Стефан Юруков, председател на Държавната агенция по горите пред "Икономически живот"

Г-н Юруков, колко заменки ще подпишете,  докато бъде публикуван в „Държавен вестник" текстът  на Закона за горите, с което той влиза в сила?

- Ако знаех колко ще бъде броят, щях да участвам в конкурса на еколозите, където наградата е 100 лв. Никой не може да каже. Аз вече заявих, че има над 300 постъпили заявления. Тези преписки, които са с редовни документи и бъдат предложени пред комисията до изтичането на срока на действие на сегашния закон, ще бъдат подписани.

Даже и служителите, които работят в дирекцията на агенцията, ръководена от заместник-председателя на агенцията Росен Попсавов, не биха могли да кажат колко ще бъдат одобрените замени. Много често има липсващи документи, има преценка за нецелесъобразност или нещо друго.

Но не отричате, че в агенцията сега процедурите по одобрение на заменки вървят усилено?

- Тези, които са подготвили добре документите си, могат да се надяват на разрешение по целесъобразност.

Има ли възможност след време заменките на гори да бъдат възстановени със закон?

- Вероятно да, защото ще има много хора, които ще останат неудовлетворени. При това законодателят е разрешил замените заради необходимостта от комасация на горите. Точно чрез замени най-много гори се присъединиха към държавния фонд в Берковския район, в Габровския балкан, в Троянския балкан. Там преди е имало много разпокъсани частни гори, които сега са включени в държавния фонд.

Но обикновено след замяна на територии следва промяна на статута на земята и тя вече се използва за съвсем други цели...

- Има и други случаи, когато при замяна предназначението на земята не се променя. По-голямата част от замените се правят с инвестиционни намерения - да се направи ваканционно селище, да се изгради хотел, спортна база.

Убедена съм, че всички заменки, които сега подписвате, са точно с цел промяна на статута на земята...

- Вероятно е така, но аз нямам законово основание да откажа замяна. Когато се оценява от независим оценител земята по някакви негови формули, доколко е обективно - аз не мога да кажа, той си има лиценз, дал е клетва, не вярвам да намали едната цена, а да увеличи другата.

Аз това не мога да определя. Моите специалисти могат да забележат, ако има фрапиращи случаи. Нито една замяна не е направена така, че дадената на държавата площ да е по-малка от получената. Това важи и за стойността на земята и за големината й.

Преди е имало много такива замени - когато са давани по-малко декари, а се е получавало повече земя. Аз поне промених съотношението на замяната. Щом не е в пъти повече, не правим замяна. Има случаи,  когато някой е дал 100 дка, а е взел 10 дка.

Но заменената земя не е равностойна.

- Примерно дал земи край Берковица за земи край Балчик, където никога не е имало гора, няма и да има. А в Берковския балкан има, при това се увеличава държавният горски фонд. Това е моето оправдание.

Излиза, че действията ви са законни, но не са морални?

- Вече очаквам с нетърпение да се публикува текстът на изменения Закон за горите и всичко със замените да приключи.

Имаше ли натиск от Брюксел за форсиране на приемането на този законопроект, забраняващ заменките на гори и земи от държавния фонд?

- През лятото получих писмо от Еврокомисията, в което ме запитаха дали замените не са държавна помощ, с която се нарушават пазарните правила. Нашите юристи подготвиха и изпратиха писмо, с което обясниха законовото основание на замените.