Твърде изнервяща търговия със зърно предвиждат експертите това лято, след като международните цени паднаха.

Първите оферти за пшеницата се движат между 310 и 330 лв. за тон, което е с близо 100 лв. по-ниско от цените, предлагани по същото време на миналата година коментира Farmer.bg.

Затова и на този етап до сделки почти не се стига, отбелязват представители от бранша.

Натискът върху производителите ще бъде огромен, защото в редица региони на страната собствениците на земеделска земя завишиха рентните плащания, което ще затрудни арендаторите при плащането на наема.

При средна рента от 40-50 лв. за тон разходите за производство тази година ще се движат между 140 и 150 лв.

На много места обаче рентата е скочила до 70-80 лв. и ако добивите са по-ниски от очакваното, себестойността ще се вдигне, а това ще се отрази негативно и върху печалбите, коментира Теодор Иванов, главен сектерар на асоциацията на фермерите.

Въпреки че запасите от старо зърно са повече от миналогодишните, голяма част от мелниците почти са изчерпали складовите си наличности, посочиха представители от бранша. Затова и първите оферти към стопаните са на цени, близки до европейските. Производителите обаче изчакват пазарът да се обърне и затова търговията още не е стартирала.

Същото е положението и при ечемика, чиято жътва вече приключи. Офертите на пивоварните заводи се движат между 310 и 320 лв. за тон при 350-430 лв. през миналото лято.

На европейските борси фючърсните сделки с пшеница за октомври се сключват при цени от 194-195 евро, които не дават надежди, че офертите може да се покачат. Причината е в очакваните свръхреколти от пшеница в страните от Черноморския регион, които влияят основно върху пазара.

Затова и вътрешните експерти съветват фермерите да не изчакват, за да не се получи блокиране на пазара. Още повече, че пазарът може да падне под сега предлаганите ценови оферти на търговците.