Конференцията в Канкун може да се счита за успешна, доколкото създаде благоприятна атмосфера и желание за споразумение и компромиси между страните, казва в разпространено до медиите съобщение министърът на екологията Нона Караджова, която е участвала в 16-ата Конференция на страните към Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (СОР16) и в -ата Среща на страните към Протокола от Киото.

Според информацията на МОСВ балансираният пакет от решения не съдържа напредък по основните въпроси - амбициозни и съизмерими цели на страните, форма на глобалното споразумение, преодоляване на периода на преход към втория период, но прави възможно възстановяването на процеса напред.

За голямо постижение се смята решението за създаване на "Зелен климатичен фонд" с Управляващ борд, който ще се състои от 25 представители на развиващите се страни и 15 представители от развитите страни. За периода 2010-2012 г. средствата във фонда ще бъдат в размер общо на 30 млрд. долара.

За периода след това - до 2020 г., във фонда трябва да постъпват 100 млрд. долара годишно. С парите развиващите се държави ще могат да предприемат действия срещу климатичните изменения, да се адаптират към настъпилите промени, да си закупуват модерни технологии за "чиста" енергия и така да намалят собствените си вредни емисии. Световната банка е поканена да управлява фонда. Предстои още работа по детайлизиране на източниците на постъпления.

Страните участнички потвърдиха решимостта си да не допуснат повишение на температурите с повече от 2 градуса по Целзий спрямо прединдустриалните нива - критичният праг, над който ще настъпят опасни изменения в природата.