В Брюксел започва нова среща на високо равнище на лидерите от ЕС. Тя има за цел изглаждане на различията в позициите на държавите за намиране на окончателно решение на дълговата криза в еврозоната.

Различията по принципни въпроси между Германия и Франция на срещата на 23 октомври доведоха до нейното отлагане и насрочването на извънредно заседание за днес, 26 октомври.

Въпреки намеренията да бъде прието окончателно решение за радикални антикризисни действия, не е ясно дали и на днешната, поредна среща, ще се стигне до резултати.

Три са основните решения, които трябва да бъдат приети днес, за да се успокоят финансовите пазари и растящия страх от общоевропейска рецесия, предаде кореспондентът на БНР в Брюксел.

Първо - да се опрости част от дълга на Гърция, за да се избегне фалит на страната и ако в началото на този разговор ставаше дума за отписване на 20% от задълженията, днес вече се говори за 50-60 на сто.

Друго очаквано с днешна дата решение е европейските банки да бъдат рекапитализирани с 100 млрд. евро. Това като че ли е и най-малко спорният въпрос след като преди дни финансовите министри на 27-те се разбраха за тази сума.

Най-много са въпросителните около третото важно решение, което трябва да вземат европейските лидери- за увеличаване над два пъти на специалния фонд за закъсали икономики или европейски механизъм за финансова стабилност. Той трябва да нарасне от сегашните 440 млрд. евро до 1 трилион като гаранция, че Европа, при нужда, ще може да спаси и по-големи страни от Гърция, Ирландия или Португалия. Това увеличение обаче освен от държавните и правителствени ръководители ще зависи и от германския Бундестаг, който часове преди срещата на върха трябва да даде на Ангела Меркел мандат да го подкрепи. Прогнозите са по-скоро положителни, но има и скептици, които смятат, че предстоят още спешни срещи докато Европа постигне съгласие как да се противопостави на кризата.

Очаква се, че ЕС ще реши да се настани трайно в Атина, където ще бъдат изпратени комисари, които да следят изкъсо харчовете на министерствата. Строга рамка ще бъде изработена и за насърчаване на приватизациите, като от Атина ще се иска да ускори - с по-бързи темпове от сегашните, разпродажбата на активи на държавата.

Междувременно в Атина продължава посещението на председателя на работната група на ЕС за Гърция - германецът Хорст Райхенбах. Предполага се, че той ще поеме ролята на надзирател на южната ни съседка.

В срещата на високо равнище в Брюксел от българска страна ще участва премиерът Бойко Борисов.