Различни възможности за вложения
Хората имат различни потребности, нагласи и инвестиционни хоризонти и поради тази причина избират различни варианти за своите спестявания. Основните и най-популярни през последните години алтернативи за спестяване са банковите депозити, инструменти от капиталовите пазари (акции, облигации, дялове от взаимни фондове), инвестиции в злато и в други благородни метали, покупка на недвижима собственост. Пестенето на парите "под дюшека" има само едно предимство - бърза и непосредствена наличност от пари в брой. Сред най-важните недостатъци обаче са: опасност от кражба, унищожаване при природни бедствия или битови аварии, пропусната доходност и обезценяване, обясни директор дирекция "Маркетинг и реклама" в Интернешънъл Асет Банк Светослав Симеонов.
Борсата
Операциите на БФБ и другите капиталови пазари могат да донесат както добри печалби, така и сериозни загуби - запазването на стойността на инвестираните средства не е гарантирано от никакъв фонд или институция. Само за последната година основните индекси на БФБ например отбелязват спад от над 70%.
Златото
Златото като инвестиция, съхраняваща стойността, набира все по-голяма популярност особено в кризисни периоди, но по подобие на акциите и облигациите, за да има ефект от подобна инвестиция, е нужно хоризонтът да е по-дълъг и самият инвеститор да осигури надеждно място за съхранение на благородния метал.
Недвижимите имоти
Недвижимите имоти са бавноликвидна инвестиция, обясни Симеонов. Превръщането им в реални може да трае седмици или дори месеци в зависимост от пазарната конюнктура. Често хората допълват наличните си средства с ипотечен кредит в случай на покупка на недвижим имот, което прави този вариант по-рисков заради намесата на фактори като сигурност на работното място, надеждност на строителния предприемач, конюнктура на финансовите пазари, състояние на националната и световната икономики.
Лихвата в лева е по-изгодна от тази в евро
СПЕЦИАЛИСТИТЕ СЪВЕТВАТ
Повишеното търсене на левов ресурс рефлектира върху изпреварващото нарастване на лихвите по депозитите и кредитите в националната ни валута. Така вложените в банка левове носят най-голяма доходност в сравнение с която и да е от останалите масови валути, обясниха експертите от Интернешънъл Асет Банк. Водени от принципите за разпределяне на риска обаче, вложителите следва да разпределят средствата си в повече от една валута, и въпреки по-високите с близо 2% лихви за някои левови депозити и стабилността на валутния борд, една част от средствата им трябва да се съхраняват в евро, съветват банкерите.
В следващите няколко месеца лихвите по депозитите ще се увеличат. Причината е, че липсата на доверие в световен мащаб и преустановеното финансиране на голяма част от банките у нас от страна на техните чуждестранни майки изостри до краен предел конкуренцията при набирането на ресурс от населението. В "битката" за привличане на местен капитал трезорите предлагат все по-атрактивни оферти. В края на септември депозитите на населението запазват водещата си роля на основен ресурсен източник за банките с 36,4% в общия размер на привлечените средства, като достигат 22,2 млрд. лв., сочат данните на БНБ.
Депозитите остават най-сигурни
Спестяванията в банкови депозити по време на кризата могат да се окажат реално печеливш ход поради очакванията за забавяне темпа на инфлация и дори обръщане на тенденцията на досегашното стремително нарастване на цените, смята Светослав Симеонов. С новите промени в Закона за гарантиране на влоговете, които гарантират спестявания в банки до 100 000 лева, рискът за българските граждани практически е сведен до минимум. Хората трябва да се чувстват абсолютно сигурни за парите, които поверяват на българската банкова система, и обратното, трябва да са напълно уверени, че държейки ги "под дюшеците си", рискуват много повече и не помагат на реалната икономика и на самите себе си, заявиха от Интернешънъл Асет Банк.
Предимство на банковите депозити е и липсата на транзакционни разходи, които изобилстват под най-различна форма при инвестициите в акции, облигации, взаимни фондове, благородни метали и недвижими имоти.
Особено привлекателни в периоди като настоящия са депозитите с авансово изплащане на лихвата. Интернешънъл Асет Банк предлага авансови продукти със срок от един до дванадесет месеца - Асет 1+, Асет 3+, Асет 6+, Асет 12+ при лихвени нива до 7%, казаха още от трезора.
Мирослава ВЕНЦИСЛАВОВА