Икономиките на Източна Европа са уязвими заради възможността частният капитал, който бе налят на тези нововъзникващи пазари през последните години, да бъде изтеглен. Това казва Международният валутен фонд в последния си анализ „Световни икономически перспективи", публикуван днес, сряда.

Позицията на МВФ (цитирана по Financial Times) е, че „големият приток на капитал причинява особено притеснение за страни със значителен дефицит по текущата сметка каквито са много в нововъзникваща Европа", както и за страни с фиксирани режими на валутния курс. България отговаря и на двата показателя, събуждащи притеснението на МВФ.

Източна Европа е единственият регион, посочен от МВФ като уязвим при промяна в потоците на частните капитали.

Въпреки че в обнародваната днес част от доклада на МВФ не се казва нищо за прогнози за промяна на глобалния икономически ръст, италиански медии са научили, че МВФ намалява предвижданията си за икономически ръст на света през следващата година от 5.2% на 4.8%. Прогнозите на МВФ за САЩ са за ръст от 1.9% за разлика от предишните прогнози за 2.8%.

Италианците са открили, че прогнозите на МВФ сочат намаляване на икономическия ръст в Еврозоната до 2.1% от 2.5%. Най-голямо е намалението за Испания, съществено е то във Великобритания и Япония, в Китай промяната в прогнозата за икономически ръст е незначителна, в Индия прогнозите са без промяна.

На графиките: със синьо е показан брутният приток на капитал, с червено изтичането на капитали от региона. Жълтите точки показват нетните значения. Черната крива изразява баланса по текущата сметка, много дефицитен в нова Европа. Синята крива изразява натрупването на валутни резерви. Източник: IMF, Balance and Payment Statistics.


Обратно на темата за Източна Европа, според МВФ нововъзникващите пазари в света сега имат много силни позиции по текущата сметка и са изградили значителни резерви в чужда валута. Единственото изключение е Източна Европа.

Там притокът на капитал е достигнал брутни стойности, съпоставими с БВП на страните. Това „е безпрецедентно за нововъзникващите пазари в новата история ... за разлика от други региони нетните капиталови притоци се съпровождат с влошаване на външните позиции" и с изключение на Русия дефицитът по текущата сметка средно за реигона е достигнал 6% от БВП.

Дори и в Източна Европа чуждестранните директни инвестиции съставляват по-голямата част от нетните капиталови постъпления в тази инвестиционна вълна. Обаче се увеличава и изтичането на капитала, след като тези икономики се интегрират с останалия свят.

Според МВФ управлението на притока на частен капитал е изцяло неефективно, макар че някои страни са били в състояние да отслабят натиска върху валутните курсове, либерализирайки изтичането на капитали.

Опитите да се спре поскъпването на местната валута без да се засили вътрешната инфлация надали ще успеят предвид упорития приток на капитали отвън, а правителствата трябва да ограничат правителствените разходи, когато отвън се налива капитал.

Трябва да се отбележи, че предупреждението за скорошни сътресения заради отлив на инвестиции дойде по-рано миналата седмица от ЕБВР. Ерок Берглоф, главен икономист на банката, предупреди, че икономиките на Латвия, Унгария, България, Румъния и Сърбия са особено уязвими към повишение цената на кредитите и намалената им достъпност, свързани с глобалната кредитна криза (цит. в-к „Дневник").

Тъй като кризата, започнала от вторичния ипотечен пазар в САЩ значително съкращава възможностите за финансиране в световен мащаб, по всяка вероятност близък е краят на бума на кредитирането и инвестирането и в Източна Европа. През последните няколко години бяха привлечени огромни преки чуждестранни инвестиции, които подхранваха динамичния растеж на икономиките, но вероятно още през следващата година ще се усети забавяне в развитието.

Инвеститорите ще започнат да се оттеглят от по-рисковите вложения в региона в икономики, най-зависими от външни инвестиции. Рисковете са особено големи за страни с голям дефицит по текущата сметка, като България. Добрият момент е, че повечето банки в Източна Европа са клонове на западни такива и могат да разчитат на финансиране от „майката" за гарантиране на стабилността във финансовия сектор.

Така че вече трябва да се замисляме, като добра или като лоша новина трябва да гледаме на резултати от изследвания, които поставят България в по-неблагоприятна позиция в конкуренцията на източноевропейските страни за привличане на инвестиции. Бизнес училището IESE в Испания е публикувало, че България като място привлекателно за инвестиции в Европа заема 23та от 26 възможни позиции, като зад нас са само Румъния, Словакия и Гърция. Колкото и да са важни, чуждестранните инвестиции не могат да заменят основите на икономическия ръст, идващи отвътре.