За втори път Веселин Георгиев - Батко, бивш шеф на пътната агенция от времето на тройната коалиция, чува в съдебна зала как е уронил престижа на България пред Европейския съюз, облагодетелствайки с пътни проекти брат си Емил Георгиев, предаде репортер на News.bg.
Четвърти състав на Софийски градски съд с председател Петя Крънчева даде ход на делото.
Припомняме, делото срещу Батко бе почти на финала, но се гледаше от съдия Георги Колев, който оглави Върховен административен съд, затова и делото бе дадено на друг съдия от СГС, който обаче го върна на прокуратурата за прецизиране.
Прокуратурата прочете обвинителния акт срещу Батко. Веселин Георгиев е обвинен в това, че като шеф на Фонд „Републиканска пътна инфраструктура" в периода 2006-2007 г. е извършил длъжностно престъпление, нарушавайки Закона за обществените поръчки при възлагане на обществени поръчки в пътното строителство.
Батко уредил брат си Емил Георгиев с договори за рехабилитация, строителство и изграждане на пътни обекти за десетки милиони лева. Вследствие на това, според държавното обвинение, сериозно е разколебано доверието към България, в резултат на което Европейската комисия спира междинните плащания за строителни обекти, изграждащи се с европейски средства, сред които е и АМ „Люлин".
Сега е вторият път, в който делото стига до съдебна зала. Не без участието на Веселин Георгиев делото се проточваше, тъй като неколкократно съдебните заседания бяха отлагани заради влошеното му здравословно състояние.
50 минути прокуратурата обясняваше в обвинителния си акт как Батко накърнил авторитета на България пред Брюксел.
„Разбирам обвинението. Не се признавам за виновен", заяви пред съда Веселин Георгиев. Той обясни още, че според законодателството от 2006-2007 г., той не е имал правомощия да отстранява фирмите, спечелили обществени поръчки в пътния сектор. Фирмите - изпълнителки на пътно строителство се определяли от областните пътни управления (ОПУ).
Според адвоката на Батко - Пламен Ялнъзов, обвинителният акт е негоден, заради неправилно според него тълкуване на Закона за обществените поръчки от държавното обвинение. Тезата на защитата е, че Георгиев не е можел да се меси в решенията и изборите на изпълнители на областните пътни управления. Въпреки това, адвокат Ялнъзов не поиска държавното обвинение да коригира обвинителния акт.
Днес бе разпитан свидетеля Костадин Костадинов - бивш директор на Областно пътно управление - Сливен. Той подчерта, че ОПУ провеждало обществените поръчки за пътно строителство.
Участниците в обществените поръчки закупували тръжната документация от пътните управления. Той, като директор, назначавал комисия за избор на изпълнител по даден проект. Костадинов посочи, че никога не се е месил в заседанията на комисията и винаги се съобразявал с нейните решения. Подписаният договор между изпълнителя и ОПУ се изпраща във фонд „Републиканска пътна инфраструктура", който одобрява от своя страна гарантирането на средствата по изпълнение на поръчката.
Средствата се отпускат или от директора на фонда, или от някой от неговите заместници. Костадинов обясни, че фирма „Биндер" е участвала в обществени поръчки на ОПУ - Сливен. Емил Георгиев - братът на Батко, в периода 2006-2007 г., е бил изпълнителен директор на „Биндер".
Договорите обаче между пътното управление и „Биндер" Костадинов е сключвал със собственика на фирмата - Динко Пенев. От думите на свидетеля стана ясно още, че в периода 2006-2007 г. с „Биндер" са подписани поне 5-6 строителни договора.