54% от депозитите на държавните дружества се намират в една банка, съобщи служебният министър-председател Марин Райков, цитиран от БГНЕС.
Правила, по които дружествата с над 50 % държавно участие избират къде точно да си държат парите вече са публично представени и са публикувани на сайта на

Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, до средата на май ще се събират коментари и мнения по тях. След като приключи публичното обсъждане, правилата трябва да бъдат приети от Министерски съвет и да влязат в сила. Дори и след като това се случи, няма да бъде публично оповестено в коя точно банка държавните дружества държат повече от половината от парите си. "Прозрачността ще бъде при спазване на банкова тайна, кой в коя банка има сметка няма как да стане публична информация", обясни финансовият министър Калин Христов.

"Очевидно е, че това число 54 % говори недвусмислено от въвеждане на тези правила и от въвеждането на принципа на задължителност на тези правила. Когато всяко едно от министерствата публикува за в бъдеще списъка на дружествата и на начина, по който те съблюдават правилата, ще може да се види и разбивката на този процент", коментира Марин Райков.

Според правилата, такива, каквито са разписани към момента, държавните дружества няма да могат да слагат повече от 25 % от парите си в една банка. Ако имат повече от тези 25 % в една единствена банкова институция, то те ще трябва да изтеглят част от парите, така че да спазят правилото. "В случай на нарушаване на ограничението в резултат на текущи оперативни процеси (разходване на средства от сметки, получаване на плащания, изменение на валутен курс), възложителят следва в срок до 1 месец да извърши необходимите действия за изпълнение на условието", пише още в правилата.

Всъщност за максимална коректност трябва да се отбележи, че в правилата става дума за това, че нетната експозиция към една кредитна или финансова институция на дружествата с повече от 50 % държавно участие не може да надвишава 25 на сто от общия размер на паричните средства на дружествата.

Нетна експозиция към кредитна или финансова институция е разликата между левовата равностойност на паричните средства на възложителя по сметки в дадена кредитна или финансова институция, независимо от техния вид, и левовата равностойност на размера на непогасената част от предоставените му заеми и откритите банкови гаранции, по които е наредител, от същата институция.