4 години след старта си, българският суперкомпютър Discoverer получи изключително мащабен ъпгрейд, с който той ще може да изпълнява задачи, свързани с изкуствения интелект.

Проектът е на обща стойност от над 3 млн. евро, като беше осигурено финансиране през програма Digital Europe.

Discoverer е част от европейската мрежа на високопроизводителните изчислителни машини на ЕС - European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC JU). Той е първият ѝ суперкомпютър, който получава ъпгрейд. До момента е участвал в над 80 проекта

Надгражданията са в две основни посоки - паметта и графичните функции.

Реално Discoverer (който след ъпгрейда се нарича Discoverer+) получава чисто нов GPU клъстер с 4 сървъра Nvidia DGX H200 с общо 32 графични процесора от модел, който се използва от водещите AI компании в света.

Съхранението на данни е поверено на решение на HP Enterprise с две системи - Long Term Storage и Flash Storage за информация, използвана при задачи с интензивни изчисления.

Паралелно с това, UPS системите за непрекъснато електрозахранване на Discoverer са обновени.

А1 ще участва в проекта за надграждане на възможностите на суперкомпютъра на EuroHPC Discoverer

А1 ще участва в проекта за надграждане на възможностите на суперкомпютъра на EuroHPC Discoverer

Модернизацията e с цел да се повиши оперативната производителност на суперкомпютъра и да се предоставят нови функционалности

Председателят на Надзорния съвет на "София Тех Парк" Петър Статев отбеляза по време на официалното представяне на подобрения суперкомпютър, че самото внедряване на новите компоненти е отнело под три месеца - но, за да може да бъде използван от потребителите, Discoverer е минал и през задълбочени тестове.

Той разказа и че заради ускореното темпо на развитие в AI сферата се е появила възможност в хода на проекта да се промени спецификацията - и вместо видеокарти Nvidia H100 да се използват по-новите H200. След преговори с Nvidia са били направени нужните корекции по договорите.

Новият гръцки суперкомпютър ще е над 4 пъти по-бърз от най-мощния у нас

Новият гръцки суперкомпютър ще е над 4 пъти по-бърз от най-мощния у нас

Daedalus се цели във висока позиция в световния Топ 500

Преди ъпгрейда суперкомпютърът имаше изчислителна мощност от около 4,5 петафлопа, което го нареждаше в световния Топ 500. Оперативният директор на Discoverer Кирил Кирилов подчерта пред Money.bg, че надграждането не е свързано толкова с чистата мощност (а тя тепърва трябва да бъде измерена), колкото с новите способности, които ориентираната иначе само към определени научни дейности машина ще придобие.

Той даде пример с невронните мрежи, дигиталните двойници и обучаването както на големи езикови модели, така и на по-малки, които имат повече пряко приложение в бизнеса - с допълнителния бонус, че инфраструктурата се намира в България.

По думите му вече са сключени договори за голяма част от капацитета на Discoverer+, като очакването е в близките няколко седмици машината да бъде напълно ангажирана с различни изследователски и бизнес-ориентирани проекти.

Суперкомпютърът ще има ключова роля и в бъдещата "AI фабрика" за 90 млн. евро, която ЕС ще изгражда у нас. За целта ще има следващо надграждане (Discoverer++). "Сегашният ъпгрейд е базиран на 4 сървъра с 32 видеокарти общо - а искаме да имаме 1000 във фабриката", обясни Статев, като по думите му вече се проучват наличните технологии, за да се избере решение с най-дълъг хоризонт на ефективна употреба.

София Тех Парк и INSAIT с €90 милиона ще изградят фабрика за изкуствен интелект

София Тех Парк и INSAIT с €90 милиона ще изградят фабрика за изкуствен интелект

Общата инвестиция с европейски средства е в размер на близо половин милиард евро -

"Днес отбелязваме важен етап за цифровото лидерство на Европа. България е сред водещите страни в тази трансформация и това бъди гордост. Българският суперкомпютър Discoverer е сред най-добрите в света. Той е пример за ползите от европейското сътрудничество в областите на научните изследвания и иновациите", заяви във видеообръщение еврокомисарят с ресор "Стартъпи, проучвания и иновации" Екатерина Захариева.