През юли износът на зърно от Украйна възлезе само на 380 хил. тона, което е близо 4 пъти (!) по-малко в сравнение със същия период на предходния сезон 2010/11 г., съобщава farmer.bg.

Тези сензационни данни изнесе вчера президентът с на Украинска аграрна конфедерация (УАК) Сергей Стоянов. Стоянов уточни, че през първия месец на новия сезон за експорт бяха натоварени 160 хил. т., 170 хил. т. ечемик и 10 хил. т. царевица.
„Това, безпрецедентно ниско равнище на експорта на зърнени храни от Украйна е отражение на деструктивното влияние на експортните мита, а също така и не връщането на ДДС при износа", коментира президента на УАК. Според него тези два фактора заличават „доходността, която биха могли да получат производителите от световния пазар, тъй като понастоящем те не могат да се конкурират с руското зърно".

УАН бие тревога и има защо. Докато износът  на Украйна катастрофално спада, Русия стремително засилва позициите си на международния пазар.

През юли, износът на зърно от Русия достигна абсолютен месечен рекорд от 2 млн. тона, в това число 1,8 млн. тона пшеница. Трябва изрично да се отбележи и безкомпромисното завръщане на руската пшеница на египетския пазар. През юли Египет, който е най-големият вносител на пшеница в света, пазарувал само руско мелничарско зърно, като общото количество на купената пшеница възлиза на 720 хил. тона.

Впрочем украинските зърнопроизводители и търговци още в началото на юни предупреждаваха за вероятни негативни последици от въвеждането на експортни мита, но въпреки масовото им недоволство промените в закона за експортните мита бяха гласувани от Върховната Рада (парламента).

От 1 юли в Украйна влязоха в сила следните експортни мита при износа на зърнени култури, които ще действат до 1 януари 2012 г.: пшеница - 9%, но не по-малко от EUR17/т; ечемик - 14%, но не по-малко от EUR23/т и царевица - 12%, но не по-малко от EUR20/т.

Независимо от негативните последици от този акт, украинските чиновници в началото на юли предложиха и въвеждането на мита при износа на маслодайни култури: соя - 8%, но не по-малко от 30 евро/т; рапично семе - 11%, но не по-малко от 53 евро/т, а също така и облагане с 10 на сто мито (но не по-малко от 90 евро/т) експорта на слънчогледовото масло.

След острата реакция на производителите от Киев заявиха, че въпросът е свален (поне засега) от дневния ред. Освен това и украинският парламент (Върховна Рада) излезе във ваканция до 2 септември, а следователно никакви промени в действащите митнически тарифи поне дотогава не са възможни.

Драстичното спадане на обемите на износа от Украйна става на фона на рязкото увеличение на добива от основните зърнени култури и слънчогледово семе в тази страна