През последните седмици страховете от фалит на някоя от големите банки значително отслабнаха, това показват ценовите тенденции на пазара на кредитни деривативи - смятат автори на Financial Times.

Доверието се затвърди от големия брой неконвенционални инициативи от централните банки, целящи стабилизиране на финансовата система, съчетани с опитите на самите банки да заздравят финансите си.

Някои анализатори се надяват, че това сигнализира промяна на настроението, което вещае повратна точка във финансовата система. "Относно системния риск, може би сме преминали най-лошото" - казва Нейл МакЛейш, кредитен специалист в Morgan Stanley. "Мислим, че финансистите ей сега ще навлезем в етапа на възстановяване на кредитния цикъл".

Цената на застраховането на банките срещу фалит посредством т.нар. credit default swaps рязко се понижи. По-рано през годината цената на подобна застраховка се бе покачила до рекордни равнища. Но през последните пет седмици цената за предпазване от фалит на отпуснатия кредит за 25 европейски банки в индекса iTraxx Financials се понижи от 160 на 61.5 базови пункта, посочва Markit Group.

Това означава, че сега застраховката на 10 млн. евро банков кредит за срок от пет години струва средно €61,500 годишно, с цели €99,000 по-малко по сравнение със средата на март.

В САЩ цената на застраховането на дълга от JPMorgan, Citigroup и Merrill Lynch падна съответно с 58, 59 и 51 процента за същия период.

Повратния момент на пазара на суапове за защита на кредити от фалити е дошла на 17 март, когато Федералният резерв на САЩ гарантира подкрепата си за поставените на колене Bear Stearns. Това сигнализира, че няма да се позволи ключовите играчи във финансовата система да паднат. Последвалите ходове на централните банки за стабилизиране на финансовата система - включително гарантираните тази седмица 50 млрд. паунда от Bank of England, допълнително заздравиха доверието.

Последната доза добри новини за притежателите на дълг дойде от RBS, които заздравяват счетоводния си баланс, набирайки 12 млрд. паунда от акционерите. Акциите на банката паднаха жестоко, губейки една десета от стойността си през тази седмица. Но за същия период разходите за застраховане на дълга са паднали с 6%.

Според анализаторите сходни движения могат да се очакват и от европейските континентални банки, които ще се нуждаят от рекапитализация. Емитирането на права ще облагодетелства притежателите на облигации за сметка на собствениците на акции.