През идните десетилетия един от основните проблеми, срещу които ще трябва да се бори Запада, е застаряването на населението. Това се отнася и до Япония, където заедно с Германия и Италия, 20% от живеещите са над 65-годишна възраст. Това са трите държави с най-възрастно население.
До средата на този век 22 на сто от хората в Северна Америка също ще надхвърлят тази възраст, както и 27 на сто от тези в Европа, показва изследване на Pew Research Centre, цитирано от Световния икономически форум.
В бъдеще това ще се превърне и в голям икономически проблем за редица държави. Причината е, че според разбирането по-големият дял на работещото население спрямо неработещото е предпоставка за по-голям растеж и икономическа продуктивност.
Така във втората половина на 20-ти век държави като Южна Корея и Ирландия се възползваха от подобна демографска тенденция. Въпреки това в страните с най-голям брой младо население това може да се превърне в проблем заради липсата на достатъчно работни места.
В момента Субсахарска Африка е един от регионите в света с най-много млади хора. Проблемът на Черния континент обаче е, че за 96 милиона души в работна възраст към 2007 г. е имало едва 63 милиона работни места.
Демографски погледнато обаче държавата с наистина най-младо население в света не се намира там, а в Близкия Изток. Това са Обединените арабски емирства. Там по-малко от 1 на сто от хората са на възраст над 65 години.
Тенденцията до голяма степен се дължи на големия дял на имигрантите, които отиват там да търсят доходна работа. Към 2010 г. по-малко от 20 на сто от хората там са с гражданство от емирствата.
steiner
на 07.05.2016 в 00:25:11 #3Плет изгнива дълг не. палини,Гърция доказа ,че и двете изгниват.
panman
на 06.05.2016 в 13:02:22 #2Под тази статия се мъдри линк към друга: https://money.bg/economics/svetat-ostaryava-i-tova-e-dobre-za-ikonomikata.html Докато в настоящата статия казвате, че застаряването на населението е проблем за икономиката, в другата твърдите точно обратното. Последно?
pallini
на 06.05.2016 в 12:26:18 #1Още в началото на 90-те на миналия век Европа беше обран бустан. От 50-те до сега производителността на труда в Света се е увеличила средно 5-10 пъти и икономическия разтеж не може да увеличи толкова пазарното търсене, че да има работа за всеки. В Европа хората забогатяха и образоваха добре и то се знае, че колкото по-образован е един човек, толкова по- малко деца има. Същевременно социалните системи удължиха дълготрайността на живота, което доведе до това положение. Алчността и икономическите закони, особено след като естествените врагове капитализма и социализЪма вече не потребяваха толкова средства за въоръжаване, изнесоха лека-полека труда и производството в Азия. Така се стигна до днешното положени цялата ЕО да живее на кредит. Можете ли да си представите фирма или човек да са във фалит, т.е. Да не могат да си плащат задълженията и да продължават да съществуват ,да си харчат като за последно ? Това е Гърция, Италия, Белгия, Испания. На всичкото отгоре се изсипват милиони мигранти, чиято издръжка струва милиарди непредвидени в нито един държавен бюджет. Откъде тия пари? От заеми, от нови заеми от централната банка, която гледайки от федералния резерв, печати евра на поразия и кервана си върви. Но кой ще плаща утре, никой не знае. Плет изгнива дълг не. За това бъдещето е на Африка, колкото и идиотски да звучи тов? Който е посещавал този континент преди и сега ще ви каже кое прави най-голяма впечатление - непрекъснатото развитие. То именно липсва в Европа и тя се превръща постепенно в континент на забрани, неясни закони, демагогия и отчаяни усилия да се задържи стандарта на благодат и социален мир. А това с пенсионери не става.