Често хората които току що са се пенсионирали, се оказват в ситуация, в която срещат редица неочаквани трудности. Ето някои неприятни изненади, на които можете да се натъкнете, когато спрете да работите и за които може и да не подозирате преди това:
- Не знаете какво да правите с цялото това свободно време
Може да ви привлича идеята да сте свободен по цял ден. За хората свикнали да се натоварват обаче и да работят под стрес, това може да стане доста скучно след първия месец, или два.
Не е казано, че когато навършите пенсионна възраст задължително трябва да излезете от пазара на труда. Добре обмислете дали наистина искате да излезете от трудовия пазар и си направете планове какво точно да правите в свободното си време.
Мислете по следния начин - доброто планиране е половината от добре свършената работа. Ако нямате идея какво ще правите, когато се пенсионирате, може би е по-добре да не прибързвате.
- Отдалечеността от семейството може да е проблем
Може да ви се струва, като добра идея да отидете да живеете на село, или пък в града на "вашите мечти". Често това обаче, затруднява връзката със семейството и децата и внуците.
В допълнение, трябва да сте сигурни, че там където отивате ще имате достъп до качествено здравеопазване и инфраструктура, което може да e ключов момент в решението ви да се "преселите".
Задайте си въпросите - "Ще има ли кой да ми помага, ако се наложи?", "Има ли болница, аптеки и магазини в близост?", "Има ли удобен транспорт до най-близките ви роднини?" и др.
- Няма точкова система, която да следвате, когато се пенсионирате
Хората, които работят или учат, следват ясно определени правила и знаят, че определено поведение води до съответни резултати, бонуси или наказания. Така, ние неусетно свикваме да се съобразяваме с определени норми и правила на поведени.
След пенсионирането обаче, няма подобни правила, към които да се придържате. Това остава някои, от току що пенсиониралите се хора, доста объркани и несигурни. Подобна несигурност може да доведе, дори до "депресия".
- Трябва да имате планове
Ако нямате ясно определени планове, какво точно да правите, то може лесно да привикнете към непродуктивни действия, които да запълват времето ви. Около 80% от младите например, нямат планове какво ще правят, след като се пенсионират, както и как ще изглежда ежедневния им начин на живот.
Проблемът е, че и голяма част от хората, в предпенсионна възраст, също не са наясно какво точно искат да правят...
- Достъпът до кредити става сериозно ограничен
Много от новите пенсионери не осъзнават факта, че кредитираното е базирано на доход, а не на активи.
Ето защо те често срещат проблеми, когато искат да теглят ипотечен или потребителски кредит, поради ниския доход с който разполагат, дори и въпреки че могат да имат много активи.
- Не могат да имат всичко
Една от най-големите заблуди сред повечето хора, на които им предстои да се пенсионират, е че ще се пенсионират здрави, със семейството и приятелите си наоколо, както и достатъчно средства, които да им стигнат за десетилетия напред.
За съжаление, практиката сочи, че често не всичко от това е възможно.
- Части на тялото и чувствата също понякога се пенсионират
Много хора си мислят, че ще са също толкова физически активни, както и на средна възраст например. Нерядко обаче, пенсионирането се свързва и с пенсиониране на част от тялото.
vasilisa-prekrasna
на 29.05.2017 в 11:10:50 #1Г-н Минчев, на колко години сте, та сте тоолкова компетентен за пенсионерихе?Като преписвате от чужди автори така става! А сега истината - на българския пенсионер единственият проблем са малкото пари!