Европейските текстилни марки обърнаха поглед към България. Причината - скъпият долар, заради който производството в Далечния изток става неизгодно, коментира пред в. „Преса" шефът на Българската асоциация на производителите и износителите на текстил и облекла Радина Банкова.

За отлива на европейски компании от Китай се говори от м.г., но сега това вече е факт, тъй като в резултат от поскъпването на американската валута разходите по производството и транспорта се вдигнаха рязко. Освен това ние имаме предимство при доставката на бързи и къси серии. Имената на фирмите, които търсят възможност за преместване на фабриките си у нас, обаче засега се пазят в тайна, отбелязва изданието.

По данни на асоциацията за 10-те месеца на 2014 г. страната ни е изнесла текстилна продукция за 1,5 млрд. евро, което е с 5,6% повече от същия период на 2013 г. Очакванията са, че по окончателни данни експортът за цялата 2014 г. ще надхвърли нивата от 2013 г., когато са били продадени зад граница стоки за 1,714 млрд. евро. Една трета от тези пари са от продажба на мъжки костюми, сака и панталони. Любопитно е, че у нас годишно се шият по около 3 млн. костюма.

Големият проблем на сектора обаче остава липсата на работна ръка.

В момента в индустрията са ангажирани 109 655 души, което е с около 4% по-малко в сравнение с преди 1 година. Причината е, че хората са в чужбина, налага се бизнесът сам да си подготвя кадрите. Средната брутна работна заплата в сектора е 650-700 лева.

Фирмите ни ще трябва да се борят и за по-високи цени на ишлемето.