Рапицата излезе на преден план като алтернативен продукт, който може да намали зависимостта от вноса на слънчогледово семе и олио от Украйна и Русия. Преди месец Русия забрани износът на двете маслодайни култури до август.
Интересът към културата, която фермерите определят като много доходоносна, се увеличава с всяка изминала година.
Средната фючърсна цена на рапицата се запазва на високо ниво - за февруари е 777,63 евро/тон, за месец май - 721,06 евро/тон, и за август - 601,88 евро/тон.
В близкия до България турски град - Одрин се наблюдава бум на новите насаждения от рапица. Местните фермери увеличили площта за отглеждане на рапица от 11 хил. дка през 2017 г. до 90 хил. дка. през 2022-а. За да придобием представа за мащаба на посевите може да си предстаим, че се доближават по размер Плевен.
Рапица и слънчоглед се засаждат вместо пшеница
Президентът на земеделската камара на Одрин Хюсейин Арабаджи потвърди, че има увеличение на отглеждането на рапица в сравнение с предишни години. Той обясни, че рапицата е по-малко рисков продукт от слънчогледа. Арабаджи подчерта, че земеделските производители са склонни да засаждат култури като рапица и слънчоглед вместо пшеница по време на ротацията на земеделските култури - когато различни култивации се редуват по определен начин върху един и същ терен.
Канада е най-големият производител на рапица в света
Растението е носи на канадските фермери около $6.5 милиарда годишно, което прави културата една от най-скъпите за страната.
Междувременно Китай засили вноса на рапично масло от Европа и Австралия, като част от това масло се произвежда, именно от канадска рапица.