"Преди 18 години хартията беше навсякъде, офисите бяха навсякъде, липсваха каквито и да е било мобилни приложения с пълен достъп до вашата сметка и до възможността да наредите превод с три клика. Това е нещо, което сега всеки един от нас като клиент на почти всяка банка приема за нормално".

Така Лъчезар Венков, изпълнителен директор на MyFin, описва в последния епизод на подкаста "Money.bg Лични Финанси" разликата в банкирането от времето, когато влиза в банковия сектор и днес, когато внедрява иновации в него.

"Иновациите във финансите са нещо, което ние виждаме последните 20 години много ярко изразено. Ако се върнем назад във времето, ще видим, че кредитната карта се появява в края на 40-те години на миналия век в САЩ. А ако се върнем още по-назад, ще стигнем до хартиените пари, до първите банки в Италия, до първите кредити и ще разберем, че оттогава досега са минали стотици години. Но за промени днес са били нужни само 20 години", споделя експертът по време на разговора.

По думите му живеем в много динамично време по отношение на развитието на технологиите, които променят всички услуги - включително и банковите. Въпреки това голяма част от клиентите все още предпочитат консервативния подход към управлението на личните си финанси.

Снимка 574357

"Ако се проверят някои от изследванията в България, то българският потребител е по-скоро консервативен. Но пък моето вярване е, че има една група хора, които може би са около 10-15%, които са страшно иновативни и точно те водят цялото общество напред. Те искат новите услуги, новите неща и по този начин заради тях всички рано или късно получават този достъп. Именно затова направихме и възможност за търговия с акции, облигации и ETF-и през дигиталния портфейл MyFin."

Според Венков иновациите в разплащанията идват от Азия и азиатските държави. "Знаете, че там масово навлизат плащания с QR кодове, масово навлизат разплащания с линкове, всякакъв тип дигитални услуги, които не са свързвани с пари в брой".

Можете да чуете пълния разговор с финтех експерта в подкаста Лични финанси в Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts и Soundcloud.