„Извозиха ни", четем от първата страница на „Стандарт"
Пътуването ни става по-солено. Голямото извозване тръгва от железниците. В навечерието на Коледа влаковете поскъпват с близо 10 на сто. Така експресът от София до Бургас и обратно вече ще струва 31 лева от 1 декември. Шофьорите пък ще трябва да заделят повече пари за задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Тя ще скочи до 10 на сто още тази година, а през 2012 г. с още толкова. От днес и дизелът минава психологическата граница от 2,50 лв. за литър, след като вчера "Лукойл България" вдигна цената му на едро с 1,75%. Така литър нафта на дребно поскъпва с 4 ст. до 2,51 лв. Със стотинка се вдига цената на пропан-бутана. От днес шофьорите ще го купуват по 1,33 лв. Другата лоша новина е, че от 2013 г. ще има шоково поскъпване на метана заради увеличение на акциза.
Още по темата от „Стандарт"
„ЕК разследва "реформите" в БДЖ", информира от първата си страница „Сега"
Нова заплаха за наказателна процедура надвисна над България - този път заради държавните помощи за БДЖ. Европейската комисия обяви вчера, че е започнала "задълбочено разследване" на плана за помощ за преструктуриране на жп компанията. Брюксел се съмнява, че мерките, предвидени в плана, ще сработят достатъчно бързо, и се опасява, че държавата отново ще осигури многомилионни финансови помощи, които ще потънат като вода в пясък.
В съобщението на еврокомисията се посочва, че е предвидено капиталът на БДЖ да бъде увеличен с 550 млн. лева. Набавянето на огромната сума ще стане на няколко стъпки до 2016 г. чрез сложни схеми и заеми за сметка на бюджета, т.е. на гърба на българските данъкоплатци, а част от парите ще отидат за погасяване на стари борчове на де факто фалиралото предприятие. В момента правителството и ръководството на БДЖ се опитват да прокарат дълго отлагани реформи - съкращения на персонал, спиране на най-губещите линии, промени в структурата и ценовата политика. А синдикатите се канят да досъсипят фирмата с мащабна стачка.
Планът за преструктуриране на БДЖ, който е фокус на вниманието на ЕК, предвижда приватизация на товарните превози, поскъпване на билетите за пътническите влакове, продажба на вагони, намаляване на щата и на всички възможни разходи. Освен огромните задължения БДЖ има много стара техника и над 13 000 души персонал.
Още от статията на „Сега"
„Мафията краде през смартфона" е заглавието на интервюто от първата страница на „24 часа" с Явор Колев, началник на сектор Компютърни престъпления в ГДБОП
Г-н Колев, заплаха ли са нашите хакери за света?
- Може да кажем, че българските хакери участват в световни престъпни организации на най-различни нива. Масовият случай обаче е нашите да се ползват като мулета за откраднати кредитни карти. Продължава да е много разпространено престъплението кражба на самоличност и на финансови данни.
Сега България е страната на мулетата. Краде се информация от европейски банкови институции, а парите се превеждат по сметки в България. След това те отиват чрез "Уестърн юнион" в сметки в страните от бившата ОНД.
Какви са сумите на една трансакция?
- Те са различни, горе-долу между 3000 и 7000 евро. За година у нас са засечени около стотина случая. След като ги знаем вече, ние трябва да докажем техния умисъл, което не може да стане, защото те имат перфектни договори за финансово посредничество. Твърдят, че става дума за наемане на работа и извършване на определена дейност. Казват, че не правят нарушение, а се явяват като търговски представители на тази компания.
Вие не можете да противодействате на този вид престъпление, така ли?
- На този етап с това законодателство не може да се докаже умисъл. Хората представят всички необходими документи и договори с печати, подписи и данни на компанията. Тя от своя страна има сайт, в който личи, че е огромна компания - с кораби складове и какво ли не. Самите мулета казват, че са били наети чрез сайтове за предлагане на работа.
С тях са се свързали от офиса на световната компания. Изпраща им се договор за финансов посредник. Обяснява се, че ще се превеждат пари, и се открива сметка, за да се избегне двойното данъчно облагане или нещо друго. Сумите се превеждат, а посредникът задържа 5 или 10%, другите пари се пращат чрез "Уестърн юнион".
Кое престъпление в онлайн пространството е най-модерно в момента?
- Това са атаките към смартфоните, устройствата, чрез които ние вече правим всичко - говорим по телефона, получаваме и пращаме имейли, плащаме си сметките. Телефоните се атакуват, като им се инсталира софтуер, чрез който се подслушва.
Още от интервюто на „24 часа"
„София заплашена от спиране на парното" предупреждава „Труд"
Има реална опасност парното в София да бъде спряно посред зима, след като топлофикация ударно трупа дългове към "Булгаргаз", предупредиха от газовия доставчик. До момента текущите задължения на "Топлофикация София" за синьо гориво са 90 млн. лв. Това е нарастване с 20% само от началото на октомври.
През януари, при същия размер на задълженията, "Булгаргаз" бе на път да спре топлоподаването в София, но след намесата на премиера Бойко Борисов и кметът Йорданка Фандъкова до тази мярка не се стигна. Дългът беше разсрочен, при условие че няма да има натрупване на нов. Това условие вече е нарушено.
От една седмица "Топлофикация София" не отговаря на въпросите на "Труд" какви са дълговете към "Булгаргаз", колко са вземанията им от длъжници и как смятат да излязат от ситуацията. Оправданието на общинското дружество е, че числата се променяли всеки ден и час. Конкретен отговор не бе даден и след като "Труд" поиска да публикува цифрите заедно с деня и часа, към които са валидни. В края на август изп. директор на столичното парно Стоян Цветанов обяви, че компанията има да събира от неизрядни платци около 230 млн. лв., а дължи над 300 млн. на "Булгаргаз".
Столичното парно не е единствената централа, която продължава да трупа дългове към "Булгаргаз". Топлофикациите в Плевен, Бургас и Враца дължат по около 4 млн. лв. Общите текущи задължения на четирите дружества са 107 млн., а със старите борчове сумата набъбва на 400 млн. лв.
Още от статията на „Труд"
„Арест за 10 лева в шофьорската книжка", съобщава от първата си страница „Монитор"
Всеки шофьор, който предложи дори 2 лева рушвет на катаджия, ще бъде арестуван. Това стана ясно вчера, след като от столичната Пътна полиция съобщиха, че започват акция за водачи, изкушаващи униформените с пари. Само за първите два дни от операцията, започнала от ноември, четирима шофьори са били арестувани за 24 часа, а срещу тях се водят разследвания. Според член 304 от Наказателния кодекс, ако бъдат признати за виновни, ги очаква затвор до 6 години и глоба в размер до 5000 лв.
„Нека хората да знаят, че не трябва да се дават пари. Нашите служители са подложени на голям корупционен натиск и обществото често ги обвинява. Тази акция ще бъде постоянна и това е начин самите служители да изчистят името си", коментира началникът на столичния КАТ Богдан Милчев. В същото време той подчерта, че МВР ще бъде безкомпромисно и към полицаите, които сами си искат пари и се държат арогантно.
„Откакто поех поста, хванахме наш служител, който беше взел 10 лева и той вече не работи при нас. Мога да кажа, че от няколко месеца не сме имали нито една жалба срещу полицаи от КАТ-София", каза още Милчев.
Преди да стартира операцията по залавянето на шофьори с рушвети, всички катаджии са минали обучение. Главният дознател от Икономическа полиция в СДВР Чавдар Георгиев им обяснил как точно да действат при даване на пари. Първият изгорял шофьор бил нарушител, който бил спипан от служители на „Паркинги и гаражи" за неправилно паркиране.
Водачът, предложил 10 лева, за да не получи глоба, но останал крайно изненадан, когато вместо да му оправят нарушението, му връчили да подпише заповед за арест.
Още от статията на „Монитор"
„По 5 фирми и физически лица с милиони на влог всяка седмица", разкрива от първата си страница „Класа"
Физическите лица и компаниите с депозити над 1 млн. лв. у нас продължават да се увеличават и в края на третото тримесечие на годината вече общият им брой е 2447. Така за година в списъка на заможните са влезли 272-ма, показаха данни на БНБ, публикувани вчера. На практика излиза, че всяка седмица по пет души или фирми са оставяли на влог седемцифрени суми. Общо богатите у нас държат 9,35 млрд. лв., като 520 са само сметките на физически лица на обща стойност 1,27 млрд.
Спрямо три месеца по-рано те са се увеличили като брой със 176, а спестяванията им в банковите им сметки са набъбнали с 590 млн. лв. Средно депозитните милионери притежават по 3,82 млн. лв. Тенденцията за спестовност у най-богатите потвърждава страха им от инвестиции. Вместо да влагат в нови проекти, хората предпочитат да държат парите си в банки и да се радват на все още високите лихви.
Припомняме, че според анализ на УниКредит Булбанк, всеки десети депозит у нас е на стойност над 200 000 лв. Според експертите от банката от юни 2009 г., в разгара на финансовата криза, до юни тази година броят на влоговете над 200 хил. лв. е нараснал с внушителните 34%, а тези от седем цифри са скочили с 50 на сто.
Статистиката на централната банка пък показва, че в края на септември темпът на растеж на влоговете във финансовите институции продължава да се ускорява и размерът на затворените средства расте с 4,6% спрямо размера им през предходното тримесечие. Общо депозираните от население и фирмите пари възлизат на 43,44 млрд. лв. Ръстът им спрямо септември 2010 г. е 13,8%, като бизнесът държи в банките 13,981 млрд. лв., а домакинствата 29,461 млрд. лв. Въпреки че депозитите увеличават стойността си, бройката им намалява, показват данните. В края на септември влоговете във финансовата система са общо 12,64 млн. или с 50 хил. по-малко спрямо 12 месеца по-рано.
Още от статията на „Класа"
"Готвят шок с метана", предупреждава „Стандарт"
От днес цената на дизела мина психологическата граница от 2,50 лв. за литър, след като вчера "Лукойл България" вдигна цената му на едро с 1,75%. Така литър нафта на дребно поскъпва с 4 ст. до 2,51 лв. С 1 ст. се вдига цената на газ пропан-бутан. От днес шофьорите ще го купуват по 1,33 лв.
Сериозно поскъпване на горивата се очаква в следващите две години. То ще засегне най-вече шофьорите, които карат автомобили на метан и на дизел. Още от 1 юни 2012 г. се въвежда акциз за природния газ, използван като автомобилно гориво, в размер на 85 ст. за гигаджаул. Така метанът ще поскъпне с 4 ст. на кг според изчисленията на финансовото министерство. Шоково увеличение на метана обаче ще има от октомври 2013 г., когато акцизът трябва да достигне 5,10 лв. за гигаджаул. Така цената на килограм метан ще скочи на два пъти общо с 24 ст. Ако природният газ се ползва за отопление, акцизът му ще бъде 10 ст. за гигаджаул от 1 юни 2012 г. и 60 ст. за гигаджаул от октомври 2013 г. За бита ставката ще бъде нулева. В момента текат срещи между финансовото министерство, митниците и доставчиците на метан.
Още от статията на „Стандарт"
"Бъркат кисело мляко със суха закваска", съобщава „Монитор"
Суха закваска, с която може да се направи домашно кисело мляко и на хиляди километри от родината, се предлага по време на петте хранителни изложения, които бяха открити вчера в столицата. Със суровината в малкото пакетче, което прилича на разтворимо кафе, може да се направят от 3 до 5 литра прясно мляко. Закваската не се различава с нищо от традиционната, в нея няма консерванти и не са сложени никакви добавки. На дребно цената й е 2 лева, уточниха от фирмата производител. Комбинацията е разработена от български научен колектив от Разград, а един от щамовете има и пробиотично действие. Полученият йогурт има вкус на „живо" българско кисело мляко.
Още при първото представяне на продукта е имало голям интерес от българите, които живеят в чужбина, които са отнесли със себе си от интересната закваска. В България производителите разчитат предимно на майки, които се грижат за здравето на децата си, това обикновено са жени със средна и висока степен на интелигентност, сочат наблюденията на производителите. Все повече хора у нас предпочитат да си произведат в домашни условия и киселото мляко, и хляба. Уникалната закваска ще се предлага и на руския пазар, където интересът към нашето кисело мляко също е много голям.
Кисело мляко с листенца от българска роза може да се намери на изложението, към него има интерес от Китай и Япония. Продуктът е единствен по рода си в света и е изцяло натурален без консерванти и ароматизатори. Заради късия срок на трайност - само 10 дни, „розовото" кисело мляко не може да се продава в ЕС, откъдето има интерес, но настояват за 2 месеца годност. На представянето в Европейския парламент нашето мляко с рози е предизвикало истински фурор.
Още от статията на „Монитор"
„ГЕРБ тръгна към нова пенсионна реформа", информира „Сега"
Мъглявите изказвания за вдигане на пенсионната възраст прераснаха в обещание за представяне на цял социален пакет. В него почти сигурно евентуално увеличение на пенсиите ще бъде обвързано с увеличение на възрастта за пенсиониране, стана ясно от думите на финансовия министър Симеон Дянков в Министерския съвет вчера.
"В понеделник имахме среща с премиера и министри. На НОИ се дадоха да се направят нови изчисления и от тях излязоха някои изненадващи за мен и за други министри данни. Като правим сметките по какъв начин можем да увеличи ниските пенсии, излиза, че всяка година в България се пенсионират около 90 000 души, но близо 2/3 от тези пенсиониращи се са преминали пенсионната възраст и продължават да работят средно 3-4 години след това", обясни Дянков. Това наложило изработване на нов анализ. "В петък отново ще се съберем и в средата на следващата седмица би трябвало да имаме окончателни предложения за социален пакет", обеща вицепремиерът.
"Не сме обсъждали такова нещо, нито увеличение на пенсионната възраст", заяви социалният министър Тотю Младенов. След като беше атакуван от КНСБ, в парламентарната социална комисия обаче той се оправда, че Европейската комисия препоръчва на всички страни в ЕС да ускорят реформите. Междувременно синдикатът излезе с остра позиция по намеренията и напомни, че Брюксел иска от нас "ефективна пенсионна възраст", което не означава непременно увеличението й. "Единственото, което може да се постигне с подобни публични изяви, е в оставащото време до края на годината всички придобили права на пенсия да побързат да ги реализират", предупредиха от профсъюза.
Още от статията на „Сега"
"Износът през септември расте с 18%, вносът с 22%", обобщава „Класа"
Износът на страната през септември се е увеличил с над 18% на годишна база, сочат предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Вносът също е нараснал, като промяната при него е почти 22% нагоре. За Европейския съюз числата показват увеличение на експорта за същия период с 20.5%, докато импортът се е повишил с почти 9%. От началото на януари до края на септември повишението на износа за ЕС е с около 33%, докато вносът е почти 18%.
Основните търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Белгия, които формират над две трети от износа за ЕС. Най-сериозен ръст в експорта се забелязва към Малта и Дания. Спад е регистриран при стоките за Словения и Словакия. По отношение на вноса, най-високо ниво е отчетено при импорта от Кипър и Латвия, но намаление се наблюдава от Португалия, Финландия и Дания.
Статистиката показва, че в началото на годината (януари) износът е бил с ръст над 74%, докато вносът е отбелязъл едва 37.2% повече. За цялото първо тримесечие тенденцията се е запазила и експортът е бил с по-добри темпове на нарастване, отколкото импортът. Съотношението е било 57.5% към 30.2%.
През второто тримесечие износът е с растеж от 28%, докато вносът е бил 17.6%. Като абсолютни стойности, общият износ за първите три тримесечия е надхвърлил 29 млрд. лв. Вносът се е оказал над 32.1 млрд. лв. за същия период от време. Според изчисленията се оказва, че външнотърговското салдо на България като цяло е с отрицателни стойности.
Още от статията на „Класа"