За поредна година България отбелязва Световния ден за борба с рака - 4 февруари в условията на пандемия от COVID-19. Въпреки че е сред страните с висока онкологична заболеваемост (по данни на Globocan 36 451 българи са чули диагнозата "рак" през 2020 г., а 19 460 са загубили живота си в следствие на онкологично заболяване), страната ни е на едно от последните места по профилактика на рака, който в някои случаи е напълно лечим, ако е установен навреме.

По този повод проф. Петранка Троянова, началник на Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ, обясни че съществуват множество доказателства за взаимодействието между биологията на SARS-CoV-2 и рака. Данните показват, че пациентите с рак са по-склонни да:

  • бъдат заразени от SARS-CoV-2
  • да развият тежки форми на COVID-19
  • да умрат в резултат на COVID-19

От друга страна SARS-COV-2 може да притежава туморогенна способност. Вирусът може да индуцира продукцията на фактори, които да активират спящи ракови клетки и да предизвика рецидиви и прогресия на болестта.

Вече се знае, че по-голям риск за заразяване с COVID-19 имат: болни с рак на белия дроб и с онко-хематологичне заболявания, пациенти, преминали лъчетерапия, химиотерапия или имунотерапия и наскоро претърпелите трансплантация на костен мозък или стволови клетки.

Пушачите и пациентите, страдащи от рак на белия дроб, имат по-висок риск да развият тежката форма на болестта COVID-19.

Международният съюз за контрол на рака (International Union Against Cancer, UICC) стартира нова тригодишна кампания Close The Care Gap, призоваваща за преодоляване на неравенствата и за създаване на по-справедлив достъп до онкологична помощ. Кампанията обединява лица, организации и правителства от целия свят в опит да създадат по-добра информираност и чрез силата на знанието да приближат до обикновените хора раковата профилактика, диагностика, лечение и грижи, независимо от различията, свързани със социално-икономически фактори, стигми и дискриминации.

Ваксината срещу човешкия папиломен вирус драстично намалява случаите на рак на маточната шийка

Ваксината срещу човешкия папиломен вирус драстично намалява случаите на рак на маточната шийка

Това са исторически резултати

Факти за онкологичните заболявания:

  • Ракът е втората по честота причина за смърт в световен мащаб.
  • Международната агенция за изследване на рака изчислява, че един на всеки пет мъже и една на шест жени по света ще развият рак през живота си, като един на всеки осем мъже и една на всеки единадесет жени ще загубят живота си заради болестта.
  • България е сред страните с висока онкологична заболеваемост. По данни на Globocan през 2020 г. новите случаи на рак са 36 451, а 19 460 човека са изгубили живота си. В България най-разпространен е туморът на простатата 13,7%, следван от колоректалния карцином 12,8%, ракът на белия дроб 11,8% и този на гърдата 11,1%. Най-чест при мъжете е ракът на простатата, следван от този на белия дроб и колоректалният карцином. При жените на първо място е ракът на гърдата, следван от този на тялото на матката, дебелото черво и маточната шийка.