Електронните ваучери за храна предлагат редица предимства за работодателите в България. Данъчните облекчения и повишената мотивация на служителите, които бяха сред основните ползи от хартиените ваучери, остават в сила, но благодарение на въвеждането на електронните ваучери, ползите за работодателите се увеличават. В тази статия ще обясним как функционират електронните ваучери и ще разгледаме кои са петте основни ползи за работодателите.
Какво представляват електронните ваучери?
Електронните ваучери за храна се издават на електронен носител - физическа карта, подобна на широко разпространените банкови карти, или виртуална карта, която се използва чрез мобилно устройство - смартфон или смарт часовник. Картата се издава еднократно, а след това работодателят зарежда картата всеки месец с електронни ваучери.
Процесът на плащане е сходен с този при банковите карти. Потребителите използват картата за плащане чрез ПОС терминал в търговските обекти, които работят със съответните оператори на ваучери.
Валидността на електронния ваучери е до една година, като автоматично се харчи най-старата заредена сума. Остават в сила правилата за използване на ваучерите само за храна и безалкохолни напитки.
5 ползи за работодателите от електронните ваучери
Е-ваучерите за храна не само запазват ползите от хартиените ваучери, но същевременно добавят и нови предимства, които улесняват процесите и подобряват екологичната устойчивост на бизнеса. Нека разгледаме тези предимства по-подробно.
1. Автоматизиране на процеса
Електронните ваучери улесняват значително процеса на предоставяне и отчитане на ваучерите. Досега администрацията във фирмите получаваше всеки месец хартиени ваучери, които след това предоставяше на служителите си и събираше подписи в протокол. Този тромав процес е заместен с еднократно предоставяне на карта (ако тя е виртуална, не е нужно служителят да идва в офиса). Месечното зареждане най-често става изцяло онлайн. Това спестява време, усилия и значително намалява риска от човешка грешка по време на процеса.
2. Данъчно облекчение
Електронните ваучери за храна запазват данъчните облекчения на хартиените ваучери. Те остават 100% освободени от данъци и осигуровки до 200 лв. месечно на служител. Това води до намаляване на общите разходи на работодателя, което прави е-ваучерите привлекателни за фирмите, които искат да оптимизират разходите си за социални придобивки. Ако искате да изчислите колко можете да спестите с въвеждането на тази социална придобивка във вашата фирма, можете да използвате този удобен калкулатор за ваучери за храна.
3. Повишаване на мотивацията на служителите
Както хартиените ваучери, така и електронните са високо ценена и предпочитана социална придобивка. Те повишават мотивацията на служителите не само чрез предоставените допълнителни средства, но и чрез модерния и удобен начин за ползване. Удовлетворените служители са по-продуктивни и мотивирани, което от своя страна води до по-висока продуктивност в компанията.
4. Екологична устойчивост
Предоставянето на електронни ваучери за храна подпомага усилията на компаниите за изграждане на екологична устойчивост и намаляване на въглеродния отпечатък. Е-ваучерите премахват необходимостта от ежемесечен печат и разпространение на хартиени ваучери, с което се намалява използването на хартия и се елиминират процеси по производство и доставка, генериращи въглеродни емисии.
"Намаляването на въглеродния отпечатък e приоритет за нас, ето защо Плъкси България се стреми към дигитализиране на всички свои процеси - от запитването за оферта до възможността за онлайн сключване на договор с клиенти. Физическите носители на електронни ваучери за храна Pluxee са изработени от 99% рециклирана пластмаса, а възможността за предоставяне на изцяло виртуална карта е алтернатива за компаниите, които се стремят към нулев въглероден отпечатък. Все повече компании у нас обръщат внимание на екологичната устойчивост при избора на партньори. Плъкси има ESG стратегия и цели, заложени в плановете за развитие на компанията във всички 31 страни, в които оперира. Клиентите ни могат да бъдат спокойни, че в наше лице имат надежден партньор с цел за намаляване на въглеродните емисии, валидирана от SBTi, за намаляване на въглеродния отпечатък на компанията с 90% не по-късно от 2035 г.", коментира Милен Йонков, Tърговски директор на Pluxee Bulgaria, един от големите оператори на ваучери за храна у нас.
5. Удобно и сигурно решение
Електронните ваучери за храна са удобно и сигурно решение за всеки работодател. Те покриват високи стандарти за сигурност и са удобни за използване от страна на служителите. Това прави електронните ваучери все по-предпочитан избор от съвременния бизнес.
Къде да заявим електронни ваучери за храна?
За да започнете да предоставяте дигитални ваучери за храна е необходимо да заявите оферта от лицензиран оператор на електронни ваучери.