4 години след старта си, българският суперкомпютър Discoverer получи изключително мащабен ъпгрейд, с който той ще може да изпълнява задачи, свързани с изкуствения интелект.
Проектът е на обща стойност от над 3 млн. евро, като беше осигурено финансиране през програма Digital Europe.
Discoverer е част от европейската мрежа на високопроизводителните изчислителни машини на ЕС - European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC JU). Той е първият ѝ суперкомпютър, който получава ъпгрейд. До момента е участвал в над 80 проекта
Надгражданията са в две основни посоки - паметта и графичните функции.
Реално Discoverer (който след ъпгрейда се нарича Discoverer+) получава чисто нов GPU клъстер с 4 сървъра Nvidia DGX H200 с общо 32 графични процесора от модел, който се използва от водещите AI компании в света.
Съхранението на данни е поверено на решение на HP Enterprise с две системи - Long Term Storage и Flash Storage за информация, използвана при задачи с интензивни изчисления.
Паралелно с това, UPS системите за непрекъснато електрозахранване на Discoverer са обновени.
Председателят на Надзорния съвет на "София Тех Парк" Петър Статев отбеляза по време на официалното представяне на подобрения суперкомпютър, че самото внедряване на новите компоненти е отнело под три месеца - но, за да може да бъде използван от потребителите, Discoverer е минал и през задълбочени тестове.
Той разказа и че заради ускореното темпо на развитие в AI сферата се е появила възможност в хода на проекта да се промени спецификацията - и вместо видеокарти Nvidia H100 да се използват по-новите H200. След преговори с Nvidia са били направени нужните корекции по договорите.
Преди ъпгрейда суперкомпютърът имаше изчислителна мощност от около 4,5 петафлопа, което го нареждаше в световния Топ 500. Оперативният директор на Discoverer Кирил Кирилов подчерта пред Money.bg, че надграждането не е свързано толкова с чистата мощност (а тя тепърва трябва да бъде измерена), колкото с новите способности, които ориентираната иначе само към определени научни дейности машина ще придобие.
Той даде пример с невронните мрежи, дигиталните двойници и обучаването както на големи езикови модели, така и на по-малки, които имат повече пряко приложение в бизнеса - с допълнителния бонус, че инфраструктурата се намира в България.
По думите му вече са сключени договори за голяма част от капацитета на Discoverer+, като очакването е в близките няколко седмици машината да бъде напълно ангажирана с различни изследователски и бизнес-ориентирани проекти.
Суперкомпютърът ще има ключова роля и в бъдещата "AI фабрика" за 90 млн. евро, която ЕС ще изгражда у нас. За целта ще има следващо надграждане (Discoverer++). "Сегашният ъпгрейд е базиран на 4 сървъра с 32 видеокарти общо - а искаме да имаме 1000 във фабриката", обясни Статев, като по думите му вече се проучват наличните технологии, за да се избере решение с най-дълъг хоризонт на ефективна употреба.
"Днес отбелязваме важен етап за цифровото лидерство на Европа. България е сред водещите страни в тази трансформация и това бъди гордост. Българският суперкомпютър Discoverer е сред най-добрите в света. Той е пример за ползите от европейското сътрудничество в областите на научните изследвания и иновациите", заяви във видеообръщение еврокомисарят с ресор "Стартъпи, проучвания и иновации" Екатерина Захариева.