Огромното мнозинство от предприемачите у нас очакват влошаване заради икономическата криза. Това заяви изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев по време на конференция по повод представяне на проучване сред бизнеса за това каква беше 2011 г. и какви са очакванията за 2012 г.

Според 71% от анкетираните, които са от всички райони на България и са представителна извадка за българската икономика, 2012 година ще е далеч по-тежка от настоящата. 8% очакват да бъде запазено относително стабилно ниво на макроикономиката.

Почти всеки трети работодател (29%) планира да намали броя на работните си места, а около половината от предприемачите няма да наемат нови работници. Само 8% от анкетираните са заявили готовност за разкриване на нови работни места. Това означава че близо 80% от бизнеса няма да отвара нови работни места.

По отношение на нивото на заплатите негативните оценки се проектират и тук. 22% смятат да намалят заплащането на служителите си а 51% смятат да го увеличат.

70% от анкетираните посочват, че обемите им на продажби са намалели, като 51% процента са свили инвестициите си в оборудване.

Данев коментира, че когато имаме спад на инвестициите и закриване на работни местя няма как да говорим за излизане от кризата.

По думите му голяма част от бизнеса (30%) вижда сериозна надежда в участието си по проекти с европейски финансиране.

От БСК сигнализираха, че има хроничен глад от тесни специалисти, най-вече от инженери. Според Данев - няма особена необходимост от административен персонал, въпреки че университетите „бълват" точно такива кадри. Няма нужда и от технически персонал - т.е. нискоквалифицирани кадри. От БСК са констатирали, че липсва дисциплина.

„Аз се ужасявам, когато всеки ден мина покрай строежите на метрото и видя, че в 8,30 часа никой не работи, а пушат цигари и пият кафета. И това при положение, че работният ден е започнал отдавна. Изключително негативна оценка получават държавните органи в лицето на изпълнителната, законодателната и съдебната власт. Единствено при местната е отчетено подобрение, тъй като там се осъществява най-пряк обществен контрол, тъй като тя е най-близо до хората", посочи председателят на БСК Сашо Дончев.

Традиционни рекордьори по неодобрение са съдебната власт (69%) и Народното събрание (67%). Третата позиция по неодобрение „печели" с 56% от гласовете изпълнителната власт, но успоредно с това, тя е и на трета позиция по одобрение с 27% вот.

Според 75% от анкетираните в сферата на обществените поръчки има корупционни практики, следва секторът на здравеопазването и съдебната система.

За 28% от анкетираните има корупция при данъчните, което според Данев е сравнително добър резултат.