„Милионери искат по-високи данъци", четем от първа страница на „Стандарт"
Американски милионери удариха в земята българските богаташи, като пожелаха правителството да им повиши данъците. 138 баровци отвъд океана се обърнаха с писмена молба към Конгреса. В нея те обявяват, че за благото на нацията предлагат да се отменят данъчните облекчения за богатите, въведени от бившия президент Джордж Буш. Представители на групата "Милионери - патриоти за финансова стабилност" ще се срещнат във Вашингтон с членове на т.нар. суперкомитет, който работи върху данъчната реформа в САЩ. "Ако изкарвате повече от един милион долара на година, трябва да плащате по-високи налози", категоричен е калифорнийският милионер Дъг Едуардс. "Онези от нас, които могат да си го позволят, трябва да излязат напред, подкрепи го Фил Вилърс от Computervision.
Още от статията на „Стандарт"
„Пускат в интернет харчове на министри", разкрива от страниците си „Бизнес" вестник „24 часа"
Всички разходи на министерствата и останалите бюджетни структури да се отчитат в публична информационна система в интернет. Това предложение е направил министърът по еврофондовете Томислав Дончев пред вицепремиера Симеон Дянков. Финансовият министър е одобрил идеята, разказа вчера Дончев.
Така отчетите за разходите ще може да се публикуват почти в реално време. За пример Дончев даде системата ИСУН, която се използва за отчет на еврофондовете. Тя има и публичен модул, в който може да се провери какво е състоянието на всеки проект, колко пари са преведени и колко се очакват.
"Ако за еврофондовете имаме ИСУН, а за разходите по държавния бюджет няма такава публична отчетност, остава усещането за двоен стандарт", обясни мотивите си Дончев. Според него в момента отчетите на държавните пари не дават ясна представа на гражданите за какво се харчат средствата.
В ИСУН все още не са включени проектите на министерството на земеделието програми за селските райони и за рибарство, стана ясно вчера на дискусия за публичността при усвояване на средствата, организирана от "Отворено общество".
Още от статията на „24 часа"
„Проверяват здравната ДАНС - криела грешки", съобщава от първата си страница „Труд"
Изпълнителната агенция "Медицински одит" е манипулирала извършената проверка в столичната болница "Св. Иван Рилски". Това съобщи в четвъртък директорът на лечебното заведение д-р Дечо Дечев.
Когато контрольорите от агенцията, по-познатата като медицинска ДАНС, пристигнали в "Св. Иван Рилски", д-р Дечев им предоставил солидна документация, вкючително с видеозаписи и файлове за сериозни нарушения в Клиниката по неврохирургия, оглавявана от проф. Венцеслав Бусарски.
"Много изненадващо обаче тези факти впоследствие не се появиха в одита. Затова написах писмо на здравния министър д-р Стефан Константинов, че констативният протокол е манипулиран, и то със съгласието на директора на агенцията доц. Златица Петрова", отсече д-р Дечев. Тъй като бил направен опит за прикриване на опасни за здравето на пациентите действия, директорът заявил още пред Константинов, че е готов да сезира и прокуратурата за случващото се в Клиниката по неврохирургия.
Екшънът там пламна в средата на август т. г. заради поставени в операционните зали камери. А с тяхна помощ се установи, че пациенти се държат в упойка по близо 2 часа, преди да започне операцията им. "Това може да е много опасно за болния", обясни д-р Дечев, който разполага с десетки примери за подобно лекарско "поведение".
Такъв е случаят с А. М. (виж факсимилетата), опериран на 2 септември т. г. Той бил поставен под анестезия и на изкуствено дишане в 8,48 ч. Операцията му обаче започнала в 10,08 ч. Т. е. час и 20 минути болният просто ей-така стоял под упойка. "В това време ръководителите на операционните екипи преглеждат пациенти на частно в консултативните си кабинети. За съжаление става дума за ежедневна практика. От 30-40 години", подчерта д-р Дечев.
Още от статията на „Труд"
„Присъдите за измами с еврофондове са се увеличили шест пъти за година", обобщава от първата си страница „Сега"
Присъдите за измами с евросредства са се увеличили рязко за последните три години, отчете главният прокурор Борис Велчев. През миналата година те са били 175, като само 5 от тях са оправдателни. През 2009 г. са били 28, а година по-рано - едва 5. Вчера Велчев откри конференция на прокурорите от страните - членки на ЕС, които работят със службата за борба с измамите с евросредства ОЛАФ.
Обвинител №1 обаче не даде подробности нито кои са били осъдените, нито кои са оправданите. Но се знае, че сред оправданите в по-големите и по-шумни процеси, свързани с еврофондовете, бе един от спонсорите на президентската кампания на Георги Първанов - Людмил Стойков. Той бе обвиняем заедно с Марио Николов за източването на 7.5 млн. евро от САПАРД и изпирането им. Николов бе осъден на 12 г. затвор, но сега обжалва. Соченият от прокуратурата за негов съучастник Людмил Стойков пък бе оправдан напълно. Държавното обвинение бе победено и в друго знаково дело - срещу бившия шеф на САПАРД Асен Друмев. Той бе оправдан по двете обвинения - че е сключвал неизгодни сделки и че нарушавайки служебните си задължения, е подписал договори с 15 фирми за отпускане на помощ по САПАРД.
"В началото прокуратурата се сблъска с неработеща, неподредена и не дотам компетентна администрация по линия на разследването на измамите с евросредства", отбеляза вчера Борис Велчев. И допълни, че работата се е подобрила, след като е била създадена организация в комуникацията и сътрудничеството между прокуратурата и администрацията. Но основната слабост е "липсата на пълнота в изясняване на участието на длъжностни лица" при злоупотребите с евросредства. Обвинител №1 обяви, че разходването на средствата предполага ефективен контрол и той е възложен на ОЛАФ - "институцията, която се утвърди като безспорен авторитет в Европа и има изключително влияние".
"Резултатите от работата на ОЛАФ никога не са били по-важни, отколкото са сега. Всяко евро в момента има по-голямо значение", заяви генералният директор на еврослужбата Джовани Кеслер. Той призна, че има силен натиск от страна на всички европейски държави за постигане на по-добри резултати при разследването на злоупотреби с европейски пари.
Още от статията на „Сега"
„Одобрени проекти за 9 млрд. лв. чакат еврофинансиране", пише на първата си страница „Класа"
Одобрените проекти по оперативните програми и програмата за селските райони през тази година достигат 9 млрд. лв., съобщи министърът по европейските фондове Томислав Дончев след дискусия за гражданското наблюдение на системата за предоставяне на публичната информация за управлението на средствата от европейските фондове (ИСУН). По думите му това позволява да се приемат за реални заложените в бюджета за догодина общо 4,5 млрд. лв. от европейските програми. Предвиденият за 2012 г. финансов ресурс представлява 15% от бюджетните разходи и 5% от БВП на България. Министърът по управление на евросредствата очаква още разплатените пари до края на годината да бъдат с 1,1 млрд. повече от заложените в бюджета.
България е единствената страна в ЕС, която изработи модул за публичен достъп, с което гарантира публичност за начина, по който страната усвоява еврофондовете, подчерта Дончев. Това е системата ИСУН, създадена като регистър, който освен от администрацията ни ще може да се ползва и от ЕК, ОЛАФ и управляващите органи на отделните оперативни програми. В момента се обсъжда дали системата да се ползва след приключване на този програмен период и стартирането на следващия от 2014 г., или да се създаде нова информационна система. Министърът, координиращ средствата от ЕС, предложи подобен модул като на ИСУН да се разработи и за наблюдение на начина, по който се харчат парите на публичната и общинската администрация.
Може да се въведе правило 5% от европейските пари да могат да бъдат задържани в следващия програмен период 2014 - 2020 г., докато страната не докаже добра усвояемост на останалите средства, съобщи от Брюксел заместник-председателят на парламентарната комисия по контрол на усвояването на европейските средства Меглена Плугчиева, цитирана от Дарик радио. И ако дадена държава в периода на изпълнение на проектите покаже много добри резултати и ефективност, тези „замразени" 5% да бъдат активирани и допълнително пуснати, за да се стимулира и получи нужният ефект.
Още от статията на „Класа"
"Дистанционно сменя задочното следване", съобщава от първата си страница „Монитор"
Дистанционното обучение избута задочното следване като форма на обучение. Това отчете вчера проф. Борислав Борисов, председател на управителния съвет на ректорите и ръководител на УНСС, по време на форума за електронно образование. Той поясни, че БГ задочниците са се стопили от седем години насам и студентите предпочитали дистанционното образование дори и пред редовното следване.
,,В университета по национално и световно стопанство задочно и вечерно следване няма от 2004 г. насам", поясни Борисов. Той добави, че електронното обучение вече е ежедневие в нашите университети. Студентите масово избирали да се обучават онлайн и посещават университета обикновено само в събота или неделя и то само за разяснения по уроците, които са научили в мрежата.
Дистанционното обучение спестява време и средства за придвижване и намиране на квартира и масово се предпочита от работещи студенти и хора, търсещи допълнителна квалификация, коментират експерти от вузовете.
В Университета за национално и световно стопанство дистанционното обучение вече има традиции и е залегнало още от учебната 1997/1998 г. Студентите могат да изучават всички магистърски програми от разстояние. Таксите за специалностите са същите, както и в редовната и задочна форма на обучение. Приемните изпити също не се различават - влиза се с единен тест, а за някои специалности - и с изпит по чужд език.
СУ "Св. Климент Охридски" не набляга на тази форма за обучение и дори много от магистърските програми се учат само и единствено в редовна форма
и нямат задочна. Засега има само магистърски дистанционни програми за специалисти и неспециалисти с учителска правоспособност. По интернет обучение нямат още Медицинският университет в София, УАСГ, ТУ-София и др. Техническият университет обаче има Център за дистанционно обучение в Пловдив. За учебната 2011/2012 г. се приемат студенти в "Компютърни системи и технологии", "Електроника", "Автоматика, информационна и управляваща техника", "Електротехника", "Машиностроене и уредостроене", "Машиностроителна техника и технологии", "Транспортна техника и технологии", "Авиационна техника и технологии", "Полиграфия", "Индустриален мениджмънт" и "Индустриално инженерство" (на английски език).
Още от статията на „Монитор"
"Складирането на въглероден двуокис в земята скара депутатите", информира „Сега"
След размяна на остри реплики и бурни спорове парламентът прие на първо четене законопроекта за съхраняване на въглероден двуокис в земните недра. Идеята е да се разреши в земните недра да бъде инжектиран въглероден диоксид - вместо да се разнася в атмосферата, газът, смятан за главен виновник за глобалното затопляне, се улавя още при източника, втечнява се и се вкарва под налягане в специално хранилище. Еколози и учени обаче твърдят, че тези инжекции са опасни - дори малки земетресения могат да причинят изтичане на газ.
В момента българските предприятия имат безплатни квоти за парникови емисии, но след 2013 г. ще трябва да плащат за правото да замърсяват или да свият производството си. Законът би дал алтернатива на закупуването на квоти. Засега складирането на СО2 е скъпа технология. Но според Министерството на икономиката в следващите години цената ще пада, а СО2 квотите ще поскъпват. Инсталация за улавяне и съхранение на въглерод струва 35-90 евро за уловен тон. За сравнение цената на въглеродните квоти е около 15 евро.
Още от статията на „Сега"
"Спасяват европари с фонд за фермери", информира „Стандарт"
Гаранционен фонд ще спасява над 100 млн. евро от ЕС по Програмата за развитие на селските райони. Целта е страната ни да не загуби нито eдно евро от средствата от Брюксел, въпреки забавянето на програмата в периода 2007-2009 г. Това обясни земеделският министър Мирослав Найденов. Парите, които не бъдат разпределени за проекти на фермери до края на годината, ще се вкарат в гаранционен фонд, общата сума в който се очаква да бъде до 245 млн. евро. Над 80% от средствата ще бъдат обезпечени от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони. Фондът ще дава гаранции в размер до 50% към банките за исканите кредити от земеделските производители. Министър Найденов е отправил предложение към еврокомисаря по земеделие Дачиан Чолош парите, които няма да могат да се усвоят до края на годината, да се депозират в специалния фонд. Той е повдигнал въпроса и пред вицепремиера Симеон Дянков. Двамата са обсъдили възможността парите да бъдат депозирани в Българската банка за развитие, за да бъдат достъпни за земеделските производители. Работи се ударно, има екип под контрола лично на премиера Бойко Борисов, за да бъдат спасени парите, каза министърът.
Още от статията на „Стандарт"
"Приходите на застрахователите по „Автокаско" се топят рязко", съобщава „Класа"
Премийните приходи на родните застрахователи по доброволната „Автокаско" се топят, а по задължителната „Гражданска отговорност" се увеличават. Тази тенденция бе потвърдена както от водещите дружества в сектора, така и от данните на КФН. За януари-август по „Автокаско" са постъпили над 294 млн. лв. За същия период на миналата година сумата е била с около 43 млн. повече - 338,46 млн. лв. При ГО премийният приход за първите осем месеца на годината е над 341 млн. лв. или с 43 млн. ръст спрямо януари-август 2010 г. (297,25 млн.) Така на практика от данните на КФН ясно се вижда, че почти с колкото намаляват постъпленията по „Автокаско", с толкова скачат тези по задължителната ГО.
Има огромен спад, хората масово спират да сключват "Каско", особено за коли над 6-7 години, потвърди пред „Класа" и Николай Здравков, управител на I&G brokers и председател на Управителния съвет на Българска асоциация на застрахователните брокери. При 72% автомобилен пазар за първи път „Гражданска отговорност" (ГО) изпреварва като събран нетен приход „Каско"-то. Това се дължи на свитото потребление, затегнатото банково кредитиране и съответно на резкия спад в покупките на нови коли. Продажбите им са се върнали на нива от 2003-2004 г. Така автомобилният парк у нас в момента се обновява само по необходимост, обясни експертът. Според Здравков това е отражението на дълговата криза върху застрахователния пазар у нас, и то в частта му за автомобилните полици.
„Намалението на пазара се дължи на по-ниските продажби на нови коли у нас. Сега автопаркът се амортизира и обемът по „Автокаско" е нормално да пада с около 15-20 на сто годишно", пък обясни Николай Генчев, изпълнителен директор на "Уника". Що се отнася до цените - по „Автокаско" те са с 30% по-ниски от миналата година заради силната конкуренция, посочи Здравков.
Още от статията на „Класа"
„Парното прибира 14 млн. от осъдени клиенти", съобщава „Монитор"
14 млн. лв. ще си събере от осъдени клиенти през тази година „Топлофикация - София", съобщи вчера изпълнителният й директор Стоян Цветанов. От януари досега по тази линия в касите на топлодружеството са постъпили 11,5 млн. лв.
Общо битовите абонати в София са натрупали борчове за парното в размер на около 200 млн. лв. В действителност обаче сериозната сума се дължи от под 30% от клиентите на „Топлофикация - София".
В държавните и частните съдия изпълнители има изпълнителни листове на 41 хил. абонати, съобщи за „Монитор" шефът на „Топлофикация - София" Стоян Цветанов. От началото на тази година пък Топлофикация е депозирала в съда 7500 заявления за издаване на заповед за доброволно изпълнение. В случай, че абонатите възразят, делото започва по общия исков ред. На този етап в момента се намират делата срещу 3000 абонати. Други 6000 пък вече са осъдени и за тях има издадени изпълнителни листове за събиране на парно дълговете им.
Въпреки общото впечатление, че единици от клиентите си плащат редовно парното, от софийската топлофикация съобщиха, че броят 74 на сто от всичките си клиенти за коректни. В тази група влизат всички абонати с до 6 неплатени сметки. Хората без нито една неплатена сметка пък формират 54% от всички абонати на столичната топлофикация. Според шефа на дружеството Стоян Цветанов за седемте месеца от началото на програмата „Лоялен клиент" за битовите абонати процентът на клиентите без никакво задължение е скочил с 12% от 42 на сто.
Още от статията на „Монитор"