„Кандидат-кмет бяга с кораб", четем от първата страница на „Стандарт"
Кандидат за кмет потъна вдън земя дни преди вота. Претендентът за управник на Долни чифлик Стефчо Стоянов е издирван от съдия-изпълнител за 360 000 лева борч към банка. Вече са запорирани заплатите му като общински съветник. Инспекцията по труда пък проверява фирмата му "Проектострой". Стоянов обаче е неоткриваем, а съседите му не са го виждали от седмици. "Ще го хванат за цървулите, защото той вече духна на кораб под чужд флаг", твърдят местните хора.
Стоянов е бивш кмет на Долни чифлик, но през 2005 г. е отстранен заради скандална сделка с 6,5 дка край морето. Междувременно полицията задържа вчера бившия шеф на местната земеделска кооперация Владимир Минев, който прави предизборната агитация на Стоянов.
Още от статията на „Стандарт"
„Управляващите пак се смилиха над тецовете на Ковачки", разкрива от първата си страница „Сега"
Тецовете "Бобов дол", "Марица 3" и "Брикел" ще продължат да работят, въпреки че не отговарят на евростандартите за екология и България е заплашена от наказателна процедура от ЕК и тежки санкции. Централите вече се водят собственост на офшорки, регистрирани основно на Сейшелските острови, но ръководствата им не са променени и така те продължават да бъдат свързвани със скандалния бизнесмен Христо Ковачки. Тецовете в Бобов дол и Димитровград вече са поискали нови разрешителни, а "Брикел" в Гълъбово дори е получила заветния документ, съобщиха от Министерството на екологията за "Сега".
В новите книжа ведомството записва формално изискване централите да инвестират в инсталации, които задържат сярата и намаляват изхвърлянето на въглероден диоксид, азотни окиси и прах. Но е твърде съмнително, че предприятията разполагат с необходимите средства. Ковачки получи три години условна присъда за укрити данъци за 16.7 млн. лв., а наскоро от НАП съобщиха, че допълнително са открили данъчни нарушения за около 100 млн. лв. Въпреки това екоминистерството е готово да разреши на замърсителите да продължат да работят срещу поредни обещания за бъдещи екоинвестиции. Водещ за управляващите е популисткият аргумент за запазване на работните места на стотиците заети в трите предприятия. Освен това икономическото министерство, ДКЕВР и НЕК се опитват да докажат, че без тези мощности не може да се покрие потреблението в страната, а може да се стигне и до поскъпване на тока. Този мотив обаче е слаб - България има излишък от електрически мощности, което се доказва от непресекващия износ. Енергията от трите проблемни централи е една от най-скъпите в страната.
Още от статията на „Сега"
„Вдигат колите на Цар Киро, бутат му и къщите" е водещото заглавие на „24 часа"
Имотите на фамилията Рашкови в Катуница ще бъдат съборени с решение на Регионалната дирекция по национален строителен контрол в Пловдив, научи "24 часа". Те са построени незаконно, затова трябва да бъдат срутени, смята РДНСК.
В Катуница свои къщи имат Цар Киро и съпругата му Костадинка, синовете им Ангел и покойният Иван, дъщеря им Събка. Част от сградите са обитавани от внуците Георги (Йорго), Ангел и Кирил.
Преди ден трима инспектори са посетили Катуница и са облепили петте къщи на Рашкови с констативни протоколи. Документи са залепени на оградата на имота на ул. "Ягода", която се води на Кирил Рашков, но се обитава от Ангел.
Протоколи висят и по портите на къщата на Събка Рашкова, както и по опожарените в нощта на размириците сгради.
В тях се предупреждава, че на основание чл. 178 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) е издадена забрана за ползване на имотите, а според чл. 225 от ЗУТ те трябва да бъдат съборени.
В някои от протоколите изрично е посочено, че ажурните огради на къщите също трябва да бъдат бутнати. От РДНСК посочват 7-дневен срок, в който Рашкови могат да обжалват постановленията пред административния съд в Пловдив (Дали фамилията ще обжалва - виж блица с Ангел Рашков).
"От извършената проверка на имотите на Кирил Рашков и фамилията му са съставени 14 констативни акта, с които са образувани административни производства по премахване, и 8 констативни акта за забрана за ползване. Издаден е и 1 констативен акт за спиране на строеж.
Още от статията на „24 часа"
„Очакваме 4 млрд. лв. от ЕС за образование и квалификация", информира от първата си страница „Класа"
Най-малко 4 млрд. лв. ще получи България за периода 2014-2020 г. от еврофондовете за проекти, свързани с образованието, пазара на труда, и за социалната интеграция. Това заяви в интервю за „Класа" Томислав Дончев, министър по управление на средствата от еврофондовете. (Интервюто четете в следващия брой.) Други приоритети ще бъдат енергийната ефективност, включваща санирането на публични и жилищни сгради, и транспортът, защото у нас се пресичат важни за Европа коридори, твърди Дончев. Според него за следващия програмен период България очаква да получи от еврофондовете 16,5 млрд. лв. при досегашните 13 млрд. лв. Може да се борим и за повече. В момента 57% от средствата са договорени, плащанията гонят 18%. Сертифицираните разходи, одобрени от ЕК, са под 10% и до края на годината трябва да се увеличат до 12%. В края на ноември ще поискаме Брюксел да ни възстанови 420 млн. лв. плащания, от които 300 млн. лв. са по програма „Транспорт".
През 2012 г. плащанията в страната за проекти по оперативните програми на България трябва да са не по-малко от 35%-40%, съобщи вчера министър Дончев по време на форум за средствата на Евросъюза и добрите испански практики. От своя страна министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова отбеляза, че 2012 г. ще е ключова за всички оперативни програми. „Ще трябва да разплатим доста сериозни суми, за да не се наложи да възстановяваме средства без право да ги ползваме повече", допълни Павлова. Тя не се ангажира с процент на плащанията по програмата „Регионално развитие", но каза, че се надява сумите да са толкова, колкото са платени тази година, и дори да бъдат умножени.
Още от статията на „Класа"
„Сигурен втори тур и силно сближени позиции между водещите кандидати-президенти", обобщава от първата си страница „Дневник" проучванията на „Алфа рисърч"
Сигурен втори тур и силно сближени позиции между водещите кандидати за президент показва последното предизборно проучване на Алфа Рисърч, проведено в периода 15 - 19 октомври 2011г. сред 1021 души.
Кампанията не успява нито да консолидира силна подкрепа за управляващите, нито да мобилизира мощен протестен вот. Въпреки това в обществените нагласи през последния месец се наблюдава динамика, която променя дистанциите между ключовите кандидат-президентски двойки.
Избирателна активност в рамките на 58% (или около 3.5 млн. души), сочат данните от проучването. При такова участие позициите между двамата водещи претенденти - кандидатът на ГЕРБ Росен Плевнелиев и на БСП Ивайло Калфин, силно се сближават. На старта на кампанията дистанцията между тях сред твърдо решилите да гласуват беше 15%, а в нейния край спада до 9% . Открояват се две основни тенденции:
- Още в началото на кампанията проучванията на Алфа Рисърч сочеха, че Росен Плевнелиев не събираше повече от 22-25% от гласовете на избирателите. Представянето му в кампанията разколебава малка част от поддръжниците му, но достатъчна, за да сближи позициите му с тези на Ивайло Калфин. В зависимост от активността, той може да спечели между 37% и 40% от подадените в неделя бюлетини.
- Двойката Калфин - Данаилов приключва кампанията с ръст в подкрепата от 14 на 16.4% от общия брой избиратели, равнозначни на 27% - 29% от бюлетините в избирателните урни.
Още от статията на „Дневник"
„България е надежден партньор", цитира на първата си страница „Монитор" оценката на шефа на Сикрет сървис Марк Съливан
Директорът на Сикрет сървис на САЩ Марк Съливан определи България като добър партньор на Вашингтон в борбата с престъпността. Според него сътрудничеството на службите на двете страни никога не е било на по-добро ниво от това в момента.
Макар че говорим на различни езици и сме на хиляди километри, ние сме свързани с партньорство и то ще продължи, каза Съливан след среща с премиера Бойко Борисов вчера. Според него е важно, че двете страни работят заедно в борбата с киберпрестъпността.
„През 2001 г., когато отидохме в САЩ, в Сикрет сървис ни пуснаха филм как се разпространяват фалшивите пари в света - на първо място беше Колумбия, а на второ - България. От тогава до сега сме спрели десетки, над 30-40 печатници", каза Борисов, визирайки времето, докато бе главен секретар на МВР. Според него пристигането на Марк Съливан на конференция в София е знак за доверието в страната ни. Това е допълнителна подкрепа за общата ни сигурност и дори за приемането ни в Шенген, уверен е Борисов.
Междувременно от стенограмата на правителственото заседание в сряда стана ясно, че основна тема на разговора е бил предизборният клип на БСП, в който кандидатът за вицепрезидент Стефан Данаилов повтаря, че го е срам от това, че се събират SMS дарения за лечение на деца, а бюджетът за здраве е по-малък от този на МВР.
„Ама много ме е срам от това, което прави този човек. На стари години да се омаскариш", коментира премиерът Борисов пред министрите си. Той добавя още: „Един гениален артист, любимец на всички, на стари години да се вкара в предизборна схема, защото тяхното е схемa. Ти или си артист, или си вицепрезидент, или си министър. Щял да продължи да снима филми и сиреч аз съм тук само да излъжа хората да гласуват за Калфин пък после отивам пак да си снимам."
Още от статията на „Монитор"
„Емигрантите орязаха парите за роднини", съобщава „Стандарт"
Сериозен спад отбелязват изпратените от емигранти пари в България. През август изпратените от чужбина средства са 58,2 млн. евро, сочат данните на БНБ. За сравнение, през най-добрия месец май са изпратени 77,4 млн. евро. За цялата година август е вторият най-слаб месец откъм доходи от чужбина. По-лоши са били резултатите само през януари, когато емигрантите са изпратили към България 57,1 млн. евро. Въпреки това общата сума за първите осем месеца на 2011 г. е 530 млн. евро. Това е с 10 млн. повече от същия период на миналата година. Средната месечна изпратена сума за 2011 г. е 66,3 млн. евро. Статистиката сочи, че за цялата 2010 г. българите в чужбина са изпратили 759,6 млн. евро при 717 млн. евро за 2009 г.
Намалението на изпратените суми през август може да се дължи както на сезонни фактори, така и на влошаване на икономическата обстановка в чужбина. Това коментира пред "Стандарт" икономистът Димитър Чобанов. По думите му засега намаляването на парите от чужбина не е причина за притеснение. Ако тази тенденция обаче продължи, проблемът може да се задълбочи, тъй като има цели семейства, които разчитат на тези доходи, допълни Чобанов.
Още от статията на „Стандарт"
„Е-правителството избяга още по-далеч в бъдещето", прогнозира „Сега"
Премиерът Бойко Борисов поправи собствените си разчети и обяви, че електронното правителство трябва да тръгне у нас до 10 месеца. Така часовникът за прословутото въвеждане на интернет услуги за гражданите и бизнеса отново се нулира. Само преди месец премиерската воля беше промяната да е факт до половин година. Изоставането бе оправдано с "бавния ритъм" на отговорника за проекта - зам.-министъра по съобщенията Първан Русинов, който вчера бе освободен.
"Наложи се вече от един месец аз да ръководя електронното правителство, а това преди 2 г. съм го възложил на него (Първан Русинов - бел. ред.). Искам до 8-10 месеца да сме приключили", обяви Борисов вчера. Още през септември той предупреди, че ще уволнява, ако е-правителството не заработи ефективно до 6 месеца. Тогава транспортният министър Ивайло Московски избърза да посочи, че липсва синхрон между министерствата за този проект и натопи за обструкциите Министерството на правосъдието, ръководено от кандидата за вицепрезидент на ГЕРБ Маргарита Попова.
Въпреки уволнението и строгата заръка бизнесът погледна скептично на новото развитие. От стопанската камара посочиха, че крайният срок не е достатъчен и тази дата трябва да бъде подплатена с публичен план-график как по месеци ще се работи по проекта и откъде ще дойдат средствата за финансирането му. Изпълнителният председател Божидар Данев напомни, че в момента едва 30 от 2000 услуги се предлагат онлайн.
Още от статията на „Сега"
„Пазарът първо трябва да се диверсифицира, после да се либерализира", казва в интервю за „Дневник" Валентин Кънев, председател на Балканската черноморска петролна и газова асоциация
Две години след газовата криза България води преговори за доставка на синьо гориво от Русия след 2012 г. и работи върху проекти за изграждане на алтернативни трасета за получаване на газ. По същото време Москва и Киев отново са в спор за транзита през страната и вероятността от нова газова криза е на дневен ред, въпреки че досега няма официално предупреждение към София. За това какви са възможностите на България да получава природен газ на изгодна за страната цена и какво би се случило, ако в момента спрат доставките, разговаряме с председателя на Балканската черноморска петролна и газова асоциация Валентин Кънев.
Г-н Кънев, на какво трябва да наблегне България при преговорите си с Русия, за да е по-изгодна цената на природния газ, и има ли козове, които може да използваме?
- Макар и да нямаме инфраструктура и газови връзки, те са на път да бъдат построени. В много напреднала фаза е изграждането на такава с Гърция, тъй като в момента тече работата по детайлното проектиране на тръбопровода. Предвижда се той да е готов в края на 2013 г. или началото на 2014 г.
В благоприятна ситуация се намира и връзката България - Турция, макар и на концептуално ниво тя също е на дневен ред. Правителството показва доста силна политическа подкрепа за нейното реализиране. Амбицията на управляващите дори е, доколкото знам, тя да бъде пусната преди тази с Гърция. Остава само да бъдат открити и източници за финансиране на проекта.
Благоприятно за нас при преговорите с "Газпром" е, че цените на природния газ на спот пазара в Европа, а вече и в региона, например в Турция и Гърция, показват трайно понижаване в сравнение с руските. Дори и да нямаме физическата възможност да използваме такива доставки, България би могла да ги прилага като аргумент в преговорите си с Русия.
Гърция постигна намаляване на цените дори в самата формула, като намали зависимостта с цената на петрола и нефтените продукти. Турция пък предупреди, че може да се откаже от част от доставките си. Вероятно това няма да се случи в действителност и двете страни ще се договорят за понижаване на цените. Знаем обаче, че Турция е силно диверсифицирана и има алтернативни доставки от страни като Азербайджан и Иран.
При преговорите ни с "Газпром" за нас благоприятна може да се окаже и икономическата обстановка, която доведе до спад на потреблението на природен газ. Има излишъци на газ, което води до известно понижаване на цените.
След газовата криза усилено се заговори за изграждането на терминали за втечнен газ по Черноморието. Защо тази идея изгуби популярност?
- Терминалите са една опция, по която трябва да се работи, но тя е в по-далечен времеви план. Изграждането на терминали винаги е било на дневен ред, но никога не се е стигало до реализация на проектите.
За мен по-реално е използването на капацитетите на съществуващите терминали в Гърция и преди всичко в Турция. България трябва да се договори да използва част от тях или да участва в тяхното разширяване, така че да си набавя газ през бъдещите интерконектори с двете държави.
Кои са слабите места за България при преговорите с Москва?
- На първо място за момента нямаме алтернатива на доставките. Договорите ни с "Газпром" изтичат в края на 2012 г., докато първият интерконектор може да е готов през 2013 г. Имаме период, в който няма да имаме алтернатива и за съжаление ще трябва да се договарят единствено доставки с "Газпром".
Това означава ли, че непременно трябва да се преговаря за краткосрочни договори?
- Според мен една част от доставките трябва да бъде договорена по дългосрочни договори, а друга - по краткосрочни, за да се получи оптимална цена. Освен това клаузата "взимай или плащай" трябва да има възможно най-нисък праг. По подобен начин постъпват както компаниите в Западна Европа, така и Гърция и Турция.
Практика, която се налага напоследък, е обвързване на цената на газа с тази на спот пазара, например с борсата в Баумгартен, където горивото е по-евтино в момента. Разбира се, България се намира в по-особена ситуация, имаме по-ниска цена на количества, свързани с транзита, но газът по това направление поскъпва с приближаването на крайния срок на договора с "Газпром" през декември 2012 г.
България трябва да свикне да купува газ по международните правила и без привилегии, защото обикновено те са свързани с нещо друго - пълен монопол и липса на алтернативни доставки.
Още от интервюто на „Дневник"
„България пада с 2 места по условия за правене на бизнес", информира „Класа"
България е изгубила две позиции в годишната класация Doing Business на Световната банка, която подрежда държавите по леснота и условия за правене на бизнес, съобщиха от институцията. Така за 2012 г. страната ни е паднала от 57-ото място в листата до 59-о измежду 183 участнички в класацията.
Оказва се, че у нас се е влошило състоянието за стартиране на нов бизнес, издаването на разрешителни за строеж, регистриране на собственост, защита на инвеститорите и уреждане на решенията за несъстоятелност. Подобрение се забелязва в графите за плащане на данъци, търговия с други страни, прилагане на договорите и достъп до електроенергия. При трансграничните бизнес връзки се забелязва напредък заради формата на онлайн митнически декларации. При кредиторите се забелязват и допълнителни гаранции, като и прозрачността при някои операции нараства.
Първото място се заема от Сингапур, следван от Хонконг и Нова Зеландия. След тях се нареждат САЩ, Дания и Норвегия. В Топ 10 влизат още Великобритания, Корея, Исландия и Ирландия. Интересното в листата е, че дори африкански страни, като Руанда и Ботсвана, ни изпреварват по показатели за извършване на бизнес, като заемат съответно 45-а и 54-та позиция. Съседната ни Македония също е класирана сравнително напред - на 22-ро място (12 позиции нагоре спрямо предишната година). Страната все още не е част от Европейския съюз, но успя да промени бизнес регулациите с цел да привлече инвестиции, да развие стопанството, да открие нови работни места и да отбележи сериозен икономически ръст. Любопитно е и положението на Словения, която запазва 37-ото си място от предишната година, докато Словакия е изгубила 5 позиции до 48-а. Останалите страни, с които имаме общи граници, са се наредили след България. Турция е 71-ва, Румъния я следва на 72-ро място, Сърбия е 92-ра, а Гърция застава в края на Топ 100. В западната ни съседка прехвърлянето на собственост се е ускорило, което е повлияло положително върху бизнес средата. Сърбия е приела и промени в законодателството си по отношение на ситуациите с обявяване на несъстоятелност. В Румъния стартирането на бизнес процеси се е затруднило заради исканата документация преди регистриране на компаниите. Забелязва се напредък в данъчната система на северната ни съседка.
Още от статията на „Класа"
„Планират още два блока в ТЕЦ „Марица-изток 2", съобщава „Монитор"
До два-три месеца ще бъде готов анализът за изграждането на два нови блока - 9 и 10, в ТЕЦ "Марица-изток 2". Анализът ще бъде представен на Българския енергиен холдинг. Като принципал на ТЕЦ-а БЕХ трябва да вземе окончателно решение за новите мощности. Това заяви на пресконференция вчера министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Планира се новите блокове да са с мощност от по 250 мегавата. По най-първоначални оценки изграждането им ще струва 350 млн. евро. Технологията ще бъде най-модерната и най-екологичната, известна по света, подчерта министър Трайков. В строителството, което ще продължи три години, ще бъдат открити няколкостотин нови работни места. Няколко инвеститори вече са заявили интерес към публично-частно партньорство при изграждането на новите мощности, съобщи още министърът. В края на пресконференцията лидерът на КНСБ в ТЕЦ "Марица-изток 2" инж. Христо Дяков връчи писмо на министъра, в което енергетиците от централата, които членуват в синдиката, изразяват готовност да участват в изграждането на двата нови блока.
Още от статията на „Монитор"