Агенцията за приватизация прекрати процедурата за ВМЗ-Сопот поради подаване на неизрядна оферта, без банкова гаранция.

Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) прекрати публично оповестения конкурс на един етап за продажбата на 118 000 000 броя акции, представляващи 100% от капитала на "ВМЗ" ЕАД, Сопот, съобщава news.bg.

До изтичането на крайния срок единственият участник в конкурсната процедура "Емко" ЕООД подаде обвързваща оферта, но не внесе задължителния депозит от 3 млн. евро.

Според нормативната уредба оферта, която е внесена без необходимия депозит, не се разглежда, съобщиха от АПСК.

От Агенцията обясниха за News.bg, че засега съдбата на ВМЗ е в ръцете не принципала - Mинистерство на икономиката, и от тях зависи и изготвянето и внасянето на новата стратегия в парламента.

"В указания срок до 15.00 часа днес получихме само обвързваща оферта, но без да бъде платен депозитът за участие от 3 млн. евро, което е задължително условие за участие, а и за отваряне на офертата. Поради факта, че това не беше изпълнено, единствената законова възможност беше прекратяване на процедурата по приватизация", посочи председателят на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол Емил Караниколов, цитиран от БНР.

Оттук нататък има три сценария, посочи той. Единият сценарий, който е най-лошият, е несъстоятелност на дружеството, тъй като то е в много тежко финансово състояние. Другият вариант е внасяне в Народното събрание на нова стратегия и обсъждането на нова стратегия и създаването на такава, но това е много дълго като период.

"Може би най-правилният вариант, но нека не съм аз този, който ще го коментира, е изваждането на ВМЗ-Сопот от приложение №2 на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, а именно приложението със стратегически дружества и приватизация без стратегия", прогнозира Караниколов.

Ако приватизацията на ВМЗ-Сопот не успее, вариант за спасяване на дружеството е вливането му в ТЕРЕМ, каза по-рано в Пловдив лидерът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от БТА.

Според него заводите ТЕРЕМ са пример за успешна работа по оздравяване на държавно предприятие. Преди няколко години там също имаше протести за неизплатени заплати, а през тази година вече се очаква сериозна печалба, припомни синдикалният лидер.

Независимо от резултата в днешния ден от КНСБ настояват да бъдат гарантирани поне минималните плащания на работниците от ВМЗ - това са 60 на сто от възнагражденията им, но не по-малко от минималната работна заплата, каза Димитров.

Припомняме, днес Сопот осъмна облепен с призивни материали към работниците от ВМЗ да превземат завода.

По време на пресконференция на 7 януари в Министерството на икономиката по казуса „ВМЗ" икономическият министър Делян Добрев, социалният министър Тотю Младенов, представители на синдикатите, шефът на Агенцията за приватизация и изпълнителният директор на „Емко" - фирмата кандидат-купувач на ВМЗ - Сопот Емилиян Гебрев потвърдиха, че търсят се възможности за плащане на заплатите на ВМЗ до 23 януари и сключване на приватизационната сделка за завода.

В края на миналата година беше договорено изплащането на 1 милион лева на предприятието, за да се погасят част от средствата за възнаграждения. Протестиращите обаче са категорични, че ще се върнат по работните си места, когато получат заплатите си в пълен размер.