В пълен състав и без членове с изтекли мандати вече е Комисията по финансова надзор, след като депутатите избраха Деница Величкова за зам.-председател на управление "Надзор на инвестиционната дейност", Диана Йорданова за зам.-председател на управление "Осигурителен надзор" и Пламен Данаилов за зам.-председател на управление "Застрахователен надзор".

Кандидатурите бяха издигнати от председателя на регулатора Васил Големански.

Деница Величкова досега беше главен секретар на комисията. Тя е магистър по право от СУ и по финанси от Великотърновския университет. Тя има 25 годишен опит в правната и финансовата сфера и е работила в КФН, Министерството на финансите и ББР, а освен това е била консултант по европроекти и международни инициативи в авиационната сфера.

Бойко Атанасов, КФН: На годишна база инвестиционните фондове имат увеличение от 23%

Бойко Атанасов, КФН: На годишна база инвестиционните фондове имат увеличение от 23%

Трябва да правим всичко възможно да развиваме капиталовия пазар и да вървим нагоре, заяви той

"Считам, че основните насоки за развитие на българския финансов пазар са свързани с повишаване на ликвидността, осигуряване на възможност за финансиране на нови дружества чрез капиталовия пазар, ускоряване на растежа на икономиката в средносрочен план и подобряване имиджа на България на международната карта на регулаторните органи в небанковия финансов сектор и, разбира се, като изключително важна причинно-следствена връзка, по-доброто позициониране на България на "инвестиционната карта на Европа", посочи тя по време на представянето си.

Диана Йорданова започва втори мандат като зам.-председател на КФН, отговарящ за осигурителните дружества. Тя е магистър по специалност "Университетска математика" от Пловдивски университет "Паисий Хилендарски" и магистър по "Счетоводство и контрол" от Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий". Развивала е собствен бизнес и е била част от Общинския съвет на Бургас, преди да стане депутат от ГЕРБ в четири парламента.

Стратегически предизвикателства пред небанковия финансов сектор, според КФН

Стратегически предизвикателства пред небанковия финансов сектор, според КФН

Във финансов отчет инвеститорите вече се интересуват не толкова от цифрите вътре, а от това, което е зад тях

В представянето си тя даде ясно да се разбере, че остава привърженик на мултифондовете: "Посредством създаването на фондове с различен инвестиционен профил и подобряване стимулите за управление на инвестициите, в т.ч. и намаляване на таксите и удръжките, са постижими и по-добри резултати. Този извод е безспорен и се базира на ежегодно оповестяваните от ОИСР данни".

Пламен Данаилов е финансист с диплома от УНСС и над 22 години опит, включително - на управленски длъжности на държавно и общинско ниво. Днес той е общински съветник в София от групата на ИТН, а преди това беше зам.-министър на енергетиката и депутат в две народни събрания.

Данаилов заяви пред депутатите, че ще работи за дигитализация на застраховането и подкрепа на иновациите, защита на потребителите и намаляване на административната тежест. "Основна функция на надзора е да защити интересите на ползвателите, на хората, които имат полици, било граждани или юридически лица, да следи за финансовата стабилност, прозрачност и ефективност в работата на застрахователни и презастрахователни компании, но основния фокус са потребителите на тези услуги", подчерта Пламен Данаилов.