България остава на незавидното 35-о място в Индекса на богатството на нациите, изготвен от Варшавския институт за предприемачество. Ние сме най-зле класираната страна от ЕС, като за година не отбелязваме прогрес.
За разлика от нас, съседна Румъния скача с цели 4 места нагоре в класацията и вече е в Топ 30 на индекса.
Той е специфичен с това, че не мери еднакво разходите в публичния и в частния сектор, а чрез редица други измерители оценява ефективността на харчовете, направени с парите на данъкоплатците в 8 категории - отбрана, сигурност, инфраструктура, висше образование, здравеопазване, околна среда.
Първите три места са за Ирландия, Швейцария и Норвегия, като САЩ остават извън челната тройка - но цялостното им представяне продължава да е по-добро от това на страните от ЕС.
Резултатът на България
С 54,7 пункта, България остава далеч под средното представяне за страните от ЕС (75 точки), като е класирана между Турция и Чили.
Нашата страна е 35-а по разходи в частния сектор на глава от населението, което е подобрение с една позиция. Ефективността на публичните разходи у нас е достатъчна за 33-о място в категорията, което е без промяна.
Военният ни потенциал е намалял и вече сме 27-и, като впечатление прави прогресът на държави като Швеция, Германия и Испания, които скачат с по 7-10 места само за година.
Доста по-добро е класирането на България в областта на вътрешната сигурност - 21-о място и прогрес с една позиция спрямо 2024 г. Зад нас остават страни като Германия, Италия, Белгия, Обединеното кралство, Швеция, САЩ и Франция. Отново 21-о място получава нашата страна и по отношение на инфраструктурата, като изпреварваме членки на ЕС като Хърватия, Унгария и Румъния.
За сметка на това, при опазването на околната среда сме твърдо "на опашката" на ЕС и 37-и в класацията.
Стагнация в Европа
"Повечето от богатите европейски страни не са успели да се възстановят от пандемията - Германия (92 точки), Австрия (94,2 точки), Дания (103,4 точки) и Великобритания (81,2 точки) показват спад или стагнация", посочват авторите на изследването.
На практика средната оценка на ЕС не се е променила особено от 2021 г. до настоящия момент. Където има растеж, той е с усилията на държави като Полша, Румъния, Чехия или Хърватия.
"Впечатляващо е, че през последните години Америка е по-устойчива на икономическите турбуленции от Европа (...) В средата на 90-те доходът на германския гражданин беше сравним с този на американския, докато днес при подобни сравнения водещите икономики на Стария континент изглеждат като "бедни роднини" на САЩ", посочват още от института.