В четвъртък Европейската централна банка обяви, че през следващите двадесет месеца ще инжектира над трилион и сто милиона евро в икономиката на еврозоната, чрез ежемесечни покупки на държавни облигации.

Въпреки впечатляващите цифри обаче, според гръцкия икономист Константинос Дракос, планът е много малък и много закъснял, съобщава БНР.

Според професора от Атинския икономически университет:

„Това е доста рисков проект. Наистина съм смутен от това, че планът за количествени улеснения ще се прави на месечна база, а не на по-дълъг период. Според мен, ефектът да стимулира икономически растеж би бил много по-голям, ако планът се реализира на един или два транша. По този начин раздробен - месец по месец, планът е доста консервативен, което в дългосрочен план може да завърши зле."

Проф. Константинос Дракос посочи още, че се надява новото гръцко правителство да успее да стане част от плана на Марио Драги:

"Този уикенд са изборите при нас и има голяма вероятност те да бъдат спечелени от опозицията. Има определени притеснения от това какви мерки биха предприели и какъв път ще изберат за Гърция. Моето убеждение е, че те ще успеят да се споразумеят с кредиторите и да влязат в позитивен диалог с европейските институции, така че да останем част от този механизъм още през лятото на 2015-а година."

Според него падането на цените на петрола ще позволи на гръцката икономика да си поеме въздух.