Ликвидност, ликвидност, ликвидност
Ликвидността на един е пазар е едно от най-важните му качества, благодарение на които той е определим като повече или по-малко рисков. Ликвидността на даден пазар се изразява в способността на инвеститорите да търгуват големи обеми без забавяне, така че той (пазарът) да бъде минимално повлиян. Колкото даден пазар е по-ликвиден, толкова транзакциите на участниците в него са по-бързи, по-ефективни, по-малко оскъпени и не предизвикват сътресения на пазара.
Да погледнем какво говорят цифрите за българския капиталов пазар. Към началото на август емисиите на 235 публични компании не отговарят на минималните изисквания за допускане до търговия на Неофициален пазар на акции, влизащи в сила от 1 октомври 2009 г.
Сами по себе си, минималните изисквания не са от най-строгите, а именно емисиите, допуснати до търговия на Неофициален пазар на акции трябва във всеки един момент да отговарят на следните количествени критерии - средномесечният оборот с емисията на борсата през последните 3 месеца е не по-малко от 4 000 лв; средномесечният брой сделки с емисията на борсата през последните 3 месеца да не е по-малко от 5 сделки.
По информация на борсата допуснатите до търговия емисии финансови инструменти за търговия към 25 август са 564, която бройка се очаква да намалее драстично след 31 декември 2009 г.
По принцип ликвидността на борсата, подобно на всеки един пазар, би трябвало да е изцяло функция на пазарните сили и логика. Но за България, като че ли тя продължава да зависи от административни и политически решения и действия. Колкото до пазарната логика не може да се отрече, че не една българска компания припозна през последните години БФБ като място за набиране на капитал. Факт е, че подобни компании са и едни от най-ликвидните позиции на пазара, за което свидетелства месечният Топ 5 за ликвидност на капиталовия ни пазар. Не може да се отрече, че наблюдавахме и как "стари" публични компании започнаха да се отварят към публиката, което нямаше как да не се отрази и върху търговията със собствените им акции.
Въпреки всичко ликвидността остава основен проблем за капиталовия ни пазар. Какво решение на проблема може да се намери? Над този въпрос разсъждават Кирил Гарчев, главен брокер, Булброкърс и Северин Въртигов, инвестиционен консултант, Астра Инвестмънт:
Кирил Гарчев, главен брокер, Булброкърс
Ликвидността не е особено екзотичен и сложен за определение феномен. Тя е функция главно на интереса на инвестиционната общност към инструментите, листнати за търговия на капиталовия пазар т.е. мерките (изключвайки инфраструктурата на пазара и законодателни инициативи) би могло да са насочат единствено в няколко направления.
Такъв пример са големи инфраструктурни и енергийни проекти да се финансират през пазара (особено в момента, когато достъпът до капитал в ЦИЕ е особено затруднен). В групата на компенсаторните инструменти също има немалък, неоползотворен потенциал, който би решил проблемите на държателите им от една страна и атрактивността на пазара от друга.
Не на последно място е и въпросът с представителността на борсата от гледна точка на икономическите сектори. В момента цели отрасли отсъстват от търговия - въпрос, който с помощта на държавата би подпомогнал ликвидността и привличането на ресурс към капиталовия пазар.
Разбира се, има и редица други моменти, като участие на професионалните среди в управлението на борсата и Централен депозитар, още мерки за подобрение на инфраструктурата и т.н.
Северин Въртигов, инвестиционен консултант, Астра Инвестмънт
Ликвидността е най-големият проблем на Българска фондова борса. Въвеждането на търговската платформа Xetra не даде желания резултат, дори по-скоро активността на пазара спадна след стартирането й.
По-скоро трябва да се помисли за промяна на пазарната инфраструктура, т.е. да се намали периодът на сетълмент, да се създаде клирингова институция и т. н. Все още не сме чули разумно обяснение защо Сребърният фонд не може да инвестира на БФБ, така че сега е моментът управляващите да предприемат съответните промени в закона.
Пасивността на местните институционални инвеститори и по-точно пенсионните фондове беше една от причините за загубата на ликвидност. Необяснимо е дългосрочен инвеститор да не се възползва от нивата на търговия през тази година, но така или иначе би било трудно въвеждането на минимални прагове за инвестиране в акции.
Добра идея е листването на големи държавни компании на БФБ, каквито намерения има новият финансов министър, тъй като те ще привлекат нови външни инвеститори на пазара. Остава добрите намерения да се превърнат в конкретни действия.
Делян Петришки
Архив
/
Ликвидност, ликвидност, ликвидност