Инвестициите в недвижими имоти са един от най-разпространените способи хората да спестяват за старините си.

По данни на изследване на Fool.co.uk, цитирано от електронния Telegraph, близо седем милиона собственици на жилища използват поне частично дома си, за да финансират излизането си на заслужен отдих.

Следва съветът да се поема обмислен риск, щом се купува имот. Както във всяка инвестиция, и тук основната цел е да се диверсифицира колкото може повече. Ако бюджетът позволява, да се опитват най-различни пазари с определен висок, среден и нисък риск.

Независимо, че най-високите приходи идват от високо рисковата секция, това не са изпитани пазари и няма доказала се стратегия за изход. Може да се включат и други фактори като например нестабилността на местната валута, да се отчита и възможността пенсиите да достигат до адресата си през граница.

Не е новост британските пенсионери да купуват недвижими имоти в чужбина. Например преди 20 години вълната на заселването им беше във Франция и Испания.

Сега тенденциите при тези хора са, че те се ориентират към по-малки по размер недвижими имоти, или пък продават ваканционните си жилища, за да финансират разрасналите се фамилии у дома. Няма за какво да се притесняват пазарите: пенсионерите просто ще бъдат подменени от ново поколение купувачи.

Франция и Испания дават първите примери за зрял пазар на недвижими имоти в чужбина. За последните 10 години се случи преди невиждан бум в благосъстоянието на населението, който доведе до повишаване цените на жилищата на всеки развит пазар с изключение на Германия и Япония.

Изчислено е, че за последните пет години развитите икономики са увеличили стойността в недвижими имоти с $30 трилиона. Новата обща стойност удари $70 трилиона. Увеличението е еквивалентно на годишния БВП на всички тези страни. Например цената на жилищата във Франция, Испания, САЩ и Италия се е увеличила с над 50%.

Бумът е засегнал хора от всички поколения, а тези британци, които са купували преди 20 години, сега сякаш започват да продават и избират по-малки имоти. В Испания например британските пенсионери масово се изтеглят от многолюдното крайбрежие към вътрешността на страната.

Освен това, тъй като трудността да се закупи имот на Острова се увеличава непрекъснато,  по-младите не се колебаят да закупят постоянното си жилище в чужбина.

Изборът на конкретна страна зависи от индивидуалния купувач. Рискът от избора обаче е много различен. Високо-рисковите страни доскоро въобще не са допускали опцията чужденец да купи имот в нея и там не са решени проблеми с политическата стабилност, липсват солидни банкови и правни системи.

Пазари като Албания и Аржентина са високо-рискови. Те са привлекателни за брокерите, които обещават добра възвръщаемост на направените инвестиции. Така че опростяващата картината на света стара формула „мястото, мястото и мястото" може би вече не е валидна по отношение на чуждестранните инвестиции в недвижими имоти.

България е място, вече добре запознало се с инвеститорите в недвижими имоти. Страната ни според коментаторите на британската медия трябва вече да се оценява като средно - рискова. Броят на кредиторите, които биха финансирали покупка тук, се увеличава паралелно с успешните строителни проекти.

Но в други дестинации като например островите Зелени нос, където капиталовият ръст е също така силен, нещата са по-рисковани, ако се случи нещо като рязко поскъпване на самолетните полети.

С нисък риск са инвестициите в региони като Европа и Флорида. Там вече се предлагат схеми, според които купувачът може да ползва имота си например за две седмици в годината, паралелно с това ще си получава наем в добавка към пенсията.