За увеличаване с 200 милиона лева на квотата за ваучери за храна с новия бюджет се обяви Асоциацията на операторите на ваучери за храна (АОВХ). Това означава скок до 1,8 млрд. лева.
Таванът на ваучерите се регламентира в бюджета - макар парите да се дават от работодателите. Причината е, че ваучерите са освободени от осигуровки, т.е. могат да се приемат като данъчно облекчение за фирмите, с което обаче се стимулират потреблението и ДДС приходите.
Последно тази административна взаимовръзка доведе до "луфт" в началото на годината, когато нямаше как да се отпускат ваучери, тъй като Министерството на финансите трябваше да излезе с нарочна заповед след удължаването на бюджета.
Сега кабинетът "Желзяков" планира да замрази квотата поне за 2025 г.
"През последните няколко години броят на служителите, които използват хранителни ваучери, е нараснал до 800 хиляди на месец. Ето защо заложената в проектобюджета квота от 1,6 млрд. лв. няма да е достатъчна, за да покрие нуждите на всички работодатели, които предоставят ваучери за храна на месечна база", посочват от асоциацията.
Те допълват, че дигитализацията от юли насам е увеличила интереса, а повечето потребители (96%) и търговци (85%) са доволни от новата система.
"Цените на основни хранителни продукти като яйца, масло, мляко, сирене са нараснали между 40-50% през последните три години по официални данни на Евростат за ХИПЦ, а сумата на ваучерите за храна за последно беше увеличена до 200 лв. през 2022 г.", отбелязват от АОВХ.