на Несебър, на входа на Слънчев бряг, вътре в комплекса, след комплекса, както и на случайни други места. Общо проверките са с една повече от тези в Кербала, но все пак там е НАТО, тук е само полицията, няма чак такава сигурност. На всеки разклон те спират и те проверяват. В Маями полицията по брега е по къси гащи и с велосипеди, тук - с бронежилетки и автомати", оплака се тв водещият Емил Кошлуков.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Какво значи Brexit за младите българи във Великобритания", пише в. “Капитал Daily”
Много се изписа, много се изговори и много се изслуша за Brexit. Политолози, икономисти, политици и журналисти анализираха последствията, пресмятаха валутни курсове и се чудеха дали и как ЕС ще оцелее след резултатите от референдума. Една от най-засегнатите групи от вота на британците обаче са емигрантите, по-специално младите българи, които се обучават или работят на Острова. Те не само наблюдават, но са и част от събитията в Обединеното кралство. Свързахме се с няколко млади студенти и професи...

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Икономист: България трябва да приеме еврото колкото може по-късно” пише в. „Труд"
България трябва да приеме еврото колкото може по-късно. Това каза пред „Фокус“ икономистът Десислава Николова от Института за пазарна икономика. По думите й страната ни и в момента се ползва от позитивите на Еврозоната заради валутния борд у нас. "При въвеждането на еврото обаче България ще трябва да участва финансово в механизмите за стабилност на Еврозоната и подкрепа на банковите системи", предупреди Николова.

„В Института за пазарна икономика изчислихме колко би струвало участието на България само в Европейския механизъм за стабилност. Там вноската се увеличава след период, в който е относително ниска, но достига до около 12% от БВП. Това не е никак малка сума.

Прочети още от в. „Труд"

“Търсят 500 млн. лв. за нови кабели за тока в големите градове“, четем във в. “Монитор”
Експерти: Световната банка предложи хард модел на либерализацията
500 млн. лв. трябва да се намерят спешно, за да се подменят старите кабели за ток и останалите амортизирани съоръжения в големите градове. Конкретно за София сумата е от порядъка на 200 млн. лв. В столицата, а и в повечето от българските градове 85% от мрежата и съоръженията са над 40-годишни, което е причина и за зачестилите аварии. Това обяви енергийният експерт проф. Атанас Тасев на пресконференция на Българския енергиен и минен форум. По думите му подмяната на старото оборудване не бива да бъде бавено повече, защото това касае, особено що се отнася до София, националната сигурност.

Ако ЕРП-то, чиято собственост са подстанциите и кабелите в градовете и селата направи тези инвестиции, това задължително ще се отрази в цената на тока. Това ще доведе до съществен ръст на цената, смята проф. Тасев.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Защо Ердоган подаде ръка на Путин", пише в. „24 часа"
И дали скоро няма да се помири с Асад?

След като изгони своя пръв съратник, високия интелектуалец Давутоглу, Ердоган сякаш стана по-добродушен. Тези дни той протегна ръка за сдобряване на Путин. И сякаш съвсем друг човек преди 7 месеца даде заповедта да се свали руският бомбардировач над Сирия.

А нищо чудно да е бил друг човек. Така поне смята известният руски анализатор Михаил Хазин, бивш президентски съветник. Според него решението да се свали самолетът е взето от премиера Давутоглу и генерал Хулуси Аскар, началник на генералния щаб. И двамата имали зъб на Русия, защото били етнически татари от Крим. Освен това били много близки до американското финансово лоби, което сега подкрепя Хилари Клинтън за президент.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Рано е за еврото, не сме догонили средното ниво на ЕС", пише в. “Стандарт”

В моменат условията са много по-различни и съответно трябва да се направи оценка в наш интерес ли е.

Еврокомисията планира въвеждането на еврото за всички страни членки на ЕС, включително и за България, съобщи британският вестник "Дейли експрес" в края на миналата седмица. Според изданието двигателят на идеята бил лично председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, а реализирането й се ускорявало заради
Brexit.

Как ще се отрази въвеждането на еврото на българската икономика и кога може да се случи това, Ангел Карадаков от "Стандарт" потърси мнението на експертите.

Прочети още от в. “Стандарт”