Заемайки отговорния пост в разгара на икономическата криза, 37-годишният барон Фон Гутенберг ще бъде изправен пред незавидната задача да изведе Германия от дълбоката рецесия, в която страната се намира, докато партиите в широкото коалиционно правителство на Ангела Меркел - нейните консерватори и социалдемократите, се готвят за парламентарни избори през септември. Освен това на него се възлагат надежди да сложи край на напрежението вътре в блока на консерваторите. 

Барон Карл-Теодор фон Гутенберг, който досега беше генерален секретар на Християнсоциалния съюз (ХСС), е новият министър на икономиката и технологиите на Германия. Решението е било взето след консултации с канцлера Ангела Меркел, чийто Християндемократически съюз (ХДС) съставлява единен блок с ХСС в парламента на Германия. Според споразумението на партньорите от управляващата коалиция постът се полага на консервативната партия на Бавария ХСС и подлежи на одобрение от канцлера. Гутенберг е приемник на 64-годишния ветеран в политиката Михаел Глос, който изненадващо подаде оставка в края на миналата седмица, обосновавайки своето решение с това, че възрастта не му позволявала пълноценно да изпълнява задълженията на министър на икономиката в условията на криза.

На горещия стол

Със своята пригладена назад черна коса, красиво лице, младежка енергия и дикция, освободена от каквато и да е следа от недодялания баварски акцент, баронът изглежда идеалният избор за поста, въпреки че има малко доказан опит в областта на икономиката освен работата му като управляващ директор на фамилната компания Guttenberg GmbH и като член на надзорни съвети. Той вече успя да спечели уважението и доверието на Ангела Меркел и същевременно е близък сътрудник на председателя на Християнсоциалния съюз Хорст Зеехофер, който пък е отявлен критик на канцлера. Това според анализаторите би могло да помогне да се изгладят търканията между ХСС и ХДС, които доминират в политиката след избора на Зеехофер за председател на баварската партия.

Въпреки че икономическото министерство би трябвало да координира мерките срещу икономическата криза, предшественикът на Гутенберг - Михаел Глос, на практика почти не се включи в този процес, като много по-активна роля изиграха канцелрът Ангела Меркел и нейният финансов министър социалдемократът Пеер Щайнбрюк. Сега ще им трябва и подкрепата на Гутенберг, за да устоят на финансовата криза в навечерието на парламентарните избори.

Отговорности и предизвикателства

Новоназначеният министър трябва да положи усилия, за да съживи икономиката на страната, която навлезе в рецесия. През декември промишлените поръчки и производството в Германия отбелязаха рекордно висок годишен спад от 1990 г. насам, а експортът на най-големия износител на стоки в света намаля драстично. Според прогнозите брутният вътрешен продукт (БВП) на страната ще се свие с 2.25% тази година, дефицитът ще бъде рекордно висок - 45 млрд. евро, и се очаква да достигне 60 млрд. евро през 2010 г.

Същевременно безработицата се увеличава с много бързи темпове и през януари бе регистриран най-големият й ръст през последните четири години, като икономистите предупреждават, че около 10% от работната сила ще бъдат на улицата до времето, когато избирателите застанат пред урните на 27 септември. Барон Карл-Теодор фон Гутенберг ще трябва да убеди финансовия министър Пеер Щайнбрюк, че свалянето на данъците е най-добрата политика за подкрепа на бизнеса и за запазване на работните места.

Сред основните цели на новия министър ще бъде и стабилизирането на автомобилната промишленост. Правителството на Меркел вече прие два пакета за икономическа помощ с конкретни мерки, които са насочени към сектора на автомобилостроенето, но компаниите все още търсят помощ от правителството, а кабинетът умува дали и как да помогне на Opel - немското поделение на General Motors. Гутенберг е изправен и пред дебат за това дали правителството трябва да подкрепи производителя на лагери Schaeffler, който се мъчи да се справи с дълга си от милиарди евро, натрупан за придобиването на 49.9% от акциите с право на глас в производителя на автомобилни гуми Continental.

Бъдещето на ядрената енергетика вероятно ще се превърне в най-горещия въпрос в предизборната борба в Германия. Консерваторите на Меркел искат да се разреши 17-те реактора на страната да бъдат експлоатирани по-дълго време, отколкото е предвидено в програмата за излизане от производството на атомна енергия, според която те трябва да бъдат затворени до 2021 г. Освен това управляващите настояват да бъде преразгледана цялата сделка, сключена от предишното правителство, и евентуално да се лобира за изграждането на реактори от ново поколение в съгласие с международните тенденции. Тази позиция вероятно ще разпали ожесточена съпротива от страна на еколозите и антиядрено настроените групи.

Възобновяемите енергийни източници също ще бъдат предизвикателство за барон Фон Гутенберг, който ще трябва да жонглира с ограничения си бюджет и с необходимостта да поддържа щедро финансиране на сектора, за да стимулира развитието на експортно ориентираните родни индустрии като производството на вятърна и слънчева енергия и запазването на работните места в тях.

Светкавично изкачване в партийната йерархия

Гутенберг е една от най-младите надежди на ХСС, в чиито местни и регионални структури е заемал отговорни постове. Той влиза в парламента през 2002 г. като депутат от долната камара - Бундестага, където си спечелва име като говорител на своята партия по въпросите на разоръжаването и оръжейния контрол и експерт по външна политика като председател на германо-британската парламентарна група. Така Гутенберг започва да променя имиджа на своята партия, показвайки, че старомодната ХСС, която не се интересува от външна политика, а най-вече от вътрешна и регионална политика, се отваря навън и има желание да се модернизира. Но влиянието му бе ограничено, тъй като господстващата власт в партията все още принадлежеше на по-старото поколение.

Положението се промени през есента, когато за първи път от 45 години ХСС не успя да спечели абсолютно мнозинство на изборите в Бавария. Това бе горчива загуба за по-старата генерация, която - както Гутенберг казва в свое интервю неотдавна, се е надявала да бъде преизбрана, въпреки че по-младото поколение избиратели в Бавария са очаквали свеж подход по въпроси, отнасящи се до образованието, жените, климатичните промени и външната политика. Независимо от факта, че партията остана във властта, тя бе принудена да влезе в коалиция с пробизнес ориентираните свободни демократи - ход, който накара ХСС да предприеме отдавна необходимата промяна в ръководството на партията.

На 3 ноември 2008 г. Гутенберг бе избран за генерален секретар на партията, за да я съживи, като върне отново избирателите, които са й „изневерили", и привлече нови гласове. Така дотогава почти неизвестният Гуетенберг се превърна за едно денонощие в централна фигура на берлинския политически пейзаж. През изминалите три месеца той се доказа като човек, който учи бързо, и показа, че може умело да се оправя и с медиите.

На неблагодарен пост

Позицията на генерален секретар на ХСС е една от най-неблагодарните в политиката на Германия и традиционно е изисквала постоянни остри атаки срещу другите партии. Според думите на един партиен ветеран „генералният секретар на ХСС е човекът, който казва всичко, което лидерът на партията не може да си позволи да каже - това е една от най-крайнодесните позиции в политическия спектър на Германия".

С потекло на аристократ

Барон фон Гутенберг е роден на 5 декември 1971 г. в Мюнхен и е наследник на стар франкски благороднически род. Пълното му име е Карл-Теодор Мария Николаус Йохан Якоб Филип Вилхелм Франц Йозеф Силвестър Фрайхер фон и цу Гутенберг. Дядо му е бил парламентарен секретар на правителството на Федералната република през 1967-1969 г., а баща му е диригентът барон Георг Енох фон и цу Гутенберг. Баба му - принцеса Фон Аренберг, и майка му - Христиане фон Рибентроп, също са потомствени аристократки.

Самият барон Карл-Теодор Гутенберг е женен от 12 февруари 2000 г. за графиня Стефани фон Бисмарк-Шьонхаузен (родена през 1976 г.), с която имат две дъщери. След матура и военна служба в батальон на Планинските стрелци Фон Гутенберг се дипломира като доктор по право и политически науки. Още като студент се включва в управлението на фамилния бизнес - компанията Guttenberg GmbH за канцеларски материали, книжарски стоки, офис обзавеждане и електроника.